Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Datové schránky: už i bez session cookies od Lajos - Pouze malá poznámka k fikci doručení po 10...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 1. 2010 18:25

  Lajos (neregistrovaný) 213.226.214.---
  Pouze malá poznámka k fikci doručení po 10 dnech. Ve článku zmiňované procento je opravdu poměrně slušné, za sebe jako úředníka mohu uvést, že v běžné písemné komunikaci prostřednictvím pošty je procento fikcí vyšší (to se ale týká všech adresátů včetně lidí, kteří si písemnosti nepřebírají programově, na svém trvalém pobytu se roky nezdržují a nesdělili státu jiné kontaktní údaje). Je tedy nutné uvést, že subjektům, které mají zřízenu DS povinně, se většinou dařilo doručovat řádně bez fikce i postaru. Pokud by se tedy měla hodnotit úspěšnost z tohoto pohledu, musely by se vedle sebe dát správná čísla a ne jablka a hrušky. Ještě že se DS netýkají povinně všech adresátů, to by teprve bylo peklo.
 • 25. 1. 2010 18:31

  Bubak (neregistrovaný) 82.150.6.---
  Hlavne ze urednik ma usetrenou praci a je stastny. Ve state kdy se postak ani nenamaha dorucovat je ta fikce fakt vesela.
  Jeste ze jsem v Irsku.
 • 25. 1. 2010 22:55

  admin.
  Mno ale pouze fašistický stát může nastavit tuto dobu na 10 dnů.
  Co třeba dělat když pojedete na dva až tři měsíce na nějakou individuelní dovolenou do divočiny...no a ta Vaše náhrada způsobené škody od pošťáka ? no to je přece našem státě něco naprosto směšného.
  Institut promeškání lhůty ve chvíli, kdy Vám exekutor prodá barák za třetinu hodnoty v důsledku nějaké pochybné pohledávky ???!!!!! Přečtěte si něco o tzv Berdychově klanu ...co dokázali a to se jim vše vleklo někaolikanásobně dlouho...dnes jim na to stačí podle mne dva až tři měsíce

  Počítejete se mnou dvě firmy vystaví falešné faktury a dají to společně k soudu. Ten Vás obešle po deseti dnech začne běžet dejme tomu 15 denní lhůta (nevím jaké lhůty tam přesně jsou) takže po dalších třeba 5 dnech soud dejme tomu vynese rozsudek a máme za sebou první měsíc soud Vám zašle rozsudek a máte dalších 15 dnů na odvolání takže zase 25 dnů - neodvolal jste se a tak po dvou měsících Vaší nepřítomnosti mají podvodníci v rukou rozsudek s právní mocí a mohou kontaktovat exekutora, ten nejprve zajistí Váš majetek a vyzve Vás k zaplacení - tam bývá lhůta do několika dnů takže dejme tomu s nějakou agendou vše projde za další 10+5 dnů tedy druhá polovina třetího měsíce a už může Váš barák jít do dražby...jak dosáhnout minimální ceny při dodržení všech zákonných postupů v tom jsou čeští exekutoři údajnými mistry..... takže odjížíte na tříměsíční dovolenou --- můžete se vrátit a být žebrák ... no a co asi tak na kom vysoudíte - firmy maj jako majitele bílý koně, a i kdyby - vrátí Vám maximálně tu částku za ty falešný faktury, ale to že Vám exekutor prodal barák za třetinovou cenu, to už nijak nezvrátíte. O tom by mohly vyprávět desítky lidí v ČR....
 • 26. 1. 2010 2:12

  Obyvatel (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
  Problem je, ze "vsude na svete" nema to zneuziti pro poskozeneho tak fatalni dusledky jako u nas. A nedomuze se zpravidla niceho. Kdyz uz stat vyhazuje penize za predrazene DS, proc neposkytne take informacni system, ve kterem by si kazdy mohl zobrazit ony "pohledavky" ktere jsou na neho vedeny a jeste predtim podniknout prislusne kroky k zamezeni katastrofy. Pokud vas nekdo takto neopravnene narkne z dluhu mate (pokud jeste neco mate) moznost jen zaplatit a pak se dlouze soudit. Me nezajima kolik tech pripadu je, me zajima ze nas "pravni" system vubec neco takoveho podporuje.

  Pokud chcete zit v zemi, kde musite nejmene 10 let schovavat veskere slozenky na platbu 5 Kc, protoze jedenacty rok (i kdyz o tom urcite celou dobu vi) se nekdo ozve s tim, ze jste to tenkrat nezaplatil a nauctuje vam za to 40 000 Kc, ktere sice mate na uctu na ktery vam uz patnact let chodi vyplata, jenze vam misto radeji zabavi byt a prodaji za 10% jeho trzni ceny svym znamym. Tak ja teda v takove zemi zit nechci.
 • 26. 1. 2010 10:22

  jméno není podstatné (neregistrovaný) ---.medical-tribune.cz
  Můžete prosím dodat nějaké odkazy na kauzy, které se staly podle tohoto scénáře? Protože je to takový průser, určitě jich pár desítek bude, takže když těch odkazů dáte pět, bude to stačit.

