Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv od xdrm - jen doufam, ze az me prijde, jeste si...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2011 10:04

  xdrm (neregistrovaný) ---.t-mobile.cz

  jen doufam, ze az me prijde, jeste si vzpomenu na co jsem ho chtel :-)

 • 29. 3. 2011 7:20

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  k předposlednímu odstavci. Nedostali šanci? To je jako v tom vtipu, kdy bůh posílá nejdřív hasiče a pak vrtulník a pak dostane vynadáno, že nepomohl. Oni už leta věděli, že se warez s ebooky rozmáhá, tedy už tenkrát byla nějaká poptávka po eknihách. Oni věděli, že nastupují hw čtečky a dalo se čekat, že budou časem levnější a populárnější. Oni věděli jak dopadli hudebníci a stejně opakují jejich chyby. A co celou dobu dělali? Nic, jen čekali, co bude. Ještě před víc než 1/2 rokem jsem viděl v diskuzích názory, že se vydavatelům nechce prošlapávat ebookům cestu, že raději budou čekat jak se to vyvine. Jo, možná by tu šanci ani tak neměli, ale oni se ani nepokusili.

 • 29. 3. 2011 11:01

  krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---

  Přesně tak vypadá současná realita, viz neslavný konec I.legálně. A v tržní ekonomice, (té opravdové), vždy platilo, že cenu jakéhokoli produktu určuje kupující. Protože pokud kupující nekoupí, je zboží bezcenné, bez ohledu na výrobní náklady.

 • 28. 3. 2011 11:20

  Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.252.broadband.iol.cz

  Obecně k článku a k diskusi.
  Bez jakékoliv ochrany a registrace si kdokoliv může stahovat volmé knihy z Palmknih. Jakmile se bavíme s kýmkoliv, kdo drží práva ke knize, tak bez ochrany nemáme šanci. Že je jakékoliv DRM snadno obejitelné, tak vysvětlujeme rok minimálně. S výsledkem nulovým. Naše "sociální DRM" je maximem v liberálním přístupu, kterého jsme schopni dosáhnout - vždy se budeme muset přizpůsobit požadavkům nakladatelů, protože bez obsahu jsme nikdo.
  A těch 10 korun - už jsem to psal jinde. Pokud si odečtete ze 79 korun DPH, tak z toho zbytku máme 25% - a z toho platíme poplatek PayPalu 3.4% + 10 Kč. Jinými slovy- pokud bychom tento poplatek nepřenesli na čtenáře, tak bychom byli ztrátoví. A nebo museli zdražit knihu. Vždy je možné platit platební kartou či převodem a to bez poplatku.

 • 28. 3. 2011 17:36

  krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---

  Přestaňte se bavit s vydavateli a bavte se přímo s autory. Ušetříte si 99% problémů.

