Hlavní navigace

Czech Internet Forum zahájila diskuse o broadbandu

23. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Konference Czech Internet Forum 2006 pořádaná Lupou, byla zahájena panelovou diskusí o broadbandu. Za řečnický stolek se usadili Cyril Čapka (MI ČR), Tomáš Václav (TO2 CR), Martin Horký (Tiscali), Tomáš Kapler (IPV), Jiří Peterka (nezávislý) a moderátor debaty Patrick Zandl. Diskuse byla zahájena polemikou o definici broadbandu a srovnáním jeho rozšíření v ČR a v zahraničí. Cyril Čapka jako jeho oficální definici označil připojení s rychlostí 256 kbit/s a výše, Tomáš Václav jej dnes vidí od 512…

Konference Czech Internet Forum 2006 pořádaná Lupou, byla zahájena panelovou diskusí o broadbandu. Za řečnický stolek se usadili Cyril Čapka (MI ČR), Tomáš Václav (TO2 CR), Martin Horký (Tiscali), Tomáš Kapler (IPV), Jiří Peterka (nezávislý) a moderátor debaty Patrick Zandl. Diskuse byla zahájena polemikou o definici broadbandu a srovnáním jeho rozšíření v ČR a v zahraničí. Cyril Čapka jako jeho oficální definici označil připojení s rychlostí 256 kbit/s a výše, Tomáš Václav jej dnes vidí od 512 kbit/s, Jiří Peterka zmínil i třetí číslo, které použil ČTÚ – 128 kbit/s. Spočítat tedy rozšíření broadbandu v Česku je tudíž komplikované. Zajímavé statistiky ČSÚ naleznete v nedávno publikovaném článku Češi a připojení k Internetu, léta páně 2006. Tomáš Kapler uvedl číslo 10 procent jako odhad rozšíření broadbandu v české společnosti. Za západní Evropou však máme stále ztrátu, kterou doháníme jen pomalu. Podle Jiřího Peterky však tempo růstu není tak špatné, ČR se pohybuje kdesi uprostřed žebříčku OECD, chybí však zejména motivace pro pořizování broadbandu, rozvoj internetových služeb je u nás pomalý.

Martin Horký popřel zprávu o odchodu Tiscali z českého trhu. Potvrdil, že operátoři postrádají služby, kvůli kterým by si lidé pořizovali kvalitnější připojení. Patrick Zandl za takovou službu považuje P2P sítě, které podle statistik generují až 80 procent přenosů. Martin Horký však vidí problém v tom, že je tvoří jen velmi malá skupina uživatelů.

Autor článku

Autor je bývalým redaktorem Lupa.cz, nyní pracuje jako konzultant v BCG. Vystudoval ekonomii a právo. Občas bloguje: jilm.cz a často tweetuje: @jilm.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).