Hlavní navigace

Zájem o rekvalifikace do IT výrazně roste, kurzy ale brzdí koronavirus

9. 12. 2020

Sdílet

Programátor - vývojář - kód - programování - notebook Autor: Depositphotos

O rekvalifikační kurzy se zaměřením na IT je letos enormní zájem, shodují se poskytovatelé kurzů oslovení Lupou. Uchazeče láká vidina jistoty práce v IT sektoru, kterému se zatím takřka vyhýbají ekonomické dopady pandemie. Uspokojení poptávky ale brání bezpečnostní opatření související s pandemií koronaviru a také obava uchazečů z možné nákazy. 

Podle mluvčí Úřadu práce České republiky (ÚP) Kateřiny Beránkové patří kurzy zaměřené na IT mezi nejčastěji realizované rekvalifikace. Počet uskutečněných rekvalifikací ale meziročně klesl kvůli pandemii zhruba o čtvrtinu. Vloni se za první až třetí čtvrtletí podařilo uskutečnit 1 629 rekvalifikací, letos jen 1 276. Nutno dodat, že kromě kurzů, na které přispívá či je zcela hradí ÚP, mohou zájemci o novou kariéru v IT využít i soukromě hrazených školení, o kterých ÚP nemá přehled.

„Vzhledem k aktuální situaci (2. vlna), i situaci od března, kdy platila a platí vládní nařízení, je v současné době zájem o rekvalifikace nižší. Jak zájemci o rekvalifikace, tak jejich realizátoři (hlavně školy) mají obavy z nákazy COVID-19 a vzdělávání odkládají,“ říká Beránková. Dodává ale, že i navzdory situaci je ÚP připraven vyjít jak zájemcům vyjít maximálně vstříc.

Navzdory těmto překážkám je ale podle poskytovatelů kurzů zájemců o nastartování kariéry v IT stále více, byť záleží na konkrétním oboru. „Zájem o rekvalifikační kurzy pro správce serverů je konstantní. Zájem o rekvalifikační kurz pro programátory výrazně narostl, cca o polovinu,“ řekla Lupě mluvčí Vysoké školy báňské (VŠB) Petra Halíková. Přesná čísla ale nesdělila.

Ještě větší procentuální nárůst zaznamenala pražská Green Fox Academy (GFA). „Nárůst zájemců o rekvalifikaci jsme v porovnání s předchozím rokem zaznamenali o 200 %.“ potvrzuje Pavla Červená z GFA. Lákavý je podle ní zejména fakt, že IT sektor je během pandemie stabilní a některé firmy dokonce stále rostou. Přitom zbytek ekonomiky, hlavně pohostinství, maloobchod turismus zasáhla pandemie velmi tvrdě a meziročně přibylo na trhu práce skoro 80 tisíc nezaměstnaných.

Zájem je podle Červené mezi studenty GFA hlavně o pozice softwarových vývojářů. „Nevědí ale, zda frontend, backend nebo fullstack. Rozhodují se až v druhé, orientačním modulu kurzu. Většinou si vybírají backend, a to se zaměřením na Javu či C#,“ vysvětluje Červená. 

„Jsme na lepších číslech než vloni. A to i přesto, že jsme prakticky nemohli více než polovinu času pořádat prezenční kurzy,“ říká mluvčí Czechitas Jan Schönbauer a potvrzuje tak, že o rekvalifikaci je letos zvýšený zájem i mezi ženami. „Lidé si v tomto roce daleko více uvědomili význam sebevzdělávání a začali se daleko více zajímat o osobní růst a vzdělávání mimo jiné i v oboru IT,“ říká Schönbauer.  Dodává ale, že kvůli protipandemickým opatřením bylo nutné změnit formu výuky.

Organizace Czechitas zaměřená na zvýšení počtu žen v segmentu informačních technologií přesunula do online prostředí třeba workshopy. „Díky tomu jsme se stali výrazně dostupnější zejména pro ženy, které bydlí mimo naše hlavní centra v krajských městech,“ vysvětluje Jan Schönbauer s tím, že online kurzy využilo přes 3 000 účastnic." To je skvělé číslo vzhledem k tomu, že jsme je naplno začali vytvářet v březnu letošního roku," dodává.

Svůj rekvalifikační kurz do online prostředí přesunula i Green Fox Academy. Kromě placených lekcí ale firma v březnu spustila i třítýdenní kurz #MyFirstCoding Camp, který je zdarma a v rámci České republiky se do něj přihlásilo 1 500 lidí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 12. 2020 22:35

    bez přezdívky

    Ja jsem k tem rekvalifikacim trochu skepticky. Jeste na ty spravce a tak, snad, ale kurzy pro programatory... Nevim jestli takto muze vzniknout dobry programator. Na to by mel mit clovek trochu vlohy a venovat se programovani sam od sebe, ze zajmu. Jenze ten pak nepotrebuje kurzy, protoze nejspis bude tak daleko, ze uz se mu muze hodti tak maximalne kurz na nejakou uzkou specializaci.
    To uz mi spis davaji smysl kurzy programovani pro deti, kterym to muze dat zaklad a nasmerovat jejich prirozeny zajem..

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).