 • 28. 3. 2011 22:03

  Ondra (neregistrovaný) ---.jablonka.cz

  Ano, o tom, že se převod z papíru do ebooku žádnému jednotlivci nevyplatí, nepochybuji. Taky jsem to zkusil, a i přes překvapivě kvalitní OCR převod mi dalo hodně práce, než jsem to dostal do podoby, se kterou jsem byl spokojen (pokud by snad někdo chtěl mít řeči, nikomu jsem tu kopii neposkytl).
  Jenže v reálu tahle negativní motivace - bohužel pro vydavatele - nefunguje. Spousta těch, kdo to dělají, jsou nadšenci, kteří to považují za něco jako práci pro blaho lidstva. Dokonce věřím tomu, že většina z nich má tu knihu koupenou v papíru, a přesto si dají tu práci s jejím převodem do elektronické podoby a následně ji zveřejní. Myslím, že na rozdíl od těch, kdo sdílejí hudbu a filmy (což považuji víceméně za pubertální sport nebo za ideovou demonstraci odporu vůči megavydavatelům) má spousta těchhle lidí opravdu potřebu podělit se o čtenářský zážitek.
  Jenže místo toho, aby se z tohohle nadšení hned na začátku zrodila nějaká iniciativa, která by směřovala k platformě pro prodej ebooků a která by mohla sloužit jako dobrovolný nebo i dotovaný servis pro vydavatelství, vznikla (nikoli překvapivě) spíše aktivita směřující k nelegálnímu šíření. Tohle je možná to místo, kde to vydavatelství mohla ještě podchytit a kde selhala.
  Na druhou stranu si myslím, že naši nakladatelé nikdy nedostali opravdu rozumnou šanci. Zásadní nástup ebook čteček a příznivců ebooků u nás přišel v podstatě až s Kindle 3, tedy zhruba před půl rokem, do té doby byly e-ink čtečky u nás spíše exotickou záležitostí a četba z PDA čirým zoufalstvím. V době nástupu Kindle 3 už ale byly přesto k dispozici tisíce nelegálně nasdílených knih v češtině a šance jakéhokoli našeho nakladatelství prosadit se vůči takové mase jsou naprosto minimální. Srovnejme to s hudebními nakladelstvími, která 12 let od Napsteru nejsou schopna srovnat krok s šířením hudby přes internet, a to se bavíme o firmách, které měly vždy k moderním technologiím nesrovnatelně blíže než knižní vydavatelé, kteří dosud pracovali v podstatě s vynálezem starým nějakých 600 let.
  Takže pokud někdo protestuje proti stavu našeho trhu s ebooky, říkám to JASNĚ A NAHLAS: MY ČTENÁŘI JSME TY SVINĚ, které to pokazily, a nesvádějme to na vydavatelství, která teď spíš řeší, jak v těchhle sračkách, které jsme jim připravili, přežít...

 • 28. 3. 2011 10:22

  Pavel (R)

  Je pravda, že ta registrace je otravná a zdlouhavá - proč například nenabídnou možnost ověření kvalifikovaným certifikátem? Po registraci (ověření) už pak mám knihu během několika minut po zaplacení, pokud platím nějakým on-line kanálem. Jen ta nabídka by mohla být větší.

 • 29. 3. 2011 9:32

  vigo (neregistrovaný) 213.29.196.---

  Krakonoš je exot, který přispívá do každé diskuse a má ničím nepodložený pocit, že nakladatel je parazit, který sedí na penězích a jen knihu prodraží bez jakékoliv práce.

  Nemá naprosto tušení, co je to nějaká redakční práce a co to všechno obnáší. Ignorujte ho prosím, jen se budete zbytečně rozčilovat nad člověkem, který je naprosto mimo...

 • 29. 3. 2011 11:21

  vigo (neregistrovaný) 213.29.196.---

  Zkuste místo keců vytvořit profesionální knihu a pak sem přijďte a řekněte, za kolik ji prodáváte. Uvidíme, jakou "parazitní" cenu nasadíte :-))))

 • 28. 3. 2011 12:25

  Pavel (R)

  Souhlas - jsou asi 3 knihy, o které mám zájem, ale vyšly před nějakou dobou, jsou beznajděně rozebrané a ani na aukčních serverech ani přes inzeráty nejsou k sehnání. U jedné se mi dokonce podařilo vypátrat vydavatele, ten sice ví, že o knihu je zájem, ale momentálně dotisk neplánuje. U e-knihy tenhle problém odpadá.

 • 28. 3. 2011 13:48

  Slávek Černý (neregistrovaný) ---.11.broadband15.iol.cz

  eReading sice oproti Palmknihám vypadá pěkně, mají tam i některé knžky co bych chtěl. Pro svého Kindla si tam ale nic nekoupím. PDF prostě stahovat nemíní, protože se to čte hrozně. A na nějaký konvertování přes Calibre atd. jsem prostě línej. Chci si číst, bavit se, poučit se. nechci laborovat s gadgetama.

 • 28. 3. 2011 14:27

  thr

  V ereading je ale nějaká funkce, kdy to přímo udělá konverzi do EPUB (ve výsledku něco jako v Calibre, ale postará se o to služba prodejce).Podívejte se do jejich nápovědy, je to tam vidět, možná vám to bude vyhovovat.

