Hlavní navigace

ČT :D a ČT art v HD kvalitě příští rok nebudou, prioritou je na satelitu Astra ČT 2 HD

16. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká televize chce vysílání všech svých HD kanálů sjednotit do jediného satelitního multiplexu. Spuštění ČT :D HD by zatím nemělo smysl kvůli minimu pořadů v nativním formátu.

Koncesionáři se v příštím roce s největší pravděpodobností nedočkají spuštění kanálů ČT :DČT art ve vysokém rozlišení (HDTV). Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel České televize Ivo Ferkl. Popřel tak informaci, kterou minulý týden přinesla agentura ČTK, tedy, že právě tyto stanice by v HD kvalitě měly vysílat. Režijní náklady, jež mají proti letošnímu plánu stoupnout o 2,8 procenta, mimo jiné počítají s vyššími výdaji na vysílání, a to v souvislosti se zavedením vysílání ČT:D a ČT art ve vysokém rozlišení, napsal server Finanční noviny patřící pod ČTK. Informace zazněla na posledním zasedání Rady ČT.

K TÉMATU: ČT 2 HD míří na satelit, v příštím roce se objeví na pozici Skylinku a CS Linku

Prioritou je pro nás v příštím roce spuštění programu ČT 2 HD na satelitu. To je program, o který si nám diváci hodně píšou, řekl redakci DigiZone.cz Ferkl. Program ČT 2 už v nativním HD vysílání je k dispozici, ale pouze v pozemním vysílání (Regionální síť 7) a u kabelovýchIPTV operátorů. Na družici ho nenabízí žádná ze společnosti poskytující služby satelitní televize v České republice. Zpráva o možném startu ČT :D a ČT art v HD kvalitě je podle Iva Ferkla pravděpodobně interpretací toho, co řekl na zasedání Rady ČT její člen Jan Prokeš, který však neměl k této problematice správné informace.

ČTĚTE TAKÉ: ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD odstartovaly v DVB-T. Využívají Regionální síť 7

Pokud bych hovořil o Déčku, jeho vysílání v HD kvalitě by zatím nemělo smysl, protože vysílá minimum pořadů, které jsou dostupné a natáčené v HD formátu. Většinou by šlo tedy pouze o upscale (přepočítávaný formát, pozn. red.), konstatoval technický ředitel České televize. Otázkou je, zdali by mělo cenu nabízet v HD kvalitě také program ČT art, jehož sledovanost se pohybuje zatím maximálně v řádu desítek tisíc diváků (v jejich spodní hranici) a podílu na publiku pod 1 %.

MMF24

NEPŘEHLÉDNĚTE: Česká televize zpřístupnila iVysílání pro chytré televizory a hybridní boxy

České televizi v příštím roce končí smlouva na šíření stávajících HD kanálů na pozici 23,5 východně, kanály by proto do budoucna chtěla sjednotit do jednoho satelitního multiplexu. V rámci něho by pak mohla šířit kromě ČT 1 HDČT Sport HD i stanici ČT 2 HD. V úvahu ale připadají i další varianty, naznačil Ivo Ferkl. Ještě před spuštěním samotného vysílání bude muset veřejnoprávní televizi k této operaci vypsat veřejnou zakázku. Stanice ČT 1 se v současnosti vysílá v satelitním multiplexu společnosti Media Broadcast, kanál ČT Sport distribuuje na družici firma E4C Group.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).