Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Rádia v době digitální? Využívejme dostupné technologie na maximum od anonym - Pametniku, a to je prave ono. Ani v...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 4. 2019 12:34

  bez přezdívky

  Pametniku, a to je prave ono. Ani v Norsku se neodvazili k uplne plosnemu vypnuti FM, regionalky vysilaji dal. Prechod na DAB byl spis dusledkem kartelu celoplosek, ktere chtely timto snizit podil regionalek na minimum. Zatim se zda, ze jim to nevyslo, nebot podil DABu se po vypnuti FM zvedl jen na nejakych 60 procent a zvazuji, ze zachovaji FM dlouhodobe. Rovnez Svedove DAB odmitli uz pred nekolika lety. Dansko mozna za rok prejde, ale taky nemusi. Situace se meni kazdym dnem. Vetsi zeme o vypnuti FM budto vubec neuvazuji, nebo to chteji resit nejdrive za 10 let (Nemecko, Britanie). Spravny cas byl nekdy pred 10-15 lety, kdy jeste pripojeni k netu nebylo samozrejme. Me spis mrzi, ze ani dnes neni DAB samozrejmost, kdyz si jdu koupit jakykoliv novy prijimac.

 • 25. 4. 2019 13:28

  Martin P.

  EU se snaží nařizovat povinně vybavovat auta přijímači na DAB..... ....vzhledem ke stáří vozového parku nejen v ČR se projeví s účinností až mnoho až desítku let. A pak oni to není toliko nařízení o ...povinně vybavovat auta přijímači na DAB.... ale o možnosti si to auto s DAB koupit, tedy koupit i bez DAB. Protože celkový příplatek se může v nižších patrech blížit k 10% ceny vozu. A konfigurátory vozů mnohdy obsahují past v té formě že DAB nelze třeba kombinovat s nejnižším výbavovým stupněm . Nebo nejnižší radiem v konfiguraci.

 • 24. 4. 2019 22:34

  bez přezdívky

  Pametniku, kde v zahranici jde to, co u nas ne? Kde vysila DAB a nevysila FM? Zatim k plosnemu vypnuti nenasli odvahu nikde. DAB+ bez FM bude mit budoucnost pouze tehdy, pokud kazdy prijimac v elektru jej bude podporovat. Popravde, nechapu, proc se tak nedeje. O DABu se mluvi 20 let, ale ani po tak dlouhe dobe neni tato platforma k dispozici na VSECH prijimacich.

  Melo to byt uz uplne vsude, tak jako kdysi kazde radio melo FM/AM. Pak bychom se vubec nemuseli bavit o nutnosti politickych rozhodnuti.

 • 25. 4. 2019 12:19

  Pamětník

  Nic Moc. Již v roce 2017 v Norsku vypnuli veřejnoprávní stanice vysílání v FM a provozují už jen DAB+. Také Dánsko by mělo na DAB přejít v roce 2020. Úvahy probíhají i v dalších zemích a protože se většinou jedná hlavně o politické rozhodnutí, může se přechod někde urychlit, jinde zpomalit. Technicky zatím není nutné přechod z FM na DAB dělat skokem, obě platformy se provozují na odlišných pásmech, proto bude záležet i na postupu komerčních rádií a reakcích trhu. Jistě víte, že i EU se snaží nařizovat povinně vybavovat auta přijímači na DAB.

 • 24. 4. 2019 14:43

  PD

  Neznám nikoho pod 30, kdo by si šel koupit rádio. Pokud ho náhodou poslouchá, tak v mobilu. Jenže čim dál tim víc mobilů FM nemá a o DAB+ žádnej výrobce neuvažuje. Ten kdo má v mobilu internet, tak radši sáhne po službě typu Spotify, FB nebo webu. Nabídka DAB+ radií je v porovnání s FM cenově i funkčně dost slabá.

 • 24. 4. 2019 17:06

  Pamětník

  Sice nemohu argumentovat tím, že nové rádio si kupují i mladí, ale ono jde i o jiné aspekty. Pokud budou mobilní data drahá, tak asi zbytečně nebude i mladý posluchač doma poslouchat rádiové "skřeky" z mobilu. Mobily jsou tady zejména proto, že umožňují mobilitu, přístup k datům a ne kvalitní zvuk, nebo dokonce obraz.

  DAB+ rádia jsou sice zatím dražší, ale přece jen už poskytují jiné služby než FM. Všechno se digitalizuje a vyvíjí. Stesky nad kvalitou zvuku z DABu odráží jen fakt, že zatím mají rozhlasové stanice v této normě slabou poslechovost a proto se zatím nevyplatí provozovat vysílání s vysokým datovým tokem. To se ale může všechno časem změnit. Možná, že opravdu malá, kapesní DAB+ rádia nebudou moci konkurovat mobilům, ale kvalitní domácí poslech, pokud nebude dávána přednost poslechu internetových rádií, mohou časem obstarat právě zdroje z DAB+.

  Další zásadní kroky se mohou udělat po politických rozhodnutích ze strany vlády a parlamentu. To už vyzkoušeli v cizině a když to jde tam, může to jít i u nás.