Hlavní navigace

Čech Jakub Pavlík se dostal do poradního sboru OpenContrail

12. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: TCP Cloud
Technologický šéf TCP Cloud bude mít společně s lidmi z AT&T, NTT, Symantecu či Canonicalu vliv na směřování technologie OpenContrail.

Mladý český inženýr Jakub Pavlík se stal dvanáctým členem mezinárodního poradního sboru (advisory board) rostoucí organizace OpenContrail. Zařadil se tak mezi zástupce firem jako AT&T, Canonical (Ubuntu), Mirantis, Symantec či japonského NTT.

Pavlík v současné době působí jako technologický šéf slibně se rozjíždějícího českého TCP Cloudu, který se odštěpil od píseckého datového centra. O TCP Cloudu jsem nedávno psal samostatný článek. Pražský podnik na technologiích jako OpenStack či právě OpenContrail staví zákazníkům cloudy a nabízí vlastní distribuci (referenční architekturu) Mk.20.

Otevřené virtuální sítě

OpenContrail je otevřená technologie na tvorbu takzvaných virtuálních sítí (SDN), pomocí kterých je možné se do značné míry zbavit závislosti na tradičních síťových prvcích a se sítěmi dělat podobné věci, jaké se servery dělá virtualizace. Nad hardwarem se vytvoří softwarová síťová platforma, kterou je možné programovat a tak dále. OpenContrail nabízí standardizované protokoly, API a další potřebné prvky.

OpenContrail je z hlediska fungování podobný dalším open source projektům. TCP Cloud a jeho technický šéf se tak řadí k přispěvovatelům kódu, který pak nadále mohou využívat další zájemci.

ebf - tip do článku - debata

Pavlík ve svém oboru a komunitě patří mezi výrazné tváře. O implementacích přednáší například na celosvětových OpenStack Summitech, na webu OpenContrailu publikuje i blog. Soustředí se také na síťové technologie Juniper Networks. Má certifikace od Red Hatu, IBM či Cisca. Pro IBM také dříve pracoval.

Pavlík byl do „představenstva“ OpenContrailu zvolen na jeden rok, což je standardní doba. Mandát může být následně prodloužen. Advisory Board například určuje strategické priority celého projektu, zapojení komunity, roadmapu a další.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).