Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku 600MB přílohy na Centrum.cz po čtvrt roce od Petr Svoboda - Nevim, proc nadavate na protokol HTTP. Ja si...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 8. 2005 12:27

  Petr Svoboda (neregistrovaný)
  Nevim, proc nadavate na protokol HTTP. Ja si myslim, ze je dobre navrzen. Pro prenos souboru tu mame FTP. Jediny problem co mi vadi na HTTP, je nutnost vytvaret Sessions, protoze HTTP je bezstavovy, coz ma ale i sve velke vyhody. Pokud Centrum.cz tak nutne chce nabizet 600 MB Emaily, at vytvori script, ktera pro potreby odeslani prilohy vytvori adresar s nazvem napr. cisla sessions prihlaseneho uzivatele a uzivatel pak dany soubor tam nahraje. A stazeni souboru by mohlo probehnout i bez FTP klienta, protoze stahnout soubor umi kazdej www prohlizec. Odeslat nektere taky, ale nikoli pres formular, coz ani neni technicky mozny.
  Centrum.cz je podle me nejlepsi Cesky freemail, ale mohl by zavest take placene sluzby pro pokrocilejsi uzivatele. Napriklad IMAP4 (pop3 je zastaraly a web rozhranni pro zkusenejsi neprakticke), vetsi moznost nastaveni filtru pro slozky atd.
  A to jejich web rozhranni v Opere dela problemy a neporadi si s drobnymi vypadky spojeni, protoze stranky generuje JavaScript a ten nekdy spatne reaguje na tlacitka prohlizece.
  Protokoly jsou od toho, aby se vyuzivaly pro to, k cemu jsou urcene. Za chvili budem provozovat i IP Telefonii nebo IM pres http. IRC nebo News ma take oproti www sve vyhody, napriklad synchronizaci prispevku atd.
  Dokud budem stavet firewally a http proxy, a uzivatele budou umet jen s IE na plose a budou tomu rikat Internet, tak se k vazne k http "monopolu" dostaneme.

 • 8. 8. 2005 22:39

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  Nevim, proc nadavate na protokol HTTP. Ja si myslim, ze je dobre navrzen.

  Nezdá se mi, že by tu někdo nadával na protokol HTTP, dokonce ani na metodu POST ne. Pouze tu několik lidí (marně) upozorňuje, že oboje je nástrojem, který byl navržen k určitému účelu a který k tomu slouží docela dobře, ale tím účelem celkem očividně nebyl upload 600 MB souborů. Je také celkem jasné, jak by měl vypadat protokol, který by se k takovému účelu hodil mnohem lépe. Stejně jako vy a další "idioti" (pravda, ještě jste tak nebyl označen, ale to je jen otázka času :-) ) si (na rozdíl od Radka Hulána) nemyslím, že skutečnost, že takový protokol není implementován do MSIE nebo MSOE, je důvodem, abychom mermomocí zavrhovali technicky vhodnější řešení a snažili se za každou cenu používat HTTP (a metodu POST) k účelu, ke kterému se jednoznačně nehodí. Koncepce TCP/IP byla navržena s určitou myšlenkou a rozhodně si nemyslím, že by touto myšlenkou bylo zatracení každého, kdo by si dovolil použití jiný protokol aplikační vrstvy než jeden z těch dvou (resp. čtyř, bereme-li v úvahu ještě POP3 a IMAP) oficiálně schválených všemocným Übersoftem jako Jedině Správné.

 • 8. 8. 2005 23:14

  Petr Svoboda (neregistrovaný)
  Ja jsem se jen snazil rict, ze protokol http je navrzen pro prenos HTML dokumentu a obrazku, nikoli pro prenos 600 MB. A ze kazdy protokol je navrzen pro urictou vec a je nejvhodnejsi ho pro tu vec (aplikaci) skutecne vyuzivat.
 • 8. 8. 2005 23:37

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  Jistě, v tom mezi námi panuje naprostá shoda. Jen jsem vás chtěl upozornit, že tu ve skutečnosti nikdo netvrdil, že protokol HTTP je špatný, pouze tvrdíme, že není vhodný pro tento účel. Což je v podstatě totéž, co píšete i vy.
 • 9. 8. 2005 14:26

  PaJaSoft (neregistrovaný)
  Dekuji za oznaceni idiot, nicmene se tesim, az zalozite nadaci a zaplatite veskery vyvoj a implementaci te sqele metody (TM) do vsech potrebnych softwarovych nastroju a HW zarizeni... zatimco HTTP/POST naleznu i v tom poslednim pidi textovem browseru, HTTP/PUT aby clovek pohledal...:-(