Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od storkovo - Klasický případ one-man-show postavené na high-and-mighty mindsetu. Dnes...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 8. 2018 17:57

  storkovo (neregistrovaný) 92.43.59.---

  Klasický případ one-man-show postavené na high-and-mighty mindsetu. Dnes už je zbytečné plakat že se "nikdo nechce zapojit", když je (nebo možná "jen" bylo) v Nette zvykem vydávat cizí kód za svůj, trefovat se arogancí do lidí kteří chtějí pomoci, a naopak nebyla vůle vytvořit core tým + "připustit" spolurozhodování + převést copyright na právnický subjekt... Není divu, že to jednoho vypálí - zvlášť když si daný jedinec myslí, že se jeho věhlas bude sám od sebe monetizovat.

  Celý článek jsem musel číst s heslem "z hloupých rozhodnutí/zvyků jsou ještě hloupější závěry" před očima, protože coby stará páka v jiném opensource php mvc projektu (také původně one-man-show, ale od prvních stable verzí vedeném jako komunitní/týmové dítě) mám na opensource úplně opačný názor. Oslavili jsme 12. narozeniny, každoročně pořádáme konferenci (pokaždé jinde ve světě), několikrát do roka workshopy vedené někým z core týmu, a nic z tohop není na dluh. Pochopitelně, ani jeden z core vývojářů (natož ostatní přispěvovatelé) není finančně podporovaný.

  Po oznámení že se zvažuje změna Nette licence na komerční se ten malý kačák (ani se mi nechce říkat rybníček) ve kterém se projekt Nette chytil (ale na břeh už vyjma ApiGenu nepřelezl a teď už má smůlu) ještě zmenší. Nu což, olupte.

 • 8. 8. 2018 20:45

  hbsfdas (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  To bych řekl, že nezájem byl způsobem nepotřebnosti Nette. Resp. když už ani core tým neprojevil schopnost vyvíjet, tak prostě Nette nemá nic, co by vyvojáře táhlo.

 • 9. 8. 2018 21:59

  MiloNemilo

  S tou krádeží kódu jsi to přehnal. Nette některým lidem leží v žaludku a tohle by se po sociálkách rozletělo. Nikdy si nikdo nestěžoval. Ani na fóru, ani na Githubu, ani na Twitteru. Pro takové obvinění bys měl mít důkazy. Jedna bába povídala...

  A s core týmem to bylo přesně tak, jak napsal David. Nešlo o to, že v něm nikdo nechtěl být, všichni chtěli. Nebo že by nebyli schopí. Všichni byly a stále jsou. Ale jakmile se dohodly "úkoly", 90% z nich se neudělalo. Prostě "nikdo neměl čas". Nezájem.

  Z ApiGenu se stal hroznej paskvil. Neřekl bych, že počet forků = kvalita. Rozšířil se proto, protože David vytvořil vynikající tool. V tu dobu se rozšířil, ne až když byl zprasenej. Porovnej si funkčnost, když ho David předal a funkčnost dnes.

 • 10. 8. 2018 10:56

  David Grudl

  Lubomíre Štorku, jsi lhář.

  Sálá z tebe nenávist k někomu, kdo je úspěšnější než ty, za kým stojí oblíbený framework, zatímco ty tvé byly hodné leda koše. Musela pro tebe být strašná rána, když CakePHP začal pro generování dokumentace používat můj nástroj. Dovedu si představit, že jsi udělal všechno proto, aby jsi tomu zabránil.

  Ale zpět k tvým lžím. Na GitHubu je kompletní historie kódu Nette - https://github.com/nette/nette/tree/v2.4 - a sahá až do neveřejné verze 0.6 z roku 2006 https://github.com/nette/nette/commits/v2.4?after=a5bb8c7fc4746513cdd45d23f2bfc59d9f532087+4485

  Ukaž nám, kde je v kódu (natož v názvu tříd) použitá čeština.

