Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Co se opravdu ví a neví o nemoci BSE od Siear - Imho jako pavle jako kdyby ti nekdo bodl...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 12. 2002 5:20

  Siear (neregistrovaný)
  Imho jako pavle jako kdyby ti nekdo bodl jehl do mozku a jako caknul ti tam treba matersky mliko tak mas jako problem imho .)
 • 9. 12. 2002 9:42

  Pavel Houser, Science World (neregistrovaný)
  1, není znám jediný případ, že by se BSE mezidruhově přenášelo potravou i na člověka. v rámci druhu ano, na nové guinei se to přenášelo tak, když se jedly mozky mrtvých. místní děti si s nimi dokonce hrály :-)
  2, strach z BSE je živen především zelenou propagandou a samozřejmě médii (a pak jsou zde ještě ekonomické zájmy; snadná otázka: když se sem nebude smět vozit britské hovězí, kdo na tom vydělá?). de facto to nemá racionální základ, což ovšem platí i pro celou řadu dalších jevů. je to otázka psychologická/sociologická, ne biologická. samozřejmě to souvisí s tím, že novináři obvykle disponují nulovým vzděláním (mj.) v oblastech medicíny a biologie.
  3, klidně sním steak z krávy, která na to zemřela a nic se mi nestane; pokud byste mi z té krávy bodli sérum přímo do mozku, pak věřím, že by se mi něco stát mohlo - ovšem i tak asi se stejnou pravděpodobností, jako že mě na přechodu přejede auto.
  4, řada lidí má ovšem vlastní genetické dispozice k té chorobě. to je blbé, je třeba najít způsoby léčby, s šílenými kravami to však nijak nesouvisí.
  5, priony mají ovšem obrovský význam z vědeckého hlediska. jde skutečně o cosi na způsob analogového života, který jakoby vůbec nevyužívá digitální zápis do DNA. Z tohoto hlediska jsou priony dokonalým opakem některých virů, které se zase vyznačují jenom digitálním zápisem. Můžeme priony označit za živé? (jinak řečeno, jde o chorobu, nebo otravu?) v jaké míře funguje mezi priony přírodní výběr? jde o replikátory? tohle jsou otázky nesmírně zajímavé. více viz např. tento článek.
  Podívejte se na science world a zkuste si tam najít priony např. zde.
 • 9. 12. 2002 10:30

  Bross (neregistrovaný)
  Tak, tak. Neskutecny humbuk. Navic kolik, ze zatim zemrelo lidi postizenych CJD? Kolem 200? To ze nasledky koureni nebo alkoholismus zabiji prokazatelne nerovnatelne vic lidi uz neni tak zajimave.

  Je smutne, ze lid stale vola: Panem et circenses! A hojne se mu toho dostava.