Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Petr - Je fascinující, že když 100 lidí Davidovi řekne,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2018 11:33

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  Je fascinující, že když 100 lidí Davidovi řekne, že se mýlí, tak on si stále bude říkat to samé. Sebereflexe - naprostá nula. V extrému, kdyby mi řeklo 100 lidí, že jsem i*d*i*o*t, tak asi budu anebo budu genius, kterého nikdo nechápe. V mém případě by to jistě byla ta první možnost.

  Davide, tvrdíš:
  - že si nestěžuješ, ale celý rozhovor s tebou je jedna stížnost za druhou

  - že nemáš prostředky na vývoj projektu, ale v zápětí tvrdíš, že se 15 let se tím výborně žívíš

  - že když ti někdo řekne, že máš rozpory v tvých tvrzeních, odpovíš, že to byl trik

  - že máš školení, ale ve dvou příspěvcích lidi píšou, že jim na školení ani nepřijedeš (naprosto bez omluvy) nebo neodpovídáš na emaily (viz diskus na rootu)

  - že vývoj děláš zadarmo, ale už nepíšeš, že máš (či jsi měl) příjmy z konzultací a školení přímo spojených s tímto vývojem

  atd.

  Ad "Že se tak děje za řevu a dehonestace od plebsu vůbec nic neznamená...": Chlape, ty máš vážně problémy. Pokud považuješ za plebs svoje zákazníky, tak dle mého, tvoje Ego už je tak nabubřelé, že pád na zem a seznámení se s realitou ti rozhodně neuškodí. Možná tě to pak nasměruje k něčemu lepšímu.

  PS: Nette používám, je v něm spousta práce, teda až na tu mizernou dokumentaci. Na druhou stranu musím říct, že na mé drobné cca 4 projekty mohu použít jakýkoliv jiný FW. S klidem mohu říct, že osobně bych na ten FW přímo nepřispěl. Byl jsem však u tebe na cca 3 školeních, tedy "nechal" jsem ti skoro 30kKč. To je myslím slušná částka na podporu vývoje. Většina OS je podobně financovaná, přímé peníze téměř nejsou, jak už psalo X lidí přede mnou, řeší se to nabídnutím podpory, školením, placeným rozšířením, atd. Myslím si, že žiješ, či chceš dál žít, bohémským životem. Mne je to jedno, ale mrkni na to, jak dopadlo plno lidí co žilo tímto způsobem - utápění se v alkoholu, náladovost jak na houpačce, deprese, pohrdání plebsem, zvýšené ego - já jsem B*ů*h a kdo je víc, beze mne vše umře. Pokud by Nette mělo bez tvé podpory umřít, tak umře jen za předpokladu, že to nebyl dobrý FW, pokud je to dobrý FW, převezme to někdo další. Tvýmy slovy: Jednoduché, že?

 • 7. 8. 2018 21:04

  Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

  >> 2) že nemáš prostředky na vývoj projektu, ale vzápětí tvrdíš, že se 15 let se tím výborně živíš
  > Živit se !== financovat projekt. Já se uživím výborně, ale projekt by si zasloužil ne jednoho, ale několik programátorů, mít budget na webaře, grafiky, autory dokumentace, překladatele. To mnohem víc peněz. Protože je nemá, nemůže růst.

  Tohle je podle mého jeden z klíčových bodů diskuse. Zdá se, že je problém se škálováním.

  Vytváříš software pro určitou část trhu, uživatele s nějakými potřebami a preferencemi. Takový software může mít nějaké kvality nebo jiné, může mít spoustu funkcí nebo jich může mít méně, může mít funkci A nebo mít funkci B… Kdo určí, co je správné a co by se mělo dělat?

  Ty si myslíš, že „projekt by si zasloužil…“ růst, škálovat nahoru. Ale je to skutečně objektivně potřeba nebo je to jen tvoje osobní přání a pocit? Co když má trh jiný názor a jiné preference? Co když jim to vyhovuje víceméně takhle? Kdo má pravdu?

  Remcání a ničím nepodložené prosby nebo dokonce nadávky a skuhrání nelze brát za důkaz skutečné potřeby. Když si koupím auto, tak taky můžu remcat, že mohlo mít o dvě místa víc, protože občas vezu kamarády z hospody, nebo že by mohlo jet 350 místo 250 km/h, protože co kdybych s ním jel někdy do Německa nebo na závodní okruh? Taky by mohlo dobře jezdit v terénu a mít vestavěný bar a televizi. Remcat a navrhovat se dá neomezeně. Ale znamená to snad, že automobilka hned půjde a dané návrhy implementuje? Nebo snad, že je špatná, když to neudělá?