  Nedělám si iluze o nezneužitelnosti práva, ale vím, že v naprosté většině případů se (kromě blbosti, pochopitelně) jedná o to, že dotyčný má bordel v dokladech - čili vlastně také blbost, neboli lajdáctví a liknavost.

  Váš přístup "může to být zneužito, tak to nedělejme" je z kategorie jindy tolik kritizovaných ochranných opatření, jako třeba varování "pozor horké" na šálku kávy (někdo by se mohl opařit, je nutné ho varovat), přehnané nároky na bezpečnost dětských hřišť (mám sám malého kluka, ale odpovědnost za něj nesu já a hlavně vidím, že "díky" zvýšeným normám se dětská hřiště ruší, protože nevyhovují a nová nevznikají, protože na to už nejsou prachy) atd.

  Jen nechte každému odpovědnost za svůj život a to i ve vztahu ke státu. Fikce doručení je vhodná - když je někdo pitomec a nepřebírá poštu, tak ať si nese následky on a ne protistrana. Exekuce je také vhodná - každé exekuci předchází dost dlouhé martyrium, kdy má dotyčný mnoho možností, jak reagovat a hlavně tomu předchází v naprosté většině případů pěkně stupidní jednání (předluženost, neplacení pokut apod.). A že se objeví pár případů, kdy nastala v systému chyba (záměrné zneužití, omyl, nemožnost reakce z důvodu úrazu atd.), s tím je nutné počítat a mít nástroje, kterými je možné to ex post alespoň trochu napravit. Nelze udělat bezchybný nezneužitelný systém.
 • 26. 1. 2010 10:41

  Flasi (neregistrovaný) ---.ct.cz
  Pokud máte v smlouvě rozhodčí doložku, tak exekuci žádné martyrium předcházet nemusí. Jede to jak na drátkách.

  Bezchybný nezneužitelný systém opravdu udělat nejde. Ale jde udělat rozumný kompromis. A desetidenní fikce doručení rozhodně není rozumný kompromis.
 • 26. 1. 2010 12:48

  VS (neregistrovaný) ---.zcu.cz
  Doporučuji tento článek: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010010305 - před 10 lety ukradený občanský průkaz, někdo ho použil při černé jízdě v MHD. Po 10 letech přijde exekuce na 90 tísíc.

  Samozřejmě ten člověk si za to částečně může sám, od soudu pravděpodobně neco poslali a on si to nepřevzal. Ovšem zcela reálně se může stát, že takový dopis ztratí pošta a bude doručen fikcí.

  V diskusi už padlo, že je na každém, aby si zařídil doručování na adresu, kde bydlí, a že fikce doručení je veskze dobrý nástroj proti těm, co se soudům chronicky vyhýbají, že soud nemůže každého dohledávat. Zajímavé ovšem je, že exekutor je takového člověka shopen najít velmi rychle (myslím, že to musí udělat, aby mohl zahájit exekuci) - je schopen zjistit, kde pracujete a podobně.
 • 26. 1. 2010 13:51

  MB (neregistrovaný) 193.86.31.---
  Hm nám během dovolené zničil vandal vizitky na poštovní schránkách (v celém domě). Pošta nedoručovala ani dopisy ani oznámení o úložkách. Exekuci jsme naštěstí nečekali. Ale samozřejmě jsme mohli být chroničtí vyhýbači - především podle současných "vykladatelů" práva.
 • 26. 1. 2010 17:20

  anonymní 2001:470:1f0b:----:----:----:----:----
  Jen podotknu, dle informace pravnika, optimalni pro vyse uvedeny postup je smenka. Pokud dojdete k soudu se smenkou a zadate prikaz k jejimu vyplaceni (a smenka = obycejny car papiru), ma se dotycny moznost ohradit proti platnosti smenky do !!! 3 !!! dnu. Pokud to nestihne, nemuze se uz nijak odvolat, smenka je splatna. Takze i tydeni dovolena = prijedete a vas dum neni vas.

