Hlavní navigace

Zonky chtějí vytvořit první genderově nevyvážený vývojový tým složený z žen

6. 8. 2019

Sdílet

Zonky

Český fintech Zonky.cz, přes který už se online půjčilo osm miliard korun, zřejmě jako první firma u nás zkouší vytvořit vývojářský tým, který bude složený čistě z žen. Nabrat jich chce desítku s tím, že dámy mají obsadit pozice vývojářek, testerek, SCRUM masterek i projektových manažerek.

„Naším cílem, kromě vybudování skvělého genderově nevyváženého týmu, je alespoň malé vyvrácení všech těch úmorných společenských stereotypů a předsudků, že ženy se v IT oborech nedokáží uplatnit,“ uvádí Zonky.

Motivací je i tradiční nedostatek vývojářů na trhu, který mimo jiné některé firmy motivuje k zakládání vývojových poboček v regionech a menších městech.

„Situace na trhu práce je komplikovaná. Počet IT odborníků v tuzemských firmách v posledních letech neustále roste, přičemž v České republice máme stále jeden z nejnižších podílů vysokoškolských studentek informačních technologií v celé Evropské unii. Informatiku u nás studuje pětkrát více mužů. A tento nepoměr se pak projevuje také v praxi,“ popisuje firma.

Zonky dnes mají přes 200 zaměstnanců a 40 procent z nich tvoří ženy. V IT oddělení jich jsou ovšem pouze čtyři procenta.

Statistiky o ženách v IT už dříve připravil Eurostat společně s Evropskou komisí. V Česku se o zapojení žen do ICT oborů snaží organizace typu Czechitas.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2019 11:33

    bez přezdívky

    Na jednu stranu mi je taková aktivita sympatická. Na druhou stranu by si měli dát pozor, aby neodmítli nějakého uchazeče o práci jen proto, že je muž (či nezvýhodňovali ženy protože jsou ženami). Sexismus je přece špatný v obou směrech.

    (pokud ale toto dodrží, může to být dobrý počin)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).