  Já jsem ale zrovna tohle nezkoušel, to co jsem kupoval bylo totiž s hodně obrázky a vhodné spíš do iPadu než Kindle (mám oboje, Kindle je lepší na "beletrii", ale v odborných věcech se spoustou grafů naopak vede iPad). No a na iPadu je to jejich PDF zobrazeno perfektně, tak jsem konverzi nezkoušel...

 • 28. 3. 2011 14:46

  Slávek Černý (neregistrovaný) ---.11.broadband15.iol.cz

  Díky, za info, ale Kindle dle mých informací ePub neumí. Teda ne že bych to zkoušel. Prostě stahuju a nakupuju jen Mobipocket.

  JJ, taký mám jak iPad, tak Kindle. Preferuji mít ale vše ve formátu co umí obě zařízení. Na Amazon jsem si třeba koupil kuchařku Momofuku a na Kindlu jsem z ní byl zklamanej. Jakmile jsem ji ale otevřel ve čtečce iPad Kindle, Tak to bylo super: obrázky, layout.

  Jakmile to je jen v PDF, tak od toho dávám ruce pryč. Proč bych to kupoval.

  Mimochodem jsem teď objevil stránky, o kterých jsem nevěděl: http://www.wknihy.cz/

  Výběr je tam dost omezený, ale co se týče formátů, registrace a plateb, je to asi to nejlepší co existuje. Hned jsem jim udělal tržbu:-)

 • 28. 3. 2011 15:58

  Slávek Černý (neregistrovaný) ---.11.broadband15.iol.cz

  Dík za tip, ale já si chci kliknout a číst. Instalovat a převádět nic nebudu. Co když se ten převod zrovna v tom případě nepovede? Nejsem bastlič. A navíc tu knihu přece KUPUJU. Možná jsem v tom trochu extremista:-)

  Takže v tuto chvíli: překonal jsem opruz registraci na Palmknihách a nakupuju tam. Nakupuju masivně na Amazonu (cca 60 knížek za pár měsíců). Ale je to jen můj názor. Trh si to vyřeší a třeba nakonec kvůli nějaké knížce ten Calibr nainstaluju:-)

 • 28. 3. 2011 19:34

  Petr Lazecky (neregistrovaný) 88.103.42.---

  Kdyz jsme u tech "kalkulaci", tak si jeste dovolim doplnit Vasi reakci. Kazdy, kdo si zkusil oskenovat a nasledne prevest nejakou knizku z tisteneho do elektronickeho formatu zahy zjisti, kolik je to vlastne prace. A kdyz si potom spocita, ze si za takto stravenou dobu na tu tistenou knihu snadno vydela, a to i nekolikrat, tak mu mozna dojde, ze se to vybec nevyplati delat a je ekonomicky vyhodnejsi tu knihu rovnou koupit (nehlede na nesrovnatelne kvalitnejsi produkt ktery za tuto nizsi cenu dostane).

 • 29. 3. 2011 2:27

  MK (neregistrovaný) 193.86.146.---

  Mám spíše obavu, že to často dopadne tak, že dlouhodobý prodej, vzhledem k možnosti si knihu stáhnout někde z warezu/rapidu, nebude reálný - určité množství e-knihu koupí hned po vydání, ale pak už se bude čím dál tím víc šířit jinak.

 • 29. 3. 2011 6:33

  thr

  Osobně si využití Kindle bez Calibre moc neumím představit - ne kvůli konverzi, to je až sekundární využití, primárně kvůli správě a organizaci knihovny. Doporučuji zkusit, až budete mít knih několik set (lhostejno zda koupených, volně stažitelných anebo "pirátských"), tak pak už je orientace a třídění přímo v Kindle problém. Calibre to plně řeší a komfort zásadně zvedne...

 • 29. 3. 2011 8:03

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Uplne mimo, jakozto pripadny autor bych ani na vterinu nevahal a svuj vytvor zverejnil elektronicky. Co na tom ze 90% bude sireno zdarma ? Vazne si myslite, ze kdo si stahne e-knihu zdarma by si koupil papirovou ?

