Není možné aby se do budoucna poměr stran nepřepínal protože je a bude stále mnoho archivovaného filmového materiálu která jsou a budou jen ve formátu 4:3.
Pro upřesnění, Prima i Public příznak widescreen samozřejmě vysílají. Tedy minimálně v DVB-T a DVB-S Skylink. U kabelovek to může být jinak, jak píšete.
Prima samozřejmě příznak vysílá (od fotbalového mistrovství v červnu loňského roku), pořadů v tomto formátu je tam ale žalostně málo. U Public TV o tom ale dost silně pochybuju (o příznaku). Podle toho, co jsem tam doposud viděl (ze satelitu), si myslím, že mají 16:9 "natvrdo", protože způsob, jakým oni odbavují příspěvky, vyrobené ve formátu 4:3, to je opravdu velice tristní - v širokoúhlém formátu jsou černé pruhy vlevo a vpravo, přičemž logo je přes obraz i pravý černý pruh. Důsledek: Na TV 4:3 dostanete malý obrázek uprostřed obrazovky s černými pruhy nahoře, dole, vlevo i vpravo. Na úhlopříčce 72 cm to potom vypadá hůř, než běžný obraz na úhlopř. 55 cm.
Velmi negativně musím "zhodnotit" i počínání ČT, pokud pořad, již jednou vyrobený širokoúhle, odbaví bez ostychu v módu 4:3. A pokud se tak stane u pořadu, který ČT sama v 16:9 vyrobila, je to přímo do nebe volající, bohužel.
V menu nastavte formát na "Automatický formát" a režim obrazu nastavte na 4:3. Pozor - některé pořady původně 16:9 jsou vysílány i v DVB-T v letterboxu 4:3, např. Prima takto vysílá téměř výhradně (lze to poznat z umístění loga v černém pásu nahoře).
Jestli Vám to po tomto nastavení automaticky nepřepíná mezi formáty 16:9 a 4:3, tak zavolejte na infolinku Samsungu (viz jejich web) - pošlou Vám domů servisáka, který nahraje novější firmware.
U jiného Samsungu jsem s tím měl taky problém. Nakonec jsem našel nastavení, při kterém to funguje při příjmu z interního DVB-T tuneru plně automaticky. Tzn. při obrazu 16:9 je to přes celou LCD a při vysílaném formátu 4:3 se obraz roztáhne (vlevo a vpravo je obraz ke kraji obrazovky, nahoře i dole je část obrazu ořízlá), aby obraz nebyl deformovaný a lidi nebyli "tlustí"
Pokud to takto chcete, zkuste tyto kroky v tomto pořadí:
1) Televizi přepnout na příjem digitálu (poměr obrazu u příjmu z analog. tuneru se nastavuje zvlášť)
2) V menu TV na záložce obrazovky najít položku "Formát:" a tu nastavit na "Automatický formát"
3) Na dalším řádku pod položkou "Formát:" mám další položku "Režim obrazu:" a tu nastavit na "Zvětšení"
4) opustit menu
5) nastavení začne fungovat až po přepnutí programu mezi např. širokoúhlými zprávami na Nově a přepnutím na jiný program např Primu, když jede 4:3.
Pak stačí jen přepínat programy a formát se sám přizpůsobuje jak výše napsáno.
Dejte sem vědět, zda Vám to u tohoto modelu pomohlo.
Dokud budou televize vysílat několik obrazových formátů, ani "dokonalá" TV nezaručí, že náročný divák bude vždy spokojen. To by musel u TV fungovat podobný princip, jako to bylo před lety v biografu. Původní promítací plátna měla rozměr kolem poměru 4:3. Bílé plátno mělo černé orámování aby nebyly vidět "chlupy" na okrajích promítacího okénka. Čili viditelný obraz návštěvník viděl o trošku menší. Po nástupu rozšířených a širokoúhlých filmových formátů měla lepší kina široké plátno a podle filmu se ze stran zatahovala černá opona, aby na bílé ploše byl jen žádaný obraz. Nevím o nikom, komu by tato praxe někdy vadila. U moderního TV se zobrazovačem 16:9 by se po vzoru biografu měl přiznat fakt, že film pro pamětníky, ale nejen ten, byl natočen ve formátu 4:3 a proto musí být při nezkresleném a neosekaném obraze po stranách černé pruhy. To jsou zákony fyziky a nikdo je neznásilní, i kdyby třeba chtěl. Druhá věc je nativní rozlišení zobrazovače moderního TV. Pokud existuje mnoho možností s počtem řádků od 400 na starých plazmách až po 1080 na Full HD TV, při zachování proporcionálního obrazu a zákonů optiky, někdy se bude muset divák smířit s tím, že nemá pokrytou celou plochu obrazovky užitečným obrazem a nebo má některý rozměr ořezán či zkreslen, nebo u levnějšího TV obraz neuměle dopočítán a nebude "hezký".
Proto korektní zobrazení nemůžeme vyžadovat na žádném zázračném obvodu v TV, ale musíme se smířit s tím, že někdy máme obraz černě orámován po stranách, jindy nahoře a dole a někdy kolem dokola. To bude platit do té doby, než TV přestanou vysílat jiné pořady než ve formátu, který mají všechny TV ve všech našich domácnostech. A bude to někdy? Nebude!
Mám novou širokoúhlou televizi s DVB-T, takže set-top-box nepotřebuju. Mám problémy s formátem obrazu.
Televize ČT24 nebo Z1 běží bez problémů - nemění formát, takže poměr stran souhlasí.
Problém je s kanály jako ČT1, Nova, Barrandov, které přepínají mezi formáty 4:3 a 16:9. Žádný z nastavených módů obrazu to neřeší. Buď je vše 16:9 nebo 4:3, tzn. že část pořadů má vždy "roztažené obličeje". Při zapnutí "automatického formátu" jsou všechny programy roztaženy na celou plochu obrazovky, takže formát 4:3 je opět zkreslený.
Neustálé přepínání formátu na dálkovém ovládání je nepohodlné.
Nevíte někdo, co s tím? Lze televizor nastavit tak, aby formáty přepínal sám korektně?
S tím, že někdy má obraz černé pruhy po stranách, se asi každý smíří. Nepříjemné je, že televizor automaticky nepřepíná tak, aby byly zachovány proporce obrazu a divák se nedíval na zkreslený obraz.
Je mi záhadou, proč to zvládá automaticky každý starší analogový přijímač, ale LCD televizory to neumějí.
Většina nových televitzorů automatickou změnu formátu umí, je však třeba , aby televizní stanice vysílaly i tzv. příznak "widescreen", což některé, např. Public a Prima nedělají.ČT a Nova jej vysílají.Další problém je s kabelovými televizemi, protože tyto většinou převádějí obraz do tzv. letterboxu a televizor se tudíž sám nepřepne.