Hlavní navigace

WSJ: Amazon ztratil kontrolu nad nabízeným zbožím, je plný problémových produktů

26. 8. 2019

Sdílet

amazon

Americký Amazon se stal terčem reportérů The Wall Street Journal, ti prošli velké množství položek, které internetový prodejce na doméně Amazon.com nabízí, a zjistili, že tisíce z nich nesplňují základní technické požadavky amerických regulátorů, případně svým popisem klamou zákazníky.

V zásadě se tak smazává rozdíl mezi bezpečností nákupu podobného zboží na Amazonu a  například u velkých čínských nákupních galerií. Reportéři deníku zmiňují mezi příklady doplňky stravy, které podle amerického úřadu FDA (Food and Drug Administration) obsahují zakázané látky, nelegálně importované léky na předpis nebo bez příslušných varování ohledně rizik pro děti, rizikové hračky, nebezpečné helmy pro motorkáře (včetně modelu, který v minulosti pravděpodobně zavinil smrt jezdce a společnost stál 5 000 dolarů na mimosoudním vyrovnání) a další produkty (například podložku na spaní pro kojence, která podle FDA může způsobit udušení dítěte).

Problémových položek, jejichž prodej by si klasické kamenné řetězce podle reportérů nevzaly na triko, napočítal deník celkem 4 152. Po upozornění Amazonu mělo dojít u 57 procent nahlášených položek ke změně popisku a některé z nich byly úplně staženy z prodeje. Stažení nicméně negarantuje, že se produkt pod jiným označením neobjeví na e-shopu znovu, deník ostatně objevil také 150 položek, o kterých Amazon dříve prohlásil, že jejich prodej zakázal.

„Z milionů lidí, kteří na Amazonu nakupují, jej většina bere jako kterýkoli z amerických velkoobchodů, tedy jako prodejce se zbožím považovaným za více méně bezpečné pro spotřebitele. V praxi je ale Amazon spíš bleším trhem. Drží pouze velmi omezenou kontrolu nad miliony výrobků, které jeho prostřednictvím nabízejí externí prodejci, z nichž mnozí působí anonymně, často v Číně, nebo neposkytují dostatek informací,“ okomentoval svá zjištění deník.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 8. 2019 10:39

  Martin P.

  Ono pokud se jedná o léky není to napříč celým světem jednotné co je a co není na předpis či ve volném prodeji.

  Vzhledem k tomu že se traduje z důvodu bezpečnosti si v USA nemůže koupit Kindervajíčko ale z "důvodubezpečnosti" si můžete osoba která není plnoletá může koupit pušku. Připadají podobné objevné výzkumy dost jako tragikomická záležitost. Takže kromě omamných a psychotropních látek a zbraní kde je to jasné mě to přijde jako velice zavádějící průzkum.

 • 26. 8. 2019 11:35

  bez přezdívky

  S Amazonem mám tři problémy. Když už mají něco co bych chtěl, tak do ČR to nepošlou. Když už posílají, tak to jejich UI rozhodně nepatří k těm, přes které nakupujete s maximální jistotou. Poslední věc je zmíněna ve zprávičce. Člověk si tam musí vybírat úplně stejně pečlivě jako v jakémkoli čínském obchodě. A na takových čínských obchodech není problém narazit třeba na nabíječku, co vám pošle fázi na kovové tělo vašeho telefonu.

 • 27. 8. 2019 8:17

  bez přezdívky

  Federal law
  This is the law of all of the American states. Federal law prohibits the possession of a handgun or handgun ammunition by any person under the age of 18.
  Federal law provides no minimum age for the possession of long guns or long gun ammunition. Licensed gun dealers aren’t allowed to sell handguns to anyone under the age of 21.
  Long guns – such as rifles and shotguns – can be legally bought from licensed firearms dealers over the age of 18. Exceptions to this include if the gun is to be used for specified activities including employment, ranching, farming, target practice and hunting.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).