Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Petr - Grudl má právdu v tom, že čr je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 8. 2018 12:12

  Petr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Grudl má právdu v tom, že čr je malý trh, kde i když nabídnete dobrý produkt lidé nejsou ochotni skoro nic platit a věta o příspěvcích 3,5K měsíčně u projektu co používají firmy co na něm vydělávají miliony měsíčně sedí jak prd**el na hrnec.

  Druhá věc je ta, že Nette se v dnešní době ve světové konkurenci již NEDOKÁŽE prosadit, svou dobu za posledních 10 let prošvihnul. Jediné řešení by bylo to komplet přepracovat, ale to se nikdy nestane, protože by to musel od základu začít přepisovat úplně jiný team programátorů se zkušenostmi ze světových projektů.

  Když to vemu kolem a kolem má pan Grudl obrovské štěstí, že je tak moc orientovaný na peníze (navzdory tomu co se snaží v rozhovoru tvrdit), že se mu podařilo vypumpovat alespoň 110K měsíčně. Nad tím už nemůže snad nikdo soudný v ČR only projektu brečet, protože takovou částku měsíčně se tu snad nedaří vybírat vůbec žádnému projektu.

  Takže opak prezentovaného v rozhovoru je pravdou, pan Grudl není vynikající programátor (spíš to bude světový nadprůměr) jak si asi mylně myslí, ale je naopak SKVĚLÝ promotér a prodejce opensource, protože dokázal i v takové zemi jako ČR vymáčkat z komunity podprůměrného frameworku 110K měsíčně.
  Možná kdyby napnul tímto směrem své snahy naplno u jiných lepších produktů, nestačil by se divit, kolik by vydělal peněz.

 • 3. 8. 2018 12:57

  Petr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Chce to odvahu reagovat na příspěvky v diskusi.

  To co píšu myslím vážně, v posledních letech jsem taky v čr vybudoval jeden nekomerční projekt, který má 200 milionů zobrazení (taky to není špatné na čr only věc) a nikdo na něj kromě doslova jednotek lidí dobrovolně nic nepřispívá.

  To, že vám jsou ochotni lidé posílat takovou částku měsíčně je obrovský úspěch, nevím zda víc je vůbec reálné. Agresivní expanze do zahraničí, nebo skutečně jiný přístup ať už k samotnému kódu/dokumentaci - aby byl o řád víc user friendly - hlavně zprovoznění včetně demo "blogu / eshopu" je snad jediné co mě napadá.

 • 3. 8. 2018 11:50

  David Grudl

  Petře, myslím, že Nette se stále dokáže ve světové konkurenci prosadit. Například šablonovací engine Latte je z hlediska bezpečnosti o řád nad konkurencí. Ale máš pravdu, že mnoho jiných částí svůj čas prošvihlo, což je mi to líto, ale nic s tím nenadělám.

  Děkuji za slova chvály, ale za skvělého promotéra se nepovažuji, a hlavní úkol mě teprve čeká: dostat se na hranici 250 tisíc Kč měsíčně. Bez toho nebude moci Nette růst.