ZTE má druhou šanci. Trump ruší embargo, dává pokutu a chce garance

29. 5. 2018

Sdílet

ZTE
ZTE

Sledovat akce amerického prezidenta Donalda Trumpa je jako jízda na horské dráze. Jeden den vydá rozhodnutí a večer už na Twitteru reaguje trochu, případně zcela jinak. Divoce se vyvíjí také kauza kolem čínské společnosti ZTE.

Tu Spojené státy nedávno v podstatě odstavily od byznysu – americkým firmám zakázaly dodávat důležité komponenty, které ZTE ve svých telekomunikačních zařízení využívá, zejména pak čipy. Mělo jít o reakci na porušování embarga na dodávky do Íránu a Severní Koreje. Američané také mají obavy, že je ZTE napojené na čínskou vládu a tajné služby a představuje bezpečnostní riziko.

Situace způsobila poprask a Trump postupně začal mírnit. Před a po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem například začal projevovat obavy o ztrátu pracovních míst v Číně. ZTE zaměstnává přes 70 tisíc lidí a řada z nich najednou neměla nic na práci.

Nyní americký prezident přišel s novou strategií. ZTE má zaplatit pokutu ve výši 1,3 miliardy dolarů a výrazně proměnit vedení firmy. Splnit se mají „bezpečnostní garance na vysoké úrovni“.

Důvodů Trumpových otoček zřejmě bude více. Jedním z nich bude alespoň nepoškodit obchodní spolupráci s Čínou, situace mezi zeměmi je už tak dost komplikovaná. Druhou věcí je pak to, že pro americké technologické firmy je ZTE velice důležitým odběratelem. Čínská firma dělá roční tržby ve výši 17 miliard dolarů a dopady zejména na Qualcomm by byly značné.

Trump se tradičně na Twitteru nezapomněl pochválit a nepřímo označit za skvělého stratéga. Uvedl, že zatímco Obamova administrativa nechala ZTE fungovat i s bezpečnostními riziky, on firmu zavřel a s vysokými bezpečnostními garancemi, změnou vedení a pokutou znovu otevřel.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).