Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku ČTÚ: Smlouvy operátorů obsahují mnoho neférových ustanovení od P.C. - Asi jste ještě nečetl žádné obchodní podmínky některých...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 12. 2015 18:00

  P.C. (neregistrovaný) 89.190.74.---

  Asi jste ještě nečetl žádné obchodní podmínky některých dodavatelů energie. Tam je smluvní volnost dotažena k dokonalosti...

  Pro předkladatele takových smluv, kde jedinou reakcí na možnost, aby slabší strana vznesla požadavky na změny v textu, je "podepiš nebo zmiz", je nejdůležitějším pravidlem to, že NOZ staví na zásadě autonomie vůle a ta se projeví právě a jenom podpisem smlouvy. Nějaká mravnost nebo deklarované přání zákonodárců "nikomu vědomě neškodit" jsou jen plané žvásty, které podepsaná smlouva obvykle úplně neguje. Nalézt takové pastičky na 30ti stranách textu je pro normálního smrtelníka absolutně nemožné.

  A tak je potom obtížné smlouvu vypovědět bez devastujících finančních následků atd. atd. a to i v případě, že původně naslibované podmínky dávno neplatí, pokud vůbec někdy platily, a to vše dle NOZ.

  A pokud někde kydám bludy, rád bych věděl kde.

 • 17. 12. 2015 13:12

  P.C. (neregistrovaný) 89.190.74.---

  Smluvní právo je dle nového občanského zákoníku zcela volné, proto všichni operátoři a nejen oni mění své smlouvy tak, aby si zákazník nemohl nic dovolit nebo si na něco účinně stěžovat. Mnoho smluv už obsahuje klauzule, že zákazník souhlasí s budoucími změnami obchodních podmínek atd. atd.

  Pokud na takové smlouvy budou lidi přistupovat, nemají šanci něco změnit k lepšímu. Ale zbývá mi jiná moožnost, pokud chci telefonovat nebo odebírat elektřinu či vodu?

  To, že NOZ chrání slabší stranu smluvního vztahu, jsou jen a jen kecy a nějaký ČTÚ nebo ERÚ se chovají spíš jako trafiky pro vysloužilé politiky a jejich kamarády. Teď vymysleli semafor, kterému se každý operátor vysměje.

 • 17. 12. 2015 15:47

  Nereg (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  S tim NOZ kecate! Jde videt, ze tomu rozumite jak koza petrzeli a jenom kydate bludy.

 • 18. 12. 2015 11:14

  Tomáš2 (neregistrovaný) 194.213.48.---

  u malého internetového providera v Ústí jsem vypovídal smlouvu, na infolince mi řekli, že router mám poslat poštou a adresu, kterou mi nadiktovali. Ve smlouvě byla ale jiná adresa, router nakonec dané společnosti nedorazil a ta poté požadovala smluvní náhradu.

  ČTU v tomhle případě rozhodl, že adresa řečená ústně přes telefon byla nadřazená tomu, co bylo ve smluvních podmínkách a udělal jsem správně.

  Tj. je velice vhodné si hovory nahrávat, email. komunikaci schovávat a ideálně neřešit podobné věci osobně, kdy poté není důkaz. Operátoři na svých infolinkách kecají často nesmysly a člověk pak v dobré víře porušuje smlouvu.

 • 18. 12. 2015 15:24

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Je vhodne predevsim neresit cokoli telefonem. Presne tak to vzdy dopadne, dozvite se naprosty nesmysl.