  Porad nechcete pochopit jednu, naprosto zasadni, vec. Sirenim po netu nevznika ZADNA skoda. Proste ti co chteji prispeji, ti co nechteji si knizku stejne sezenou.

  A mimochodem, pokud jsme u doby prevodu, trebas HP se pravidelne objevoval na netu behem prvniho tydne po vydani, a to podotykam ze mluvim o !!prekladu!!, ktery byl v mnoha ohledech lepsi, nez ten oficialni. OCRkem projety scan originalu byl na netu behem nekolika malo hodin. Presto nemam pocit, ze by vydavatel prodelal.

  Takze vemte kalkulacku a pocitejte, klidne si spocitejte, ze ebooky dnes vydavate nebudete, zitra uz nebudete mit jak, protoze vam tu kalkulacku sebere exekutor vasi skrachovale firmy.

 • 29. 3. 2011 8:14

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Proto pisu o sluzbe, nikoli o prodeji knih, pokud mi poskytnete moznost jednim klikem ziskat jakoukoli knihu, vcetne pripadnych jazykovych variant, prohledavani, radne otagovane (ne ty sracky co se snazi nabizek nekteri prodejci muziky, kde nejsou do hnusne mp3 schopni vlozit ani spravne tagy) ... tak si rad zaplatim.
  A jiste nebudete mit problem nabizet tu sluzbu dlouhodobe. Jenze to jsme zase u prastenych "autorskych" prav, toho ze nemuzete jen tak vzit jakoukoli knihu a jednoduse autorovi poskytnout podil bez toho aby ste se snim dohadoval ...

  Nemyslite ze by bylo v nejlepsim zajmu prave vydavatelu a dalsich toto zrusit ? jednoduse zverejnenim dila by mel kazdy pravo jej sirit a pripadne poskytnou autorovi podil na prijmech realizovanych z jeho vytvoru. Warez scena tenhle problem nema, proto najdete na jedinem miste dila z celeho sveta. A pokud se nezaridi vydavatele tak, aby tomuto mohli konkurovat, tak tu proste do 10ti let nebudou.

 • 29. 3. 2011 15:17

  bez přezdívky

  Podepisuju - taky mám několik knih co česky vyšly, rozprodaly se, a teď nejsou k dostání i když za ně rád zaplatím něco kolem 100 Kč v elektronické podobě. Čistý zisk navíc pro nakladatele i autora, ale zjevně se oba mají už tak dost dobře, a pro samé párty na jachtě nemají chuť vytěžovat long tail pro pár drobných ;)).

 • 29. 3. 2011 21:39

  Mareš (neregistrovaný) ---.adsl.avonet.cz

  Proč by tu úpravu a redakci nemohl řešit distributor? Schopných a špatně placených lidí - navíc vyložených hobíků, kteří to dělají z lásky - je v českém nakladatelském průmyslu k dispozici habaděj.

 • 31. 3. 2011 13:21

  Organizace (neregistrovaný) ---.11.broadband15.iol.cz

  Tak, mám knížek pár desítek a zatím to dělám tak, že přečtu a smažu. Knihy co mám koupený na amazonu (většina) si můžu kdykoliv stáhnout znovu, když budu chtít a ostatní jsem začal nakupovat až teď (Palmknihy.cz, Wknihy). Tam si je postahovat můžu taky.

  Ostatní věci co nejsou přes Amazon, tak mám naházený v Kindlu v jedné složce. V aktivním okně mám jen ty rozečtené a ty na které se chystám.

  Ale máte pravdu, že něco na organizaci budu časem potřebovat. Přemýšlím o nějakém kloudově zálohovacím úložišti (i na jiný věci). Tak to pak sfouknu asi při jednom.

 • 6. 4. 2011 14:20

  tom (neregistrovaný) ---.207.broadband.iol.cz

  Presne tak! jen pro info autor dostane 8-10% z prodejni ceny prodanych vitisku viz http://www.novinky.cz/kultura/229577-predem-nepoznate-ktera-kniha-bude-mit-uspech-rika-nakladatelka-anna-horackova.html?ref=ostatni-clanky takze to mame knihi v cene 10ti korun + provize prodejce/e-vydavatele a dph nejakou korekturu si muze autor udelat sam nebo si ji zaplatit z podilu kazdopadne vidim velmi nizkou cenu za e-knihu a to se muze rovnat vetsi prodeje nez u papirove 10x drazsi verze tudis autor vydela vice!!!!

