Bydlím ve Vyškově (na Moravě), tedy mezi Drahanskou vrchovinou na severozápadě a Chřiby na jihovýchodě.
Bez přímé viditelnosti do Brna (cca 25 km) si o pozemním digitálním příjmu můžu zatím nechat zdát.
A zdání nekončí.
Zdá se mi, že odborníci na vyškovském městkém úřadě upřednostňují kabelovou televizi.
Tu ale neupřednostňuji já, přestože ji mám, protože jí je pojem kvalita vlastní asi jako prodejci poškrábaných filmových DVD - stačí se podívat na kanál ČT24, poskytovaný cestou UPC: Obraz je ořezaný a plný šumu.
Cesta, kterou jsem si vybral, je sice na začátku dražší. Pokud si ale vyčíslím takzvané TCO, neboli "total costs of ovnership", česky "absolutní náklady na vlastnictví", tak v horizontu pěti let mě satelitní vysílání vyjde levněji:
1. Kabelová digitální TV - 300 Kč za měsíc, 3600 Kč za rok, 7200 Kč za 2 roky, 10800 Kč za 3 roky, 14400 Kč za 4 roky, atd.
Satelitní komplet s Cryptoworks nás před 2 roky stál 8000 Kč.
Koupím si další přijímač, asi Topfield TF6000 CR = 2200 Kč, a kartu SKY-LINK (STV1+2) = 2000 Kč a kartu CzechLink = 2000 Kč, dohromady 14.200 Kč,
tzn. za 4 roky mám splacené náklady.
Protože mám HDD rekordér a DVD-rekordér, tak
Na HDTV, konkrétně na "neplacenou HDTV" v českých vodách moc nevěřím.
Současné zápolení na poli (elektromagnetickém, jak jinak) digitální TV vidím snahu všech zúčastněných co nejvíce očesat hrušky se stromu ve svůj prospěch.
Nachytáme je přitom "na hruškách?"
Česká Kubice se o to pokouší a já se přidávám s modifikovaným heslem "TELEVIZNÍ PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ, SPOJTE SE."
Po spuštění Kojálu nebude ve Vyškově problém s příjmem DVB-T.
Jinak ten výpočet neuvažuje s drobným detailem, nikdo dnes neví v jaké kompresi se bude vysílat za 4 roky a taky náklady na aktivaci HD kanálů ze satelitu podle vzoru Novy.
Já na Tvém místě Štěpáne bych si ale tak jistý rozhodně nebyl. Čtyři roky je v tomto oboru dost dlouhá doba. Pokud si myslíš, že H264 je poslední kompresní algoritmus, který je možné vymyslet, tak to se jistě hluboce mylíš.
Občas mám temné podezření, že za čtyři roky budou příslušné instituce coby nejpalčivější problém řešit to, jak přesvědčit Novu, aby do 31.12. opustila analogové frekvence. :-(
TO JE PŘESNĚ TO, V ČEM VIDÍM PROBLÉM. JAKÉ SE ZVOLÍ ARGUMENTY - mám k tomu osobní zkušenost.
Přišel k nám zástupce UPC, a že nám jdou vypnout analog a zapnout digitál. Stojíc na balkóně u satelitního talíře jsem se zeptal proč a poklepal na satelitní talíř
Správně :-) .
Po spuštění Kojálu.
A kdy to bude?
Na městském úřadě nevědí.
Po pročítání fór o digitální TV si dovoluji úspěšně pochybovat o tom, že to bude podle harmonogramu - osobně to tipuji na léto 2013.
Všeobecná odpověď - na digitál se přepne v okamžiku, až všechny subjekty, zahrnuté v analogovém RTV vysílání zjistí, že už na analogovém vysílání nic nevyrejžují.
Slovo "nevydělají" není na místě, protože oni chtějí "rejžovat".
O rychlosti změny způsobu komprese si taky dovoluji úspěšně pochybovat. Velmi důležitým prvkem je hudební a filmový průmysl, a spotřební průmysl:
V době MP3, OGG, FLAC, MPEG4 a DIvX - XVId - H.264 - AVCHD jdeme do krámu a kupujeme AudioCD a DVD-ROM (DD,DTS), protože výrobci nereagují nějak rychle na nové formáty.
Jestli si vysílací společnost jednou vybaví vysílací kapacity na MPEG4-H264, tak si můžeme být jisti, že v tom pojede alespoň 10 let, aby si zaplatila investici za vysílací zařízení.
To že ve Vyškově na MÚ nevědí nic o spuštění digitálního vysílání je smutné. Jinak ten kojál s muxem ČT v listopadu 2009 pojede, tomu klidně věřte. Navíc už na jaře 2009 startuje Mikulov s muxem 2 a ten budete ve Vyškově chytat bez problémů taky.
K důvodům přesvědčování agentů kabelového UPC k přechodu z analogu na digitál snad není nutno nic dodávat. Jejich náznaky toho, že analog bude funkční sotva do konce tohoto roku nejen odporuje nedávným prohlášením jejich nejvyššího manamegentu, ale riziko úbytku abonentů je tak velké, že si ho normálně podnikající firma nemůže dovolit.
Ale argumenty pro a proti v kauze vykrývač/opakovač DVB-T versus DVB-S nejsou pro občany České Kubice až tak křišťálově průzračné. Příznivci jedné či druhé platformy si vždy najdou své pro a proti. Od zjednodušení, že jedna pěkná parabola nahradí monstrózní soustavu mnoha dlouhých a nápadných antén pro příjem DVB-T z mnoha směrů až po argument, že několik STB pro DVB-T za pár stovek vyřeší digitalizaci pro celou domácnost na dlouhá léta a bez dalších nákladů. Osobně mám možnost příjmu všech 3 MUXů z DVB-T, kabelovky UPC i provozuji satelitní přijímač s prázdnými CI sloty a parabolou na rotátoru. Obyvatelé ČK tuto možnost nemají a sotva někdy budou mít, ale já bych si jim troufl radit, jak nastalou situaci řešit, až po tom, co bych se detailně seznámil se zvyky, možnostmi a potřebami každé domácnosti. Myslím, že univerzální řešení neexistuje, ale pokud to dopadne tak, jak obec oznamuje, jiná individuální řešení, než DVB-S, opravdu nejsou.
Porovnani financni stranky satelitu a kabelu je samozrejme jasne ve prospech satelitu. V clanku je jine dilema. Zda udelat upravu prevadece 3x analog na 2xDVB-T (za X desitek Kc pro Y stovek lidi) a ponechat tamnim divakum svobodnou volbu rozsireni nabidky o satelit, nebo prevadec odepsat a dat divakum satelitni prijem de facto prikazem. Mam takovy dojem, ze takove "spojovani" ve verejnem zajmu (a proti zajmum jednotlivcu) uz tu jednou bylo, ale kdo chce kam ... :-). Melo by rozhodnout mistni referendum, a to pokud mozno na zaklade nezavisleho odhadu.