Hlavní navigace

Zranitelnost Microsoft Exchage v Česku postihla minimálně 500 serverů

15. 3. 2021

Sdílet

Kybernetická bezpečnost - hack - útok - kód Autor: Depositphotos

Zranitelnost Microsoft Exchange, o které se v posledních dnech hodně mluvilo a kvůli které NÚKIB nařídil aktualizace systémů kritické infrastruktury, v České republice postihla minimálně 500 serverů. Vyplývá to z dat slovenské společnosti ESET, která ke zranitelnosti vydala další informace.

“Na základě našich dat vidíme, že Česká republika patří mezi globálně nejvíce zasažené země. Příčiny této situace spatřujeme mimo jiné ve velkém počtu serverů, které jsou takzvaně vystavené do internetu. Zároveň se v Česku fyzicky nachází poměrně významný počet IT infrastruktur řady globálních společností, což v konečném důsledku naši situaci ve srovnání s ostatními zeměmi zhoršuje,” komentuje zjištění šéf české pobočky ESETu Miroslav Dvořák.

Čísla vydal rovněž izraelský Check Point. Ten před víkendem zjistil, že se počet útoků každé dvě až tři hodiny zdvojnásoboval.

“Check Point zjistil, že 17 % útoků směřovalo na vládní organizace a vojenský sektor, zatímco 14 % útoků cílilo na výrobní společnosti. Ale významně byla zasažena i další odvětví, například bankovnictví (11 % útoků), zdravotnictví (8 %), které je v posledních měsících pod permanentním tlakem ze strany hackerů, a vzdělávání (7 %).”

Útoky zatím zasáhly především Turecko (19 %), USA (18 %) a Itálií (10 %), nicméně jejich nárůst sledujeme po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

Další informace a doporučené postupy rozvádí také NÚKIB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).