  Jiste, jde o trestny cin, jiste, muzete se 10let soudit, mmozna i za 10let vyhrajete, ale vas dum uz v dobre vire koupil nekdo jiny, $$$ dotycny nema, protoze je rozfofroval ...
 • 26. 1. 2010 18:08

  Lajos (neregistrovaný) 213.226.214.---
  Děkuji za podporu, je zajímavé, jak pouhá poznámka, že uvedené procento úspěšnosti doručení je naprosto nevypovídající hodnota, pokud není porovnávána s úspěšností doručování totožným subjektům, které mají povinně DS, za staré úpravy, kdy se doručovalo klasicky, dokázala vyvolat bouřlivou diskusi. Zde jde opravdu o obecné pojetí přístupu lidí k právu. Na západě nikoho ani nenapadne, že by si nepřevzal obsílku od soudu nebo jiného úřadu. A pokud jde o evidenci obyvatel, všude na západ od nás je povinnost hlásit změnu pobytu, u nás je to dobrovolné, lidi na to kašlou, a pak se diví, že jim stát doručuje na poslední jemu známou adresu.
 • 25. 1. 2010 21:22

  Lajos (neregistrovaný) 213.226.214.---
  Takže si představte situaci, kdy Vám způsobí člověk, který si účelově nepřebírá poštu (na adrese trvalého pobytu se nezdržuje, jinou doručovací adresu nesdělí) nějakou škodu. Vy jako poškozený jej žalujete. Jak budete spokojený, že soud nebo jiný státní orgán roky pátrá, zda se náhodou ten chudák škůdce nezdržuje u tetičky z pátého kolene? Nebo že by byl kamaráda v Aši? Už starý latiník říkal "vigilantibus iura scripta sunt" tedy "bdělým náležejí práva". Jednou z podmínek fungování právního státu (což je vlastně společenská smlouva mezi státem a jeho občany) je schopnost státu vynutit výkon práva a spravedlnosti, a k tomu je nezbytná součinnost všech, tedy mimo jiné možnost a schopnost státního orgánu doručit příslušné písemnosti. Právní řád samozřejmě zná institut prominutí zmeškání lhůty, kdy např. z důvodu dovolené, hospitalizace apod. naleznete ve schránce toliko lístek od pošty + poučení o tom, který orgán pod jakým číslem jednacím Vám psal. Opravdu nevím, v čem je problém. Každý může nahlásit na evidenci obyvatel doručovací adresu odlišnou od trvalého pobytu, pokud je např. dlouhodobě mimo domov, nebo si na poště zařídit dosílku apod. Pokud Vám pošťák doručuje chybně, tak to přece není chyba úředníka, ale pošty (a máte na domě číslo popisné? máte schránku se jménem? máte na domě zvonek?), pak to je samozřejmě na reklamaci doručování konkrétním pošťákem + náhrada způsobené škody atd...
 • 25. 1. 2010 23:27

  Lajos (neregistrovaný) 213.226.214.---
  Já o voze, vy o koze. Já mluvím o naprosto standardním institutu, který znají právní řády všude v Evropě, vy hovoříte o jeho zneužití v rámci trestné činnosti, k níž může opět dojít všude na světě. Proboha, to je tak těžké udělit někomu plnou moc pro přebírání písemností adresovaných do vlastních rukou, když vím, že budu několik měsíců někde v luftu? Kolik bylo Berdychových gangů, a kolik je lidí, kteří jezdí na černo, nepřebírají si poštu, nebo si ji přebírají a ignorují a po několika letech pláčí, že mají doma exekutora? Pokud jde o ty pokuty, tak z mé agendy - je tam 1) nějaké protiprávní jednání ze strany občana, které někdo zdokumentoval, nejčastěji policie, takže milý občan moc dobře ví, že s ním někdo něco sepsal a že mu asi někdo ještě bude něco psát, 2)oznámení zahájení správního řízení a předvolání k ústnímu jednání, 3) pokud se obviněný bez omluvy nedostaví a jsou-li splněny ostatní zákonné předpoklady, projedná se v nepřítomnosti a vydá rozhodnutí, není-li podáno odvolání, je rozhodnutí v právní moci, následuje 4) upomínka k zaplacení pokuty, 5) výzva k zaplacení pokuty spojená s procesními následky, 6)exekuční příkaz, který se doručuje až při exekuci. Pokud to někdo svým lajdáctvím dotáhne až do této fáze, mě osobně ho opravdu líto není. Každý má právo na svoje pojetí přístupu ke státu, jehož je občanem. Ale ne vždy se přístup anarchistický vyplácí.
 • 26. 1. 2010 18:07

  Bubak (neregistrovaný) 82.150.6.---
  Uz jen 'fikce doruceni' je hodne velka uchylarna, 10 dnu je pak naprosta !@#@#$%%^$%$%. Pokud mate pravni vzdelani mel by jste to chapat.

  Nebudu se s Vami bavit. Ziju v cizine a tyhle @#$% se me uz netykaji.
 • 26. 1. 2010 10:07

  Flasi (neregistrovaný) ---.ct.cz
  Nejste schopen pochopit, že mnoha lidem vadí ten odezdikezdismus. Dřív platil jeden extrém, kdy se dalo úmyslně vyhýbat přebírání pošty velmi dlouho. A to je špatně.
  Tak se zavedl druhý extrém, že bude fikce doručení s extrémně krátkým termínem. Což sice účinně řeší půvondí problém, ale zavádí spoustu nových.