Hlavní navigace

Cenové srovnání českých a nadnárodních domén

10. 3. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
V lednu letošního roku vstoupila v platnost nová pravidla registrace doménových jmen v doméně .CZ pro registrátory, kteří jsou členy sdružení CZ.NIC. Pro koncové uživatele je nejzásadnější změnou zrušení jednorázového poplatku za registraci doménového jména. Jak na toto rozhodnutí zareagovali samotní registrátoři?

Doména .cz

Když se začátkem října minulého roku na webu CZ.NIC objevilo oznámení CZ.NIC opět zlevňuje domény, bylo jasné jen to, že se registrátoři sdružení v CZ.NIC domluvili na zrušení jednorázového poplatku (300 korun) za registraci doménového jména v doméně .cz. Velkoobchodní ceny měly tedy s platností od 1. ledna letošního roku poklesnout právě o oněch 300 korun. Od jednotlivých registrátorů se současně očekávalo, že snížené náklady promítnou do cen pro koncové zákazníky.

Dnes již můžeme říci, že v průběhu ledna pak opravdu došlo u všech registrátorů k úpravě cen. Poplatek za registraci domény a její vedení po dobu jednoho roku poklesl maximálně o zmiňovaných 300 korun, avšak někteří registrátoři zlevnili mnohem méně. Například společnost Czech On Line nabízela ještě do 10. ledna 2006 registraci domény .cz a její vedení po dobu jednoho roku za 891 korun, v současné době za tuto službu zaplatíte 713 korun a jednorázový registrační poplatek ve výši 119 korun, dohromady tedy nový zákazník zaplatí 832 korun. Reálně tak cena poklesla o pouhých 59 korun.

Tip: srovnání cen a nabídek akreditovaných českých registrátorů najdete v naší Doménové centrále.

Jak je patrné z následující tabulky, registrační poplatky se sice snížily, ale nezmizely úplně. Někteří registrátoři je účtují odděleně, například Czech On Line, SkyNet či Media4web, někteří skrytě, když zpoplatňují odlišně registraci nové domény a prodloužení registrace, například Zoner software nebo General Registry. Ostatní registrátory, kteří zpoplatňují registraci nové domény a její prodloužení totožně, můžeme rozdělit na dvě skupiny. V první skupině, do níž patří registrátoři z té levnější hranice cenového spektra, se registrační poplatky podařilo stlačit na minimum a zahrnout je do celkové ceny za danou službu nebo úplně odstranit. Registrátoři v druhé skupině, rozuměj ti dražší, nejspíše rozpustili registrační poplatky jak do ceny pro nové registrace, tak do prodlužování registrací.

Registrace a roční vedení domény .cz
Registrátor Roční poplatek [Kč] Poznámka
Active 24, s.r.o. 713
Czech On Line, a.s. 713 * + 119 Kč
Český Telecom, a.s. 833
General Registry, s.r.o. 827
ha-vel internet, s.r.o. 713
Ignum, s.r.o. 712
Internet Cz, a.s. 653
Ipex, a.s. 894
Kraxnet, s.r.o 832 * + 237 Kč
Media4web, s.r.o. 774 * + 60 Kč
Miramo, s.r.o. 690
Nextra Czech Republic, s.r.o. 1902 *
One CZ, s.r.o. 713
SkyNet, a.s. 714 * + 238 Kč
Web4U, s.r.o. 713
Zoner software, s.r.o. 893

* Společnosti Czech On Line, Media4web, SkyNet a Kraxnet vyžadují registrační poplatek ve výši 119 Kč, resp. 60 Kč, resp. 238 Kč, resp. 237 Kč za každou novou registraci. Cena domény .CZ u společnosti Nextra vychází z ceníku platného od 18.5.2005, novější verzi se bohužel i přes snahu autora nepodařilo získat, je ale více než pravděpodobné, že současná cena bude nižší, než cena uvedená v tabulce.

Cena domény .cz od společnosti Internet CZ vychází z ceníku společnosti Forpsi, a to i přes to, že v oficiálním seznamu registrátorů CZ.NIC je u společnosti Internet CZ uváděna jiná internetová adresa, obsahující i odlišný ceník, avšak veškeré odkazy z této internetové stránky vedou právě na stránky společnosti Forpsi. Podle vyjádření pracovníka zákaznické linky, která je pro obě společnosti totožná, nejsou údaje a ceny na internetové adrese, kterou získáte na oficiálním seznamu registrátorů CZ.NIC, aktuální.

Nadnárodní domény

Registrace nadnárodních domén nepodléhá žádnému českému sdružení, tak jako v případě domén .cz, a proto se jich změny realizované na počátku letošního roku nikterak nedotkly, a co se týče výše registračních poplatků, zůstávají víceméně na úrovni minulého roku. U registrací nadnárodních domén však na první pohled překvapí cenové rozpětí, které je mnohem větší než u domény .cz a mimo jiné závisí také na zahraničním registrátorovi, jehož služeb čeští registrátoři využívají.