  Chce to trochu víc (zdravé) sobeckosti – dělat ten software v první řadě pro sebe, tak, aby řešil tvoje potřeby. A když chce někdo funkce a vlastnosti, které nepotřebuješ a akorát ti žerou čas, tak má přijít otázka: „A co mi za to dáš? Čím přispěješ?“ Pokud ničím, tak to asi zas tolik nepotřebuje. Je to asi jako to číslo 350 na tachometru nebo páté a šesté sedadlo v autě, ve kterém většinou jezdí člověk sám či ve dvou.

  Součástí servisní smlouvy může být např. to, že zákazník dostane určité množství hlasů, kterými může vyjadřovat svoje preference „co by se mělo“. Nebo můžeš ad-hoc „dražit“ jednotlivé návrhy a na co se vybere nejvíc peněz, tomu se budeš příští měsíc věnovat.

  Ještě k tomu škálování: je otázka, jak kvalitní a rozsáhlý framework tento trh potřebuje. Stačí trhu současný stav, nebo by tam mělo být dvakrát víc funkcí? Nebo třikrát? Stačí, když na tom bude pracovat naplno jeden člověk? Nebo je to tak velká věc (tím myslím všechny ty uživatele, jejich firmy a projekty), že by se tomu mělo věnovat víc lidí? A pokud ano, kdo udělá ten první krok? Zvýšit příjmy a pak přidat lidi, nebo přidat lidi a pak zvýšit příjmy? Pokud jsi podnikatel, tak bys první krok měl udělat spíš ty – tzn. platit nějaký čas dalšího člověka ze svého. Pak můžeš říct: „Hele, jsme firma, máme víc lidí a vždycky bude v kanceláři někdo kompetentní brát telefony, i když David bude zrovna někde přednášet nebo u moře. Tak si kupte podporu na příští rok – je to reálná hodnota a jistota“ (a ne jen finanční injekce pro člověka, který je tam pořád jen jeden)

  A co když trhu vlastně reálně stačí framework v tom rozsahu, v jakém je, a vyvíjený jedním člověkem? Pokud tě to „výborně živí“, tak v čem je problém? Je něco v nepořádku?

  Na druhou stanu jsi v komunitě známý a máš dobré jméno (nebo jsi aspoň před těmito výstupy měl – dejme tomu, že to byla nějaká krátkodobá krize, zapomeňme na to), tak klidně můžou přijít nejdřív peníze a až pak další lidi tzn. nemusíš ten první krok dělat ty. Co jsem koukal na tvoji stránku, tak k tomu máš slušně našlápnuto. Myslím, že příští rok rozhodne. Upřímně ti přeji, aby ses za rok podíval zpátky a viděl za svým týmem spoustu práce, která framework posunula dál, přidala nové funkce a zvýšila kvalitu. Stejně tak si to vyhodnotí ti, kdo peníze poslali, a rozhodnou se, jak dál.

  P.S. Ono i v jednom člověku se při plném nasazení (8h × 5 dní v týdnu) dá udělat spousta práce a po roce by byly vidět velké výsledky. Takže i kdyby se splnil jen ten druhý cíl (teď je to u třetího), tak by to – třeba během toho roku – framework mělo posunout o hodně dál.

 • 7. 8. 2018 18:36

  hbsfdas (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  Plebs?

  To se pak nedív, že s Nette ti nikdo nepomůže.

  Ty jeden plebsi.

  Osobně nevidím nějaký extra důvod použít Nette, krom nějakého miniwebu, když je zde Laravel, na kterém postavíš složité systémy a nebojíš se, že skončím ve chvili, kdy s tím autor sekne - protože komunita.

 • 7. 8. 2018 22:15

  Dr. Chocholoušek (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  "Za tu dobu pochopíš, že tito lidé nejsou vedeni touhou pomoci, ale touhou játoříkalismu, sebeujištění, že oni jsou chytřejší, je to za „rady“ maskovaná snaha ublížit a povýšit se." - tak to je luxusní paranoia. Teď už jen chybí pláč, že celý rozhovor Lupa dělala se záměrem Davida zesměšnit a ukázat ho jako neschopný střevo.

 • 7. 8. 2018 15:46

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  "Jestli tedy ty jsi člověk, kterému když 100 lidí řekne, že je i*d*i*o*t, tak tomu uvěří, tak holt nemáš na to být leader projektu."

  No pokud mi to řekne každý z těch 100 lidí (a nikdo další neřekne opak), a já bych ani neměl žádnou sebereflexi, proč si to myslí, tak ano, pak bych byl i*d*i*o*t.

  Živit se !== financovat projekt. Já se uživím výborně, ale projekt by si zasloužil ne jednoho, ale několik programátorů, mít budget na webaře, grafiky, autory dokumentace, překladatele. To mnohem víc peněz. Protože je nemá, nemůže růst.