  Chci tě upozornit, že lhaní se záměrem pošpinit něčí práci má své meze, takže buď připraven nést následky.

 • 10. 8. 2018 9:33

  storkovo (neregistrovaný) 89.24.78.---

  "Můžeš mi (třeba emailem) poslat kontakt na ty lidi?"
  Můžu, ale nechci. Co si o tom nebo mně myslíš není podstatné.

  Jsem sociálně postižený 30+ lety v kódu, takže jdu přímo k cíli a lidem někdy k hotovým závěrům chybí i vysvětlení, zkusím se v tomto odstavci polepšit. Co v mých příspěvcích není je to, že mezi tvým chováním (které _jistě_ nekoreluje s tím jak vnímáš sám sebe) a přístupu komunity (core tým, contributors, štěkalové) vidím kauzalitu. Zatímco ty komunikuješ stylem "co mám sakra ještě udělat abych se plebsu zavděčil" a už nejen vnitřně z toho hořkneš, lidem tvé nesporné zásluhy zastře odpor k chování (nechci rovnou říct charakteru) a zablokují se. Pointa ještě jednou - příčina a následek - lidem se nediv.

  V našem projektu jsme také zažili řadu zemětřesení, neshod, odchodů klíčových lidí, okamžiků kdy jsme se museli zastavit, zamyslet, a upravit plachtoví, a žijeme jen díky tomu že v současnosti jsme _skutečně_ komunitní projekt. To znamená, že ani Tvé "Dokumentaci píší jednotky lidí. Komunita tohle nedokáže." mě moc nepobavilo, když náš repozitář s dokumentací má k dnešnímu dni přes 700 přispěvovatelů - a když se v githubu podívám na insights/contri­butors, pak stý člověk (víc jich github nezobrazí a stránkování nemá) má 9 commits (10 commits končí na pozici 93). A to ještě vezmi v potaz, že s dokumentací jsme na githubu až od roku 2011. Jako řada dalších věcí které tvrdíš (a zapomínáš dodat "podle mých zkušeností s projektem Nette"), i tohle je totiž přesně opačně - přispět do komunitního projektu pull requestem do repa s dokumentací je právě ten nejsnažší způsob jak se do opensource zapojit jako nováček nebo programátor lehčího kalibru, a to se nám povedlo.

  Ano, nemám Nette rád - resp. v době kdy jsem hodil do koše asi pátý vlastní framework a poohlížel jsem se po projektu s mně sympatickou filozofií do kterého bych se mohl zapojit, kód Nette jsem smazal a přestal ho zvažovat hned po objevení češtiny názvech tříd. V dokumentaci bych to ještě snesl, framework na práci se mi vyplatí znát skrz nasrkz, z jeho kódu (a stejně je každá, i ta nejlepší dokumentace oproti kódu pozadu v čase) - ale v tu chvíli jsem nevěděl jestli se mám do toho kroucení hlavou smát nebo ne. Ano, i taková ze tvého pohledu drobnost ti může zavinit odliv kapacit (nemyslím že jsem byl jediný kdo se nechtěl patlat s něčím takovým). Vím že dnes je Nette jinde než tehdy - jen ti nasvěcuji bod, ve kterém jsi udělal chybu hned na začátku, a při vážení "kdo/co může za současný stav věcí" bys to neměl opomínat.

  Nečetl jsem celou diskuzi, nemám na to čas a nic by mi to nedalo - ale zaznamenal jsem něčí stížnost stran domluvené spolupráce a následně tvého odmlčení, které omlouváš množstvím mailů které dostáváš. Víš, abych ti to sežral, nesměl by v mých botách chodit člověk z firmy, kde zaznívalo "podpořme Grudla, část vývoje pořád běží na Nette" tak dlouho, až s tebou proběhla nějaká jednání o spolupráci, obsahu, termínech, až jsi pak zničehonic PŘESTAL ZVEDAT TELEFON. Takže milý pane, nediv se. Ničemu.