Registrace i obnovení domény jsou zpoplatněny téměř u všech porovnávaných registrátorů totožně. Pouze Active 24 a Media4web rozlišují mezi registrací a prodloužením. U obou jmenovaných společností je prodloužení dražší než registrace. U Active 24 je to o 60 korun u Media4web dokonce o 119 korun. Podle Jany Třískové z Active 24 ale bude tento rozdíl v průběhu letošního roku odstraněn. Rozdíl v ceně registrací a prodloužení nadnárodní domény byl způsoben velkoobchodními podmínkami registrátora. V současné době však všechny nadnárodní domény přecházejí přímo pod správu Active 24, po ukončení tohoto procesu dojde také k sjednocení cen.

Typy registrovaných nadnárodních domén
Registrátor Nadnárodní domény
Active 24, s.r.o. .com, .net, .biz, .org, .info
Czech On Line, a.s. .com, .net, .biz, .org, .info
Český Telecom, a.s. .com, .net, .biz, .org, .info
General Registry, s.r.o. .com, .net, .biz, .org, .info, .name
Ignum, s.r.o. .com, .net, .biz, .org, .info, .name
Internet Cz, a.s. .com, .net, .biz, .org, .info, .name
Ipex, a.s. .com
Kraxnet, s.r.o .com, .net, .biz, .org, .info
Media4web, s.r.o. .com, .net, .biz, .org, .info, .name
Miramo, s.r.o. .com, .net, .biz, .org, .info
Nextra Czech Republic, s.r.o. .com, .net, .biz, .org, .info
SkyNet, a.s. .com, .net, .biz, .org, .info
Zoner software, s.r.o. .com, .net, .biz, .org, .info
Registrace a roční vedení nadnárodních domén
Registrátor Roční poplatek [Kč] Poznámka
Active 24, s.r.o. 356 .info – 89 Kč
Czech On Line, a.s. 713
Český Telecom, a.s. 833
General Registry, s.r.o. 262 .info – 95 Kč
Ignum, s.r.o. 298 .name – 405 Kč
Internet Cz, a.s. 261 .name – 308 Kč
Ipex, a.s. 395
Kraxnet, s.r.o 512
Media4web, s.r.o. 655
Miramo, s.r.o. 296
Nextra Czech Republic, s.r.o. 952 *
SkyNet, a.s. 357
Zoner software, s.r.o. 821

* Ceny nadnárodních domén u společnosti Nextra vychází z ceníku platného od 18. května 2005, novější verzi se bohužel i přes snahu autora nepodařilo získat.

Evropská doména

Problematika domén .eu je v současné době velmi aktuální, protože již 6. dubna budou ukončeny veškeré předregistrační fáze a nastane v postatě normální registrační provoz, jak tomu je dnes například u nadnárodních domén. V následující tabulce jsou uvedeny ceny pro koncové uživatele platné právě po 6. dubnu 2006.

Ceny evropských domén po Sunrise period
Registrátor Roční poplatek [Kč] Poznámka
Active 24, s.r.o. 410 * 12 EUR
Czech On Line, a.s. 475 * + 119 Kč
Český Telecom, a.s. *
General Registry, s.r.o. 415
Ignum, s.r.o. 417
Internet Cz, a.s. 411
Miramo, s.r.o. 415
Media4web, s.r.o. 595
One CZ, s.r.o. 475
Zoner software, s.r.o. 534

* Společnost Active 24 uvádí cenu pro koncové uživatele pouze v měně euro, ekvivalent v českých korunách je přepočítán podle kurzů devizového trhu ČNB, platných 9. března 2006. Společnost Czech On Line vyžaduje při nové registraci zaplacení registračního poplatku ve výši 119 korun. Společnost Český Telecom dosud ceny pro koncové zákazníky nezveřejnila.

Co dál?

Všichni námi oslovení registrátoři nepředpokládají v nejbližších měsících zásadní změny v cenové politice. Ceny registrací domény .cz jsme snížili v souvislosti s rozhodnutím sdružení CZ.NIC v lednu, v současné době o dalším snižování cen registrací jak domény .cz, tak i nadnárodních domén neuvažujeme, říká Vlastimil SršeňČeského Telecomu. A to i přes to, že Český Telecom patří v registracích nadnárodních domén mezi nejdražší registrátory. I s tímto argumentem si však Vlastimil Sršeň věděl rady: registrace domén patří mezi naše doplňkové služby.

Jinými slovy: dražší registrátoři zlevňovat nebudou, protože se jim to nevyplatí z důvodu malého počtu zákazníků, a ti levnější stlačili ceny tak nízko, že už by další snížení cen pro ně znamenalo nerentabilitu.

BRAND23 Workshop

V nejbližší době tak můžeme očekávat pouze jednorázové akce na některou z nadnárodních do­mén.

Veškeré ceny jsou uváděny včetně DPH a zaokrouhleny dle matematických pravidel na celá čísla. Výběr registrátorů do tohoto srovnání byl učiněn na základě naší databáze doménových registrátorů. 

Zaregistrovali jste si evropskou doménu?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).