Hlavní navigace

Názor k článku Dohoda ACTA: na světě je (téměř) finální verze od Linuxový otaku. - Pokud ACTA vyžaduje, aby výše škody byla určována...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 10. 2010 8:37

    Linuxový otaku. (neregistrovaný) ---.klient.poruba.net
    Pokud ACTA vyžaduje, aby výše škody byla určována pouze vlastníky práv, tak takový proces s obviněným porušuje jeho právo na spravedlivý proces, protože se nepřezkoumává skutečná výše škody. Pokud 10 uživatelů sdílí film při stahování přes BitTorrent, tak potom podle ACTA by měl každý zaplatit škodu za 10 kopií. Reálná škoda je ovšem pouze jedna kopie za každého uživatele, ale oni chtějí za 100. A jak vypočítat škodu za díla, která se u nás nikdy neprodávala, a s nejvyšší pravděpodobností ani nikdy nebudou? A co díla, která není možno koupit, protože jsou stará, nebo nejsou určena pro daný region? To se mám vzdát právo něco vidět jenom proto, že majitel práv se rozhodl ukončit podporu pro můj region, a proto taková díla třeba zmizí i z videopůjčoven? Svět není jenom USA&EU, tak jsem zvědavý, jak moc urputní budou v mém případě kluci šikmoocí, zvláště ti z Japonska a Jižní Korey, když je ta dohoda jakože celosvětová. Zmizí fansuby? Skončí jejich tvůrci ve vězení s milionovými dluhy? Nesmíme zapomenout, že fansub má pořád původní jazyk, takže pokud stát odkud dílo pochází má třeba sto milionů obyvatel, tak toho vlastník práv může využít při počítání škody.

    Dohoda si navíc možná vynutí změny v open source projektech. Mimochodem by mě zajímalo, jestli bude libdecss2 nelegální, a jestli bude nelegální zdrojový kód. Minimálně to druhé by mělo zůstat ok, protože máme svobodu slova, a pokud k tomu nikdo nenapíše, k čemu to slouží, tak to snad bude v pohodě. Jinak i software na dekódování HDCP byl nedávno zveřejněn jako open source.

    Nejvíce se mi ale nelíbí předávání údajů vlastníkům práv. Takže pokud budu ze své IP adresy nadávat a urážet na diskuzích, někdo bude moci poslat falešný dopis ohledně porušení autorských práv, získat mojí identitu, a následně si na mě někde počkat? Co moje právo na soukromí? Kdo zaručí, že přes známost někdo nepatřičný nezíská citlivé údaje? Jenom policie a soudy by měly mít tyto pravomoci, nikoliv soukromý subjekt. Je známo, že pokud je nějaká korporace dost silná, začne si uzurpovat práva, která má stát. To bude první třída korporací která si tato práva vynutí zábavní průmysl? Další krůček k fašismu? To opravdu chceme?