Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Dva roky s eIDAS: co už je za námi a co nás teprve čeká od jprusa - eIDAS povinnost vydávat eObčanky (či jejich alternativy) vůbec...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 7. 2018 21:44

  jprusa

  eIDAS povinnost vydávat eObčanky (či jejich alternativy) vůbec neupravuje a členské státy tak vůbec nemají povinnost elektronické občanky vydávat. Pokud se však k tomu rozhodnou a budou chtít, aby na nich měli občané uložený kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis, je nutné, aby daná čipová karta byla na seznamu QSCD/QSigCD.

  Osobně souhru termínů (dva roky od účinnosti eIDAS) a počátek platnosti zákon o elektronické identifikaci vidím spíše jako souhru náhod a jediné propojení mezi eIDAS a novými el. občankami je právě v možnosti na ní uložit i kvalifkovaný certikát pro el. podpis. Na původní občanky to sice bylo možné také, ty (na rozdíl od současných) nesplňovaly požadavky na QSCD/QSigCD a tak jejich prostřednictvím nešlo vytvářet kvalifkovaný el. podpis (pozn. založený na kvalifikovaném certifikátu a vytvořený právě prostřednictvím bezpečného prostředku).

 • 3. 7. 2018 17:06

  Tomáš (neregistrovaný) 88.208.108.---

  Zajímalo by mě, jestli to nějak souvisí s novými čipovými občankami, tedy jestli čip na občance bude nějakým způsobem umožňovat či ulehčovat využití služeb eIDAS. Některé státy EU totiž nemají ani občanky (minimálně tedy UK), natož čipové karty.

 • 3. 7. 2018 19:17

  Zákon (neregistrovaný) 37.58.1.---

  Minimálne to pomôže pri vytváraní kvalifkovaných podpisov, ktoré sú operabilné v rámci celej EÚ

  Napr Uzatvorenie zmluvy v podobe .pdf s pades podpisom českým, slovenkým alebo trebars aj nemeckým

 • 3. 7. 2018 21:05

  Filip Jirsák

  Na čip občanky si můžete od komerční certifikační autority nechat vystavit kvalifikovaný certifikát. Občanka je kvalifikované zařízení, takže pak budete muset vytvářet kvalifikované elekrtonické podpisy. V ČR zatím nejsou pro komunikaci se státem potřeba (v ČR nepotřebujete ten kvalifikovaný prostředek, můžete mít privátní klíč klidně uložen jako soubor na disku), ale v některých státech EU uznávají jen kvalifikovnaé podpisy.