  Není zač.

 • 10. 8. 2018 12:06

  storkovo (neregistrovaný) 89.24.78.---

  Marnost nad marnost. Opět, nemůžeš se mýlit víc. Budu dál vycházet z toho, že se nelze mýlit schválně. Když jsme (my, čímž myslím tehdejší core team) se rozhodli přejít z Doxygen na ApiGen, byla to pro mě příležitost zahrát si v komunitě (čechoslováky bys tam tehdy spočítal na prstech jedné ruky) na věrozvěsta Nette. Že má ApiGen pod kapotou php mvc projekt vyvinutý v jedné piddílně maličké země, resp. že vůbec nějaký php projekt Nette existuje a k čemu slouží, to bylo překvapení pro všechny z toho úzkého kruhu - přeshraniční přesah má Nette jen tady v okolí, za vodou ho nikdo nezná. Naopak, pro mě to byl mimořádně příjemný okamžik, tzv. "CakePHP spirit" který je blíže středu dění téměř hmatatelný je přejícího charakteru, nejsme a nikdy jsme nebyli v žádné válce s jiným frameworkem (a to ani při exodu lead developera s několika věrnými, jejichž projekt Lithium, původně fork CakePHP, už je dnes totálně mrtvý) - nicméně, a teď se zase nadechni, z velké části to bylo proto, že profesně jsem se v českých vodách vůbec (ale vážně vůbec) nepohyboval a věci které se mi na projektu Nette (a teď nemám na mysli kód, jen vedení projektu a práci s komunitou, ty soft skills se kterými se rodí jen málokdo a jejichž absence je to co ti střílí do zad pokud na "to" nechceš být pořád jen sám) nelíbí jsem nasál až v posledních letech. Radost z toho, že v ekosystému CakePHP vlaje česká vlajka na tak důležitém místě, tu mi fakt ničím nezkazíš, pomáhal jsem s jejím stožárem. Jediné co ničíš je vděk za tvou práci, na který máš právo ale jeho projevům stavíš do cesty barikády které nikomu nestojí za to poníženě přelézat (a komerčním subjektům už vůbec ne, tvoje nespolehlivost jíž jsem byl ve firmě svědkem totiž seriózní spolupráci vylučuje a tím ti samozřejmě jednak uzavírá potenciální zdroje příjmů, ale především poškozuje pověst projektu jakom takového). Byly doby, kdy jsem si říkal "toho chlapa bych rád poznal" - jen jsem ale neznal nikoho (tzn. ani jednoho člověka) kdo Nette používá A ZÁROVEŇ se snaží pomoci s progresem - inu, teď už znám takových lidí řadu.

  Už nevím v jaké to bylo verzi nebo větvi - jen silně pochybuji že jsi na to v roce 2006 používal git, sám už si nevzpomenu na které XyzForge to leželo a že se při migraci subversion -> git zároveň uklízí hnůj je normální.

  Dělej si co chceš, jsi svobodný člověk.

 • 9. 8. 2018 17:17

  storkovo (neregistrovaný) 92.43.59.---

  "V Nette nikdy nikdo nevydával cizí kód za svůj"
  Slyšel jsem to od dvou lidí kterým věřím a kteří se navzájem neznají. K naplnění této "skutkové podstaty" se tím kódem nemusí zloděj nijak chlubit, stačí vzít nějaký pull request a místo jeho akceptace pushnout tytéž změny v kódu pod svým účtem. Na takovou věc jsou v opensource světě citliví i lidé s malým než menším egíčkem.

  "nikdo ... netrefoval se do lidí, kteří chtějí pomoci"
  Těžištěm té poznámky bylo slovo arogance.