  Jasně, ale to živit se v tvém případě, znamená živit se na Nette. Nebo co tě tedy reálně živý? Předpokládám, že primárně podpora firmám co používají Nette. Tak to, co výše popisuješ je klasická firma, která zaměstná několik lidí. V ČR jsou bezesporu malé firmy, který vyvíjí OS a zaměstnávají programátory. Můžeš zariskovat (jako každý zakladatel firmy) a zainvestovat to ze svého. Třeba by zaplatilo provoz firmy jen to školení. Apropo, by bylo mnohem více prostředků z online video kurzu. Tam nemusíš mít 12 lidí, ale klidně 30 najednou. Ale i kdyby jich bylo 12 tak za jeden den online školení, máš hrubý příjem 40kKč, pokud budeš mít k dispozici školitele (z tvé firmy), a školení bude 3x týdně, věřím, že budou prostředky na 1-2 programátora, školitele a dokumentaristu. Kde je problém?

  Vlastně si říkám, jestli si vůbec umíš představit, jaký je to pocit vlézt do tak nepřátelského prostředí jako je tady, kde po tobě hromada lidí jede, píše že jsi ožrala, flákač, na prachy, lenoch, hlupák atd. Za to, že 15 let vyvíjím open source. Dokážeš být empatický? Představ si, že tohle píšou třeba tvému tátovi.

  Neřekl bych, že je to nepřátelské prostředí. Plno lidí se ti snažilo vysvětlit, kde je chyba v tvém přístupu k OS. Myslím, že většina tě bere jako nadprůměrného programátora (tedy z mého pohledu rozhodně jsi), ale jeko velmi podprůměrného managera. Taky nelze čekat nějaké přátelské poplácání po zádech, když se o přispěvatelích vyjadřuješ jako o plebsu. ikdyž rozumím, že to plebs už zaznělo od tebe v rozjitřené náladě, ale stejně to zamrzí.

  Vím o jednom příspěvku, omluvil jsem se, nabídl školení zdarma a je mi to líto. Nevím, kolik dostáváš emailů ty, já hodně a tohle se prostě někdy stane.

  Zaznamenal jsem minimálně dva příspěvky:

  https://www.lupa.cz/clanky/david-grudl-open-source-je-komunismus-a-nefunguje-idealni-je-ho-nedelat/nazory/1106191/
  https://www.root.cz/zpravicky/david-grudl-open-source-je-komunismus-a-nefunguje-idealni-je-ho-nedelat/988172/

  A v jednom je, že jsi ani nedorazil (tj. bez žádné omluvy), na již domluvený termín školení. Z té firmy museli být pořádně na tebe nakrkutý. Jestli jeli na to školení i lidi z nějakých poboček, tak ta tvoje sranda je stála x tisíc za ubytování atd... Toto opravdu nepovažuji za seriózní přístup. A v tom druhé příspěvku bylo, že jsi nereagoval na emaily 14 dní. Předpokládám, že to nebyl asi jeden email.

  že vývoj děláš zadarmo, ale už nepíšeš, že máš (či jsi měl) příjmy z konzultací a školení přímo spojených s tímto vývojem

  Vždyť je to přímo v tom rozhovoru!

  Ano, ale v tom rozhovoru tvrdíš: Musel jsem dělat cokoliv jiného, abych Nette mohl vyvíjet. Školení, weby, snížíš životní náklady..

  Tady je asi ten zakopaný pes. Na základě předchozí věty je evidentní, že školení dělat nechceš
  (protože tě asi nebaví) a chceš se věnovat jen vývoji kódu, za který tě ale nikdo přímo nazaplatí (nebo alespoň ne trvale). Rozumím tomu dobře? To jsi v těžké situaci, protože takto to nikdy fungovat nemůže, a jak už bylo mnoho příspěvků okolo, možnosti jsou minimálně dvě a to posun k firmě a přenechat konzultace, školení, podporu svému zaměstnanci nebo se na Nette vykašlat a nedělat jej full time, ale jen jako koníčka po práci. Určitě budou i další možnosti, máš to ve svých rukách.

 • 8. 8. 2018 20:27

  Franta (neregistrovaný) ---.frantovo.cz

  Máš neuvěřitelný dar provokovat a zase mi to nedalo neodepsat, ale snad už toho nechám.

  Ad „Za mnou chodí lidi mimo obor a ptají se ‚Co bylo na tom rozhovoru kontroverzního? Vždyť jsi řekl úplně samozřejmou věc. Já to nechápu.‘ Zrovna před hodinou mi to říkala jedna slečna fotografka.“

  Slečna fotografka zřejmě nezná význam některých slov z našeho oboru, a tak věty s těmito slovy ignoruje. To neříkám jako její kritiku, ale je zřejmé, že některé části rozhovoru podvědomě odfiltrovala a vůbec je nehodnotila. Je to jako kdybych četl rozhovor s někým o medicíně, což není můj obor, a ten rozhovor by mi nepřišel kontroverzní – přestože studovanému lékaři by kontroverzní přišel a s jinými doktory nebo danou osobou by se pořádně pohádal.

