Hlavní navigace

Zakladatel WikiLeaks v ohrožení, hrozí mu bezprostřední ztráta azylu

5. 4. 2019

Sdílet

Wikileaks - logo Autor: Wikileaks.org

Julian Assange, zakladatel whistleblowerského serveru WikiLeaks, může během několika dnů, nebo dokonce hodin přijít o azyl na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Tvrdí to alespoň s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený ekvádorský zdroj na svém twitterovém účtu přímo WikiLeaks.

Ekvádor se měl na vydání dohodnout s Velkou Británií. Prezident této relativně malé jihoamerické země, Lenín Moreno, pro to již formálně připravil půdu – vznesl obvinění, že Assange porušuje podmínky azylu na velvyslanectví země v Londýně. K tomu došlo po té, kdy WikiLeaks minulý týden zveřejnil fotografie Morena a jeho rodiny a podle prezidentových slov se tak připojil ke kampani vedenou bývalým prezidentem Rafaelem Correaou, která má údajně za úkol zemi destabilizovat. Moreno se snaží Assange, který je mu trnem v oku vyhostit již delší dobu, ten totiž v minulosti nechal na WikiLeaks publikovat dokumenty, které měly usvědčovat firmu prezidentova bratra ze zprostředkování nelegálních transakcí.

Assange je na velvyslanectví od roku 2012, kdy zde nalezl útočiště před vydáním do Švédska, kvůli obvinění z údajného sexuálního útoku, bojí se ale hlavně případného vydání do USA v rámci mezinárodních dohod. Azyl na ambasádě získal právě skrze sympatie předchozího ekvádorského prezidenta Correaje.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 4. 2019 20:21

  BobTheBuilder

  Prohlašuji tímto, že autor zprávičky je zbabělec. Když už napíše takovou kravinu, že Assange je Švéd a pak to opraví, měl by tu opravu aspoň přiznat.

 • 5. 4. 2019 13:34

  BobTheBuilder

  Fakt je Assange Švéd? Do Švédska má být vydán, ale domníval jsem se, že je Australan.
  Takže když ho vystrnadí z ambasády, půjde do britské vazby a rozhodnou o vydání. Když ho vydají, pojede na státní útraty do Švédska. Když ho nevydají, dostane flastr za porušení podmínek kauce a pojede postrkem do Austrálie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).