  "Skončilo to na nezájmu členů."
  Dtto. Existují týmoví hráči, existují sólisté, a pak existují arogantní sólisté, "Jájínci", se kterými zvládají pracovat jen masochisté. Necítím potřebu do tebe rýt, ale tomu nezájmu se vůbec nedivím. Když je někdo dobrý, každý to pozná. Když někdo vykřikuje jak je dobrý a ostatní jsou pitomci, nikomu pak nezáleží na tom jak je ten člověk objektivně šikovný a obrátí se k němu zády. Takhle prostě lidé fungují, a opensource přispěvovatelé očekávají vděčnost PRÁVEM - a leader k ní automaticky přidá i shovívavost (velká neznámá, já vím).

  "ApiGen je asi jediný projekt, který jsem kompletně předal jiným vývojářům a ti ho bohužel dovedli do klinické smrti."
  Nepoužívaný není. Btw, asi proto má víc forků než Nette. A mimochodem, nevyžádaný vhled který si nemohu odpustit - trocha podvědomého refucktoringu a zbydou dvě slova - "jsem nejlepší" - to je to, co si z toho lidský mozek přečte (a odkud fouká vítr stran tvých řekněme sociálních nedovedností.

 • 8. 8. 2018 20:31

  David Grudl

  V Nette nikdy nikdo nevydával cizí kód za svůj, netrefoval se do lidí, kteří chtějí pomoci, a vůle vytvořit core tým byla a asi půl roku existoval a rozhodoval. Skončilo to na nezájmu členů.

  ApiGen je asi jediný projekt, který jsem kompletně předal jiným vývojářům a ti ho bohužel dovedli do klinické smrti.

 • 10. 8. 2018 12:33

  storkovo (neregistrovaný) 89.24.78.---

  Hledat to nebudu, omlouvám se.

  Pro ty, kterým by má vzpomínka měla nebo případně mohla mít sílu ovlivnit jejich názor na Nette a/nebo autora: zasmějte se prosím nad analogií kauzy Peroutka - Zeman a neberte dědkovy kecy vážně, paměť má jen organickou a času už jen málo.

 • 10. 8. 2018 10:20

  storkovo (neregistrovaný) 89.24.78.---

  Chápu jak to vypadá a působí. Uzavřu to ale tím, že před sebou si to obhájím a nikomu dalšímu se nezodpovídám.

  Aby lidé měli (udělali si) na opensource projekt čas, musejí chtít, musí je to bavit, musejí mít dobrý pocit z té práce samotné anebo z objektivně nijak důležité psí značky v nějaké timeline, z toho že se jejich nick někde zobrazí a výsledek jejich dobrovolničení se dotkne hvězd... Jinak se chováme k nevolníkům, jinak k zaměstnancům, a jinak k dobrovolníkům.

  Osudu ApiGenu je mi líto, ve své době mezi ostatními volně dostupnými nástroji skutečně vyčníval. Počet forků != kvalita, souhlas - a co oblíbenost? A další pointa zdarma - co někoho schopného asi tak přinutí forknout projekt a nepublikovat vlastní změny domů? Vynechme zlomek neumětelů jejichž hnusné hacky by v seriózním projektu nikdo nechtěl, vynechme forky z nichž míří/mířily pull requesty do rodičovského projektu, vynechme forky které jsou tam zmražené jen pro deployments, a v zásadě zbydou jen bojovníci s žábou na prameni, pro které je jejich volný čas příliš drahý na nějaké nesmyslné bojování.

 • 9. 8. 2018 17:47

  David Grudl

  Můžeš mi (třeba emailem) poslat kontakt na ty lidi? Rád bych to od nich slyšel osobně. Myslím si totiž, že lžeš.

  O lidech kolem Nette, ani o mně, nevíš vůbec nic. O tom, proč nefungoval core team, nemáš vůbec páru, nebyl jsi tam, nikoho od tama neznáš. Jen jsi mě přišel pourážet, vynadat mi do egoistů, pomluvit Nette, že se v něm krade. Ok, tak sis schladil žáhu, jsem na to zvyklý. Ale nediv se mému znechucení z lidí jako jsi ty.