  Takže za mě: nemyslím si, že jsi alkoholik a nemyslím si, že tvůj software je špatný – nekritizuji ho, spíš si myslím, že je dobrý (ale nepoužívám ho). Rovněž nemám problém s tím, že chceš vydělávat peníze – považuji to za normální.

  Co mi vadí, co je „to kontroverzní“:

  - obviňování open sourcu – ten opravdu nemůže za to, že ti projekt nevyšel (resp. on třeba i vyšel – jen sis nastavil příliš vysoká očekávání – hodnocení je subjektivní)
  - vymýšlení nesmyslů typu „napíšu si vlastní licenci“ – tohle už je dávno překonané a používání typových licencí přineslo obrovský pokrok – jinak bychom se tu pořád brodili v nekonečném bahně nesmyslných právnických textů (a následných sporů), místo toho, abychom software používali nebo vyvíjeli
  - tvůj styl vystupování poslední dobou, řeči o plebsu atd.

  (to poslední se dá omluvit a ignorovat – každý má občas slabší chvilku nebo nějakou krizi)

  Ad „Jsme se nechali vymýt myšlenkou open source tak moc, že samotnému mi trvalo pět let pochopit, že divní jsme my.“

  Jak vymýt? Tobě někdo sliboval, že na tom zázračně zbohatneš? Nebo že je to snadná forma podnikání?

  U open sourcu to může být podané trochu jinak, ale jako motivy pro psaní svobodného softwaru se uvádí tohle: Motives For Writing Free Software. Peníze tam jsou taky, ale rozhodně ne na prvním místě.

  Dělat svobodný software není snadnější (někdy asi ano, je to konkurenční výhoda a můžeš používat existující svobodný software…). Je to etičtější způsob podnikání v oblasti softwaru. Ale pokud někdo hledá pouze snadno cestu, jak se dostat k penězům, tak bych mu to nedoporučil (resp. tomu bych nedoporučil asi nic).

 • 8. 8. 2018 14:03

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  ad prezentace jako alkoholik: On je poměrně velký rozdíl mezi tím, když napíšeš, že "jdeš s kolegy na pivo" proti tomu, když napíšeš, že "jseš ožranej na druhé straně města v čase přednášky o Nette". To první, plno lidí/tj. zákazníků neřeší, to druhé je fakticky může odradit od použití FW, protože ožranýho one-man developera, který vytváří FW na kterém staví svůj business fakt nechtějí. A nejde tady ani o to, že je to fór, ale o vlastní prezentaci. Když buduji SW nad něčím "cizím" tak musím mít sakra záruku, že to cizí je stabilní a nehrozí tomu nějaké potíže. A "ožraný" developer tomu jistě ten pocit nedá. Ja vím, že pojem sebe image je to takové škrobené, ale vem si kolik lidí by si třeba otevřelo účet v bance, kdyby tvůj bankéř psal na tweeter, že je před nějakým meetingem sťatej někde na druhý straně města a je jedno jestli je to pravda nebo není.

  ad donátoři a firma:
  No ale živí tě poradenství k Nette, ne? Tedy pokud Nette bude prosperovat, bude prosperovat i tvé poradenství. Já jen nerozumím, proč se tak stršně bráníš vést vývoj Nette přes firmu. Firma má plno výhod, je zajímavá pro potencionální investory, je to vyšší jistota pro zaměstnance - tj. lidi kteří se na full time zabírají vývojem Nette.

  Chci od firem, které na Nette vydělávají, ať jej pomůžou financovat. Jenže ono Nette tvoří < 1% v tom že na něm vydělávají. Oni nevydělávají na Nette, ani na aplikaci postavenou nad Nette, ale vydělávají na službách, které poskytují. Opravdu nevidím důvod, proč by v tento moment měla firma platit za Nette, když je vydaný za cenu 0 Kč. Pokud změníš licenci, tak fy buď zůstane na poslední verzi za 0Kč, nebo přesedlá na jiný FW. Firma bude podle mne ochotná zaplatit jen za něco nového. Pochybuji, že je donutíš zaplatit za něco co jsi dal zdarma. Každý šetří náklady, a nedovedu si představit, jak šéf vývoje větší fy vysvětluje řediteli, že platí za něco co je volně k dispozici. Dokážu si představit dvě verze Nette, jedna ořezaná pod BSD, GPL, čímkoliv a druhá verze pro enterprise. To pak může být pro firmy zajímavější a šéf vývoje to dokáže obhájit. Můžeš se slečny fotografky zeptat, jestli ji přijde normální, že když nějakou věc dáš zdarma, tak na ni firmy nechtějí přispívat.

  Divní jsme naopak my. Divný je tvrdit, že chtít peníze je nesmysl, a musím to financovat ze svého.
  Tak pozor, to tu nikdo netvrdil. Chtít peníze za práci je samozřejmě oprávněná věc. Z mého pohledu, ale není oprávněná věc dát něco zdarma, a pak za to chtít zpětně peníze. To jsou dvě různé věci.

