Hlavní navigace

Windows 10 přestaly podporovat některé počítače, nelze získat aktualizaci

Sdílet

Jan Sedlák 18. 7. 2017

Na některé počítače už není možné nainstalovat Creators Update, prozatím poslední velkou aktualizaci k Windows 10. Jde často o stroje oznámené v roce 2012 a na trh doručené v letech 2013 a 2014, které zároveň využívají čipy ze série Atom Clover Trail od Intelu. Patří mezi ně třeba HP Envy X2.

Na problém upozornil server ZDNet, který se také pustil do dalšího pátrání. Pokus o nainstalování Creators Update vedl k zobrazení varování „Windows 10 is no longer supported on this PC“ (Windows 10 nejsou na tomto PC nadále podporovány). Problém prozatím nemá řešení a jako poslední aktualizaci lze používat Anniversary Update.

Problém se zřejmě týká toho, čemu Microsoft začal říkat „Windows-as-a-Service“, tedy Windows jako služba. Do tohoto ranku spadá i povýšení starších Windows na Windows 10, které bylo k dispozici zdarma.

Microsoft se zde zmiňuje, že každý „feature update“ bude podporován dalšími servisními aktualizacemi po dobu 18 měsíců. Jak připomíná ZDNet, Microsoft už při ohlašování upgradu na Windows 10 zmínil do této doby poněkud zmatenou věc, že po upgradu na Windows 10 bude systém udržovat aktuální „po dobu podporované životnosti zařízení“.

To tedy nejspíše může znamenat, že zařízení s Atom Clover Trail, mezi které patří řada 2v1 přístrojů, už v budoucnu takovou podporu mít nemusí. Microsoft se k problému ještě nevyjádřil a je možné, že s Intelem na nápravě pracuje. Acer se na fóru zmiňuje, že s Microsoftem pracuje na ovladačích. Problém se rovněž řeší na Microsoft TechNetu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 7. 2017 9:28

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  A zase ten Intel. Stejně jako u Core řady, kde se rozhodl podporovat ve Windows 10 až třetí generaci, jen to ze začátku nějak zapomněl říct. S tímhle Microsoft ani nikdo jiný nic moc dělat nemůže. Je stále lepší to přiznat, než si pak nechat nadávat od uživatelů.

 • 18. 7. 2017 15:42

  MasoxCZ (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Za to nemůže Intel; CloverTrail má totiž grafiku licencovanou od PowerVR, která nedodala a údajně ani nikdy nedodá ovladače. Už samotný základní Win10 měly pro tyhle CPU zpoždění skoro rok. Některý mašiny sice nastartujou, ale jedou pouze s MS Basix Graphic Driver, a pokud o instalaci jakéhokoli lepšího ovladače skončí strojem, který visí v limbu někde mezi zavaděčem a spuštěním grafiky. Dokonce mi nezafungovala ani "poslední známá funkční" a bylo to na kompletní reinstal.

 • 18. 7. 2017 19:29

  ldx (neregistrovaný) ---.klfree.cz

  Co je to s tou firmou PowerVR, proč nechce spolupracovat?
  Apropos tohle jméno slyším už po X-tý. Proč Intel využívá takovou pochybnou firmu?