 • 28. 3. 2011 11:56

  thr

  Zcela upřímně - než chtít platbu přes "speciality" typu Moneybrokers by mi přišlo daleko rozumnější ty knihy fakt třeba o 15 korun zdražit... Zákazník by si toho asi ani nevšiml, zájemce o platbu kartou by nebyl dopálený a pokud by někdo platil převodem, měli byste z něj větší výdělek. Snaha o co nejnižší cenu je fajn, ale pokud je jejím důsledkem dopálení spousty možných zákazníků, tak to asi nejlepší politika nebude...

  Jinak k DRM - já vůbec nepochybuji, že vydavatelé s tím otravují. Jenže celá tato debata s kritikou Pamknih vznikla tím, že v případě Palmknih s tím tzv. "sociálním" otravujete i u publikace, kde autor DRM výslovně nechce. U eReading sice mají mnohem horší DRM pro knihy, kde na tom vydavatel trval, ale naproti tomu, co prodávají bez DRM, se opravdu nakoupí docela příjemně a bez komplikací - v jistém smyslu je to férovější postup...

 • 28. 3. 2011 15:33

  thr

  To ano, EPUB Kindle neumí, jenže konverze z korektního EPUB do MOBI vám v Calibre proběhne s dobrým výsledkem na jeden klik aniž byste něco podstatného řešil - žádné pluginy ani složitosti, opravdu jen kliknout na "odeslat do zařízení", Calibre se zeptá, jestli chcete konvertovat a je to. Přímo z PDF je to při snaze o zachování formátu přece jen složitější, tam námitky proti komplikovanosti beru, ale ten EPUB už je OK.

 • 28. 3. 2011 20:30

  VlK

  Nějaké objektivní důvody nepříjemností? Co je málo?

  Mně osobně se nelíbí, aby měl každý server svůj proprietární systém ověřování identit.
  Kromě kval. el. podpisu, který vlastním, je tu ještě OpenId.

  Osobně bych si nic z takového serveru nekoupil: jsem příznivec papírových knih a pokud el. tak kvůli ceně ale také rychlosti jak je získat...

 • 29. 3. 2011 8:07

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  A vsim ste si ze jsou to vydavatele, kdo breci ze se prodava stale min a min? Takze ono to s temi "jistymi" prijmy nebude zase tak zhave, ze? Papirova vydani se, velmi rychle, stanou veci spis luxusni a v tomhle provedeni si knizku bude kupovat cim dal min lidi, behem tak 20-30let temer nikdo.

 • 29. 3. 2011 15:15

  bez přezdívky

  Přesně tak - jako by třeba mobilní aplikace potřebovaly nějakého kurátora - houby, 70% autorovi, 30% distribuci, a jestli autor neumí sázet, tak ať se to buď naučí (a celý život z toho těží), nebo si na to někoho najme a jako čtenáři je mi fuk, jestli se dohodnou na platbě předem, nebo na podílu z prodejů. Prostředníci jsou přežitek minulosti.

 • 28. 3. 2011 17:32

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Myslim ze jestli se jim to vyplati nebo nevyplati, je jejich problem, ctenari to vidi tak, ze za soucasne situace se vzdy najde nekdo, kdo knihu oscanuje a zadarmo hodi na net.
  Ctenari tudiz vyhrali a vydavatelum jeste stale nedochazi, ze uz vlastne skoncili. Neexistuje totiz cesta zpet - jakmile neco stoji 0, tak za to uz nikdy nikdo nebude ochoten dat vic nez 0. Ostatne, podivejte se na CD/DVD - dnes stoji placka neco kolem 10Kc, stavala i 1000Kc, a stejne uz to skorem nikdo nekupuje, protoze stejna kