Hlavní navigace

Zemřel Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu

16. 10. 2018

Sdílet

Paul G. Allen Autor: Miles Harris, podle licence: CC BY-SA 3.0

Pětašedesátiletý americký miliardář, investor a filantrop, který společně s Billem Gatesem zakládal v roce 1975 Microsoft, podlehl rakovině.

Allen byl v okamžiku smrti 46. nejbohatší muž planety, jeho celkové bohatství se odhaduje na 20,3 miliardy dolarů (odhad zahrnuje 100 milionů akcií Microsoftu). O smrti, která nastala 15. 10. v odpoledních hodinách v Seattlu, informovala společnost Vulcan, která spravuje miliardářův majetek.

Hlavní Allenův přínos v začátcích Microsoftu byl především obchodnický. Byl to například právě on, kdo prosadil legendární obchod mezi firmou a IBM aby se MS-DOS (disk operating system) stal oficiálním operačním systémem pro IBM PC (postavených tehdy na „levných“ procesorech Intel 8088 s 16bitovými registry a 8bitovou vnější sběrnicí). Sám Microsoft základ tohoto systému nevytvořil, ale koupil jej od Tima Patersona za 75 000 dolarů.

Allen bojoval s rakovinou (maligním lymfogranulomem) od roku 1982, tehdy mu bylo pouhých 29 let. O rok později Microsoft opustil, ale ponechal si jeho akcie, které mu později vynesly pohádkové bohatství. Bill Gates se tehdy pokoušel od Allena akcie levně koupit, ale nepodařilo se mu jej k prodeji přesvědčit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2018 16:14

    Petr (neregistrovaný)

    ...byl v okamžiku smrti 46. nejbohatší muž planety... toho se naštěstí nedožiju.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).