  Pokud sponzoři nebudou, nebude vývoj a dokumentace. Davide, ty jseš dubová palice. Vidiš jen jednu cestu, kterou ti mnoho lidí řeklo, jako téměř nereálnou, a ostatní cesty zavrhuješ. Občas se však nějaké dubové palici poštěstí a prorazí. Budu ti držet palce, ikdyž tam někde hluboko v sobě cítím, že to takto nebude fungovat. Ale mnohokrát jsem se už mýlil, tak třeba to bude i tentokrát.

  A jsem rád, že ti můj software byl v něčem prospěšný :-)
  To ano, byl, no spíše je, a snad i nadále bude.

 • 7. 8. 2018 17:11

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  Žádní lidi se mi tady nesnaží nic vysvětlit, jen plácají kraviny, rýpají, dělají ze mě hlupáka.

  Myslím si, že to vidíš moc černě. Hodně z nich se ti snaží říct, že proč jdeš po špatné cestě a kde byla chyba. Je jen na tobě si z toho vybrat co se ti zdá smysluplné a co považuješ za nesmysl. Někteří jsou úspěšní i ve vývoji OS a potíže financováním nemají. Ty poslouchej, ty ti něco můžou dát.

  Dělají se lepšími tím, že se vysmějí někomu úspěšnějšímu.
  Vysmívají? To ne. Za sebe mohu říct, že Nette je úspěšné v použití v ČR. Ale ne nijak úspěšné ve světě a ne nijak úspěšné co se týká financí. To snad vidíš, ne?

  Tohle prostě je plebs ...
  Toto nejde veřejně říkat, ikdyž si to můžeš myslet nebo to tak může i být. Ve výsledku to poškodí tebe.

  Petře, jaké stojí za tebou úspěšné projekty? Kolik jsi toho zainvestoval, do jakých rizik jsi šel? Kolik jsi udělal failů? Necháš se taky proprat?

  Úspěšnost je hodně relativní pojem. Každý si pod tím představí něco jiného a jinak ji bude vnímat. Většinou mé projekty používá můj zaměstnavatel ;-). Ty, které jsem dal pod GPL používá několik firem a škol, dokonce je používá i US government. A ty (no moc jich nebylo, pokud mne paměť neklame, jedná se jen o tři programy) jsem dal samozřejmě zdarma. Těší mne, že to lidi používají, vyvíjím to velmi sporadicky, a nečekám za to nějakou finanční odměnu. A taky od toho nikdo nemůže čekat více. Pokud to někdo forkne, a bude vyvíjet lépe než já, nemám s tím problém.

  Před pár lety jsem měl i firmu s komerčním SW. Chyb jsem udělal mnoho a to zejména těch managerských. Dneska to vidím, ale to už je pozdě. Můj SW propásl svůj čas. SW mi osobně vydělal cca 3mega, moje investice cca 700kKč. Do jakých rizik? Asi riziko jen že přijdu o moji investici. Failů, ha tak těch bylo fakt hodně. S každým se dalo nějak vypořádat a člověk se alespoň poučí, ale příště přišlo vždy něco nového. Potíž byla v skoro one-man show, kde vývoj byl plně na mne. Měl jsem k tomu vzít více lidí - minimálně další 2-3 obchodníky a jednoho dokumentaristu (hlavně jazykově vybavené, věř, že s CZ se díra do světa neudělá). SW převážně zacílen na trh mimo ČR. Tedy samozřejmostí je veškerý vývoj v EN, a pak případné překlady. Já měl ještě španělskou, portugalskou a korejskou verzi SW. Česká verze nikdy nebyla, proč taky? ČR je v tomto směru strašně malý trh. Ve třech lidech se firma táhne špatně - nemáš dovolené, věčně sedět u PC, žádný volný čas. S rodinou už to něšlo vůbec zkloubit! Vykašlali jsme se na to. Já nyní pracuji jako zaměstnanec mimo ČR. Jsem spokojený. A rozhodně bych se nenechal propírat. ;-) Na to se mám moc rád.

 • 7. 8. 2018 21:55

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  Mne 10 let zákazníci říkali, co by v SW chtěli. Něco jsem doplnil na něco nebyl čas. Potěšilo mne, když mne pochválili, že SW se jim líbí a používají jej. Já o rady stojím, teda pokud to nejsou rady od ráno do večera. Konstruktivní rady jsou přínosné, kolikrát už mi změnily pohled na věc. Samozřejmě rozhodnutí, jak naložím s radou je na mne.

