Hlavní navigace

Co říkají hlavní hráči českého televizního trhu na odsun startu DVB-T2 za rok 2021?

5. 8. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vyjádření operátorů celoplošných i regionálních sítí DVB-T a provozovatelů televizního vysílání k představám ministerstva průmyslu a obchodu o načasování přechodu na DVB-T2

Až po roce 2021 by se podle ministerstva průmyslu a obchodu mělo v České republice začít s přechodem na novější typ zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2. Ministerstvo to uvedlo v odpovědi na otázky pracovní skupiny v rámci Radio Spectrum Policy Group (RSPG), což je poradní orgán Evropské komise. Právě v roce 2021, resp. 2022, končí kmitočtové příděly pro stávající celoplošné multiplexy DVB-T. Doposud se ale předpokládalo, že DVB-T2 odstartuje výrazně dříve a po několik let budou oba standardy fungovat vedle sebe. S tím počítá i ministerstvo průmyslu a obchodu, ale samotný začátek procesu datuje právě za rok 2021. Co na to říkají zástupci relevantních subjektů na trhu?

Marcel Procházka

ředitel pro regulace a strategii Českých Radiokomunikací

České Radiokomunikace (ČRa) souhlasí s vyjádřením ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o důležitosti terestrického vysílání, které využívá nadpoloviční většina českých domácností.

ČRa, stejně jako MPO, preferuje řízený přechod ze stávajícího standardu DVB-T na DVB-T2, tak aby občané měli několik let volbu mezi stávající a novou technologií a nemuseli v krátkodobém horizontu po dokončeném přechodu z analogového vysílání investovat do nových přijímacích technologií pro zachování bezplatného televizního příjmu.

ČRa vítají stanovisko MPO ohledně důležitosti přípravy plánu migrace na DVB-T2, který by měl zajistit hladký přechod na tento nástupnický standard. Pro úspěšnou migraci, bez překotných změn a minimálním negativním dopadem na diváky, je nutná koordinace celého procesu ze strany příslušného státního orgánu, kterým je v tomto případě MPO. ČRa souhlasí s tím, že MPO by mělo být tím úřadem, který ve spolupráci s dotčenými subjekty bude migraci na DVB-T2 plánovat a koordinovat. ČRa jsou připraveny aktivně se podílet na přípravě a realizaci migračních plánů a využít dlouhodobé znalosti a zkušenosti z obdobných projektů v ČR a zahraničí.

ČRa souhlasí s názorem MPO, že stávající DVB-T sítě by neměly být vypnuty před rokem 2021. ČRa dlouhodobě prosazují včasné zahájení provozu nových DVB-T2 sítí, optimálně v roce 2015, které by tak umožnily střednědobý souběh provozu stávajících a nových sítí a zajistily tak hladkou migraci diváků na DVB-T2 prostřednictvím přirozené obměny TV přijímačů a set-top-boxů.

ČRa dlouhodobě prosazují včasné nasazení nástupnického standardu DVB-T2, který prostřednictvím vyšší kapacity sítí a nových kompresních kodeků dovolí vysílat v HD případně UHD rozlišení, umožní propojit TV s internetem, zajistí mobilní příjem a optimalizuje potřebné frekvenční spektrum. ČRa jsou připraveny aktivně se podílet na rozvoji terestrického vysílání prostřednictvím migrace na DVB-T2 a využít své rozsáhlé zkušenosti a finanční stabilitu, které jsou pro tak náročný proces zásadní.

Martin Roztočil

manažer Digital Broadcasting (multiplex 4) a Progress Digital (Regionální síť 7)

Reakce Ministerstva průmyslu a obchodu na dotazy pracovní skupiny v rámci Radio Spectrum Policy Group (RSPG) je obecně v souladu s našimi současnými názory na budoucnost zemského televizního vysílání v České republice, které jsme dosud prezentovali v rámci pracovní skupiny ČTÚ. Jsme připraveni spolupracovat jak s MPO, tak ČTÚ na přípravě dalšího postupu, ve kterém veškeré změny spojené s přechodem na digitální standard DVB-T2 budou podporovat další rozvoj DTT u nás…

Petr Formánek

jednatel Prague Digital TV (pražská Regionální síť 4)

Zveřejněné stanovisko Ministerstva průmyslu a obchodu deklaruje rozumný přístup státu k pozemnímu digitálnímu televiznímu vysílání v České republice. Shodné názory zazněly před nedávnem na konferenci Milníky digitální televize 2014, k nimž se připojila i naše společnost. Standard DVB-T je výrazně penetrován v domácnostech a není rozhodně nijak zastaralý, aby musel po cca pěti letech provozu být postupně nahrazován novým standardem. Technický i legislativní rámec standardu DVB-T umožňuje operátorům i provozovatelům nabídnout divákům jak kvalitu, tak i kvantitu vysílaných programů.

Ivo Brabec

provozovatel Regionálních sítí 1 a 3

Přiznám se, že jsem s touto variantou počítal. Stejně jak se oddalovala digitalizace, tak se dalo počítat s tím, že nebudeme připraveni na přechod DVB-T2 v tomto termínu. Já sám jsem si kupoval nový televizor na začátku tohoto roku a při výběru jsem dal přednost dvojitému tuneru (DVB-T a DVB-S) před dvojkou. Nebezpečí pro ukončení činnosti regionální sítě vidím jinde než v přechodu na DVB-T2. Jsou to velcí hráči na trhu, jenž nectí pravidel slušného podnikání a klientům regionální sítě nabízí pozice v multiplexech za nestandardních podmínek (šest měsíců zdarma nebo pouze za poplatek rovnající se částce ročního poplatku za oprávnění atp.).

MMF24

Marek Singer

generální ředitel FTV Prima

S ČTÚ jsme v této věci dlouhodobě v kontaktu a průběžně monitorujeme situaci. Co se týče samotného přechodu, v tuto chvíli nepreferujeme žádný konkrétní termín. Zahájení  vysílání ve standardu DVB-T2 bychom však rozhodně uvítali dříve než v roce 2021.

Josef Uher

technický ředitel skupiny Nova

Souhlasíme, že přechod na DVB-T2 by měl být dobrovolný, aby nezatěžoval naše diváky. Přechod po roce 2021 považujeme za smysluplný, protože odráží reálnou připravenost českých domácností.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).