Hlavní navigace

Zakladatel Bohemia Interactive získal peníze na rozjezd firmy pro virtuální realitu

13. 11. 2017

Sdílet

Mezi mladými českými firmami zaměřenými na virtuální a rozšířenou realitu (VR a AR) se usazuje také podnik Pocket Virtuality. Založil ho spoluzakladatel pražských herních vývojářů Bohemia Interactive Jan Hovora. Teď na rozvoj dostal investici od české investiční skupiny Touzimsky Kapital, která za nespecifikovanou částku získala podíl 25 procent.

Za Touzimsky Kapital stojí Jan Veverka, který spolupracoval s bývalým ředitelem Českých drah Petrem Žaludou či exprimátorem Prahy Bohuslavem Svobodou. Se skupinou investuje také bývalý ředitel polostátního kolosu ČEZ Martin Roman. Jeho peníze lze najít třeba v prodejci letenek Kiwi.com nebo Touzimsky IT.

Skupina peníze vkládá zejména na vývoj projektu Fata Morgana. Ten využívá brýle pro virtuální a rozšířenou realitu (u AR jsou to HoloLens od Microsoftu). Funkčnost pěkně ukazuje přiložené video.

Osoba s AR brýlemi může v jedné lokalitě snímat fyzické prostředí. Data se zpracovávají v HoloLens a následně přenášejí na server. Člověk na druhé straně se svými VR brýlemi (třeba HTC Vive) pak může takto nasnímaný fyzický svět vidět přenesený do virtuální reality. Oba konce se pak vzájemně nadále ovlivňují a lze tak spolupracovat na projektech.

Pocket Virtuality rovněž pracují na technologii HoloObserver, který umí zobrazovat fyzický objekt ve virtuální AR podobě. Takto lze pracovat i ve více lidech. Hlavní současnou referencí pro HoloObserver jsou v současné době Aero Vodochody.

Pocket Virtuality sídlí v dejvickém Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). Firma zde vytvořila také VR/AR laboratoř společně s ČVUT. V CIIRC sídlí i nedávno založená Asociace virtuální a rozšířené reality.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).