  Já o ty „rady“ pochopitelně nestojím, protože za nimi není žádná zkušenost, tady není (téměř) žádný úspěšný OS vývojář.. tím myslíš diskuzi, nebo ČR? V ČR se rozhodně najdou schopný lidi, od kterých rady jsou přínosné. Každopádně se dá obrátit na světovou scénu. Jasné je, že se informace musí filtrovat a ne vše je přínos. Nejvíc mi přišlo, že je plud pokud dělá víc lidí v teamu, kde jim jde o společnou věc. Pokud je tě potěší, tak rady co jsi dával na školení byly pro mne určitě přínosem. V otázkách PHP tvým radám určitě naslouchám. Kde máš mezery je ten management a "nějak" si to zorganizovat, aby to šlapalo.

  dělají ze mě alkoholika, … to fakt nejsou rady :-) No když se tak prezentuješ, tak se nemůžeš divit, plno lidí nepochopí, že je to nadsázka. Pivko je dobrý, ale když v tweetech píšeš o tom jak jsi ožralý, tak to kdekdo neakceptuje, zvlášť když se chceš prezentovat jako profesionál. Tohle chápu u 20letého kluka, ale léta letí ... ksakryš, kdyby mi zase bylo 20 :-)

  si ti stejní zároveň stěžují, že Nette má špatnou dokumentaci (čímž vlastně říkají, že bych na tom měl dělat ještě víc) OK už ti začínám rozumět, co jsi v rozhovoru myslel, ale nevím, jestli toho touto cestou dosáhneš. Představa je to pěkná, že ti sponzoři/donátoři zaplatí za vývoj a ty z toho zaplatíš dokumentaci. Ale IMHO nereálné., resp. jednorázově je možné získat prostředky, ale to nebude dlouhodobé. Proč vlastně nechceš tu firmu a dělat advanced věci a z toho příjmu a následně z toho pokrýt vývoj OS?

  ... říkat, že to či ono by udělal jen naivní hlupák... Ale ano, já jsem si přiznal, že jsem hlupák. Udělal jsem s firmou spoustu blbostí. Podle mne je to přirozený vývoj. Pokud někdo nedělá chyby, je to jen náhoda. Zbytek si musí projít chybama a svojí hloupostí, aby se poučil. Podstatné je opravové vyhodnocení, kde je chyba a vybrat správnou cestu. Pokud možno bez opětovné jiné chyby.

  Všimni si, že až na jednu výjimku tu nikdo nenapsal, že je rád, co jsem za deset let pro open source udělal. Ale ano, já jsem rád za Nette, super je i DiBi, Texy nepoužívám. Ale zase upřímně, pokud by Nette nebylo, nebo by nebylo pro mé drobné projekty zdarma, použiji něco jiného, to je realita. Nevím, třeba velké fy. co použili Nette to vidí jinak. Nedokáži posoudit.

  Kde má OS vývojář v ČR brát motivaci?
  Před lety jsem byl na posobotě. Nevím, jestli posobota ještě funguje. Předpokládám, že motivaci lze brát s komunity, kterou máš na posobotě. Tam bych čekal lidi podobně smýšlející a fandy Nette, kteří dodají sílu.

  Jinak vše co je úspěšné, spíše tedy komerčně úspěšné, je finální výrobek/produkt. Ty dodáváš prostředek, ale ne nikdy nedosáhne takových tržeb, jako finální produkt. Teď nevím, jestli zrovna Mall používá Nette, ale dejme tomu, že ano. Tak hodnota Mallu není v použitém FW, ani v tom, co nad FW postavili za aplikaci, ale v nabízené službě. To je ta cena. Pokud bys měřil úspěch pohledem financí, tak finální službou to bude vždy více než FW. To je podle mne realita.

 • 7. 8. 2018 20:06

  David Grudl

  Deset let mi permanentně někdo říká, co jsem udělal špatně a co jsem měl udělat jinak. Za tu dobu pochopíš, že tito lidé nejsou vedeni touhou pomoci, ale touhou játoříkalismu, sebeujištění, že oni jsou chytřejší, je to za „rady“ maskovaná snaha ublížit a povýšit se. Dovedu pochopit, že to tak nevidíš, ale je to jen odlišnou zkušeností.

  Já o ty „rady“ pochopitelně nestojím, protože za nimi není žádná zkušenost, tady není (téměř) žádný úspěšný OS vývojář, co může předat něco hodnotného. Nepotřebuju poslouchat, že jsem hlupák, když na OS dělám víc než jen ve volnu po práci, když si ti stejní zároveň stěžují, že Nette má špatnou dokumentaci (čímž vlastně říkají, že bych na tom měl dělat ještě víc), klidně se popřou v jednom odstavci, stokrát mi tu zopakují, že nikdo nebude platit za OS, já můžu dokola předhazovat linky na úspěšné OS, které jsou takto placeny, takže z toho vlastně plyne jen to, že oni apriori odmítají dávat cokoliv zpět, že jsou držgrešle a dělají z toho můj fail, jiný mi vysvětlují, co vše mám dělat, abych se svých zisků mohl živit Nette a tak dále, další rovnou zesměšňují Nette, dělají ze mě alkoholika, … to fakt nejsou rady :-)

  Jsem rád, že ses podělil o své zkušenosti s vývojem software, alespoň nemám pocit, že se bavím s anonymem. Nenapadlo by mě teď rozrývat, co jsi napsal, udílet ti blahosklonné rady a říkat, že to či ono by udělal jen naivní hlupák. Takto se totiž chová plebs.

