Hlavní navigace

Ženy bojkotují Twitter. Na podporu lidí, kterých se Twitter nedokáže zastat

David Slížek

Skandál kolem obvinění vlivného amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování a znásilňování mladých hereček (podrobněji viz např. článek New York Times) má svou dohru i na sociálních sítích.

Herečka Rose McGowan na Twitteru o kauze několik dní tweetovala, ale ve středu jí Twitter na několik hodin zablokoval účet. Přesný důvod nejdřív nebyl jasný, Twitter později zablokování zdůvodnil tím, že herečka v jednom z tweetů zveřejnila soukromé telefonní číslo, což porušuje pravidla Twitteru.

Řadu uživatelů ale takové vysvětlení neuspokojilo a poukazovali na to, že pravidla Twitteru nejsou transparentní a firma v řadě horších případů účty neblokuje. Na pátek 13. října proto vyhlásili Twitteru bojkot. S nápadem původně přišla vývojářka Kelly Elis, podle které jde o symbolické vyjádření solidarity s McGowan a všemi obětmi násilí a obtěžování, které Twitter nedokáže podpořit.

Bojkot má spočívat v tom, že účastníci v pátek nebudou tweetovat. K akci se připojila řada dalších hereček i dalších uživatelů Twitteru. Hashtag #WomenBoycottTwitter se rychle dostal mezi trendující témata na Twitteru.

Našli jste v článku chybu?