Hlavní navigace

Bude se za počítač připojený k Internetu platit koncesionářský poplatek?

5. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Znovu se otevírá téma placení koncesionářských poplatků nejen za počítač vybavený TV tunerem, ale i za počítač s přístupem k Internetu, který je schopen přehrávat streamové vysílání (nejen) České televize z Internetu. Zvažujeme všechny varianty, právě s ohledem na rozvoj technologií uvedl pro ČTK Ladislav Šticha, tiskový mluvčí České televize. Není to poprvé, kdy Česká televize chce inkasovat i za počítače s přístupem na Internet, ale proti je ministerstvo kultury. To ani nyní v nové pracovní…

Znovu se otevírá téma placení koncesionářských poplatků nejen za počítač vybavený TV tunerem, ale i za počítač s přístupem k Internetu, který je schopen přehrávat streamové vysílání (nejen) České televize z Internetu. Zvažujeme všechny varianty, právě s ohledem na rozvoj technologií uvedl pro ČTK Ladislav Šticha, tiskový mluvčí České televize. Není to poprvé, kdy Česká televize chce inkasovat i za počítače s přístupem na Internet, ale proti je ministerstvo kultury. To ani nyní v nové pracovní verzi příslušného zákona nepočítá, že by se platilo za počítače s přístupem na Internet. Ale je to pracovní návrh, upozornila podle ČTK Petra Smolíková z ministerstva kultury.

MMF tip early

Domácnostem, které platí pouze jednou za libovolný počet televizních přijímačů, to může být celkem lhostejné, ovšem firmy musí platit za každý přijímač a pokud by se za něj skutečně považoval i počítač s přístupem na Internet, ve výdajích firem provozujících například větší kanceláře by se koncesionářské poplatky už projevily výrazně. Argumentace odpůrců proti takové úpravě zákona je celkem jasná: počítač není zařízení primárně určené k příjmu televizního vysílání a internetové aktivity televizí jsou pouze jejich vlastní věc. Česká televize by si na druhou stranu při změně zákona mohla do svého rozpočtu připsat nemalou sumu.

V současnosti Česká televize na Internetu vysílá zpravodajský kanál ČT 24 (od nedávna dokonce v rozlišení PAL) a sportovní přenosy. Do budoucna se počítá s vysíláním všech pořadů i z ostatních kanálů, tedy kde nebudou překážkou vysílací práva. O počínání veřejnoprávní televize na Internetu jsme psali v článku České televize a Internet: pomalá, ale jistá konvergence (Podnikatel.cz)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).