  Všimni si, že až na jednu výjimku tu nikdo nenapsal, že je rád, co jsem za deset let pro open source udělal a že třeba má nějakou z těch knihoven rád.

  Kde má OS vývojář v ČR brát motivaci?

 • 8. 8. 2018 16:42

  Petr (neregistrovaný) 141.143.193.---

  Teď jsem se zasmál tomu textu ode mne, tedy korekce:
  s/ožranej/ožra­lý|ožratý/

  Pokud bys byl před každou přednáškou ožraný, tak by z tebe za chvíli už vůbec nic nezbylo. Tada možná ta tvoje kšiltovka ;-)

 • 7. 8. 2018 20:19

  Přizdívka (neregistrovaný) ---.109.broadband12.iol.cz

  Technická - na miniweby se hodí spíš Lumen.

 • 7. 8. 2018 20:25

  Přizdívka (neregistrovaný) ---.109.broadband12.iol.cz

  Jen bych chtěl poopravit to mínění - na Slacku k několika mezinárodním OSS, kam občas lezu, se nedorazy "trestaj" i tvrději, jedovatěji. Třeba ne tak napřímo, jako je obvyklé u nás, ale o to víc to jde pod kůži.

 • 7. 8. 2018 23:57

  hbsfdas (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  S těmi donates ti nezávídím. Budeš muset pořádně maknout, aby si uspokojil dárce. Pokud nemakneš, tak skončíš zase na nule a tentokrát už definitivně krachne celé Nette.

 • 7. 8. 2018 18:46

  hbsfdas (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  Davide, promiň, ale mě se zdá. že jedeš tento styl - budu řídit vývoj a ostatní s jiným názorem / pohledem jste plebs na bavení, ale vadí mi, že mě neoceníte penězi za vývoj, protože nechci firmu a práci, a taky mi nikdo nechce pomoct, vy jste prostě plebs.

 • 7. 8. 2018 14:46

  David Grudl

  Když mi deset tisíc lidí bez jakékoliv zkušenosti k tématu, kteří nevidí dál než na svůj talíř, řekne, že se mýlím, tak z toho vyplývá co? Vyplývá z toho, že máme jako národ fakt potřebu se ke všemu vyjadřovat, dávat knížecí rady, dehonestovat, pohrdat, kritizovat, byť o tom víme kulový.

  Jestli tedy ty jsi člověk, kterému když 100 lidí řekne, že je i*d*i*o*t, tak tomu uvěří, tak holt nemáš na to být leader projektu.

  Ale rád na tvé otázky odpovím i poosmé :-)

  1) že si nestěžuješ, ale celý rozhovor s tebou je jedna stížnost za druhou

  Popisuji situaci, která není snadná, ale nerezignoval jsem. Hledám cesty. Jestli to chápeš jako naříkání, budiž, můžeš mi poradit, jak se vyjadřovat lépe.

  2) že nemáš prostředky na vývoj projektu, ale v zápětí tvrdíš, že se 15 let se tím výborně žívíš

  Živit se !== financovat projekt. Já se uživím výborně, ale projekt by si zasloužil ne jednoho, ale několik programátorů, mít budget na webaře, grafiky, autory dokumentace, překladatele. To mnohem víc peněz. Protože je nemá, nemůže růst.

  3) že když ti někdo řekne, že máš rozpory v tvých tvrzeních, odpovíš, že to byl trik

  Neber všechno doslova a buď trošku nad věcí. Kdybych nebyl nad věcí, ani sem nevlezu. Vlastně si říkám, jestli si vůbec umíš představit, jaký je to pocit vlézt do tak nepřátelského prostředí jako je tady, kde po tobě hromada lidí jede, píše že jsi ožrala, flákač, na prachy, lenoch, hlupák atd. Za to, že 15 let vyvíjím open source. Dokážeš být empatický? Představ si, že tohle píšou třeba tvému tátovi.

  4) že máš školení, ale ve dvou příspěvcích lidi píšou, že jim na školení ani nepřijedeš (naprosto bez omluvy) nebo neodpovídáš na emaily (viz diskus na rootu)

  Vím o jednom příspěvku, omluvil jsem se, nabídl školení zdarma a je mi to líto. Nevím, kolik dostáváš emailů ty, já hodně a tohle se prostě někdy stane.

