
Výzkumník Fakulty elektrotechnické ČVUT Denys Rozumnyi vynalezl novou metodu rekonstrukci rozmazaných objektů na pořízených záběrech. Jde o algoritmus DeFMO, který už dokázal zjistil, že na záběrech z dronů v americkém státě Utah nebylo UFO, jak se od objevení v roce 2016 spekulovalo, ale sokolovitý pták raroh velký.
“Metoda funguje na bázi strojového učení. Trénink probíhá tak, že ostrý obrázek je nejprve synteticky rozmazán. Následně se algoritmus v daném počtu iterací snaží obrázek rekonstruovat a odstranit rozmazání tak, aby se výsledek co nejlépe přiblížil originálu. Jakmile se algoritmus naučí objekty dostatečně dobře rekonstruovat, je schopný rozmazané obrázky velmi přesvědčivě doostřit dokonce v reálném čase. Fascinující je, že metoda nepotřebuje na vstupu video nebo více snímků. Algoritmu stačí pouhý jeden snímek! Rozmazání objektu na snímku je způsobené pohybem, a proto je možné zpětně zrekonstruovat trajektorii objektu i objekt samotný,” popisuje ČVUT.
Rozumnyi na metodě pracuje společně s kolegy z univerzity ETH Zurich a Akademie věd ČR. Jejich práce byla prezentována na konferenci CVPR zaměřené na počítačové vidění a rozpoznávání patternů. DeFMO je ve fázi základního výzkumu. Zdrojový kód je k dispozici na GitHubu.
“Hlavní využití, na které jsme při vývoji metody DeFMO mysleli, jsou v dopravě nebo sportu. Cílem je naučit autonomní vozidla reagovat na náhlá nebezpečí nebo třeba odhalit rychlost podání nebo rotaci míčku v tenise nebo ve fotbale,” uvádí Rozumnyi.
“Další směr výzkumu je využít několik snímků. Pro nás to znamená mnohem více informací. Uvidíme pohybující se objekt z několika úhlů a uvidíme, jak se hýbe. To je pro 3D rekonstrukci zásadní,” navazuje. “Z videa se 30 snímky za sekundu už teď dokážeme udělat 1000 snímků za sekundu.”