Hlavní navigace

ČT k plánu „Druhé veřejnoprávní televize“: tolik peněz nás ročně stojí ČT 24 a ČT 4

1. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Českou televizi překvapil požadavek Asociace regionálních a lokálních televizí na vytvoření druhé veřejnoprávní televize. Zejména pak na 35 korun z televizního poplatku pro ČT.

Za překvapivý a finančně velmi nadsazený označuje Česká televize návrh Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT) na vznik „Druhé veřejnoprávní televize“, kterou by vytvořila síť lokálních televizí po celé České republice. ARLT požaduje, aby tato síť získala 35 korun z každého měsíčního koncesionářského poplatku 135 korun, který jde České televizi. Podle mluvčí ČT Michaely Fričové ale tato suma v celkovém součtu představuje celkový ročník rozpočet dvou tematických kanálů ČT – zpravodajské ČT 24 a sportovní ČT 4.

cif-tip-téma-foto

K TÉMATU: Regionální televize chtějí veřejnoprávní síť. Po ČT požadují část poplatku

„O celé záležitosti zatím není k dispozici příliš mnoho informací. Překvapující je představa financování, kdy by asociace regionálních vysílatelů obdržela zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Je to nepřiměřeně vysoká částka, vezmete-li v úvahu, že v součtu prakticky odpovídá nákladům na provoz dvou celoplošných tematických programů ČT 24 a ČT 4, včetně interních, externích i mzdových nákladů, anebo 65 procent veškerých externích nákladů na původní tvorbu ČT včetně dramatické, akviziční tvorby a nákupu sportovních práv,“ odpověděla Fričová na dotaz serveru DigiZone.cz.

„Je třeba říct, že podle současné právní úpravy je veřejnoprávním televizním vysílatelem ze zákona Česká televize, která plní službu veřejnosti v souladu s Kodexem ČT. O změně zákona nerozhoduje ani ČT, ani asociace regionálních vysílatelů, ale zákonodárci,“ dodala mluvčí ČT.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.