  5) že vývoj děláš zadarmo, ale už nepíšeš, že máš (či jsi měl) příjmy z konzultací a školení přímo spojených s tímto vývojem

  Vždyť je to přímo v tom rozhovoru!

 • 7. 8. 2018 21:32

  David Grudl

  To že by si projekt zasloužil růst znamená třeba:

  - najmout si člověka, co to umí tvorbu videí
  - najmout člověka na profesionální překlad dokumentace
  - najít někoho, kdo převede 15 let staré forum.nette.org na novější systém (už kvůli bezpečnostním dírám)
  - mít prachy na prezentaci Nette v zahraničí (letenky, hotely, a já nevím co)
  - oslovit grafika pro tvorbu vizuálního stylu
  - UXáka a webaře na tvorbu nového webu
  - a spoustu dalších věcí, které jsou důvodem, proč Nette není známé v zahraničí, byť kvalitativně bylo v top 3

  O featury tady vůbec nejde, ty dokážu implementovat sám. Do těch vrazím svých 8h × 5 dní v týdnu. To ostatní neumím a musím delegovat.

  (Prosím, prosím, nepiště mi, že mám dělat víc školení a z toho tyhle věci platit. Fakt už se nechci po desáté opakovat, že to je neprůchozí. Poptávka po školeních není nafukovací a dokáže uživit jen mě.)

  ps. respekt za ×

 • 8. 8. 2018 20:46

  David Grudl

  Problém rozhovorů je v tom, že se odpovídá na otázky tazatele, takže jsem dostatečně nevysvětlil, proč vidím open source obecně jako špatný model. Pokusím se to rozepsat podrobně na blogu.

  Co je ale zarážející, že pokud začnu mluvit o problémech open source, bere se to mnohými jako osobní útok a takovým způsobem to pak i schytávám - netušil jsem, že berete open source jako něco zcela nedotknutelného. Já to tak neberu, tudíž můj styl vystupování je stále stejný, jen jsem se dotkl vašeho náboženství. Sry, ale to není můj problém.

 • 7. 8. 2018 23:12

  David Grudl

  ad rady: Myslím rady v této diskusi, samozřejmě. Nejsem sebehledný blázen, co nestojí o rady, jen nestojím o rady plebsu.

  ad prezentace jako alkoholik: netušil jsem, že když napíšu, že jdu na pivo, a když budu dělat humor, tak si v tom lidi najdou na mě bič. Proto jsem taky přestal dělat humor, přestal psát na Twitter, prezentuju se jen na závodech, při sportu atd. Nakonec i fotky v tomto rozhovoru (nevybíral jsem je!) jsou dokladem, že ta změna funguje. Myslel jsem si, že umět si dělat legraci sám ze sebe je přednost, ale ukázalo se, že nikoliv.

  ad donátoři a firma. Firmu mám, od roku 1999. Dělám konzultace, školení, poradenství https://www.skoleniphp.cz/inhouse - ale říkám, asi už po desáté, že to uživí mě, ale ne projekt. Chci od firem, které na Nette vydělávají, ať jej pomůžou financovat. Na tom není nic divného. To je naopak SAMOZŘEJMÉ. Za mnou chodí lidi mimo obor a ptají se „Co bylo na tom rozhovoru kontroverzního? Vždyť jsi řekl úplně samozřejmou věc. Já to nechápu.“ Zrovna před hodinou mi to říkala jedna slečna fotografka.

  Divní jsme naopak my. Divný je tvrdit, že chtít peníze je nesmysl, a musím to financovat ze svého. Divné je vymýšlet šílené kejkle, co nabídnout za služby, abych získal finance, když ve skutečnost umím dělat software, který ostatní chtějí, a mají ty finance. Jsme se nechali vymýt myšlenkou open source tak moc, že samotnému mi trvalo pět let pochopit, že divní jsme my.

  Pokud sponzoři nebudou, nebude vývoj a dokumentace. Je to úplně jednoduché. Zatím to vypadá, že by to mohlo dopadnout, viz https://nette.org/en/donate (tj. není to vůbec nereálné), ale když to nedopadne, mohu s čistým štítem říct: fakt jsem se snažil co to šlo, ale zájem nebyl. Sbohem a díky za ryby.

  A jsem rád, že ti můj software byl v něčem prospěšný :-)

 • 7. 8. 2018 16:20

  David Grudl

  Žádní lidi se mi tady nesnaží nic vysvětlit, jen plácají kraviny, rýpají, dělají ze mě hlupáka. Dělají se lepšími tím, že se vysmějí někomu úspěšnějšímu. Tohle prostě je plebs a protože si z jejích řečí fakt nic nedělám, nemám problém se tím bavit. Ale pochopitelně jsou mi úplně egál.

  Petře, jaké stojí za tebou úspěšné projekty? Kolik jsi toho zainvestoval, do jakých rizik jsi šel? Kolik jsi udělal failů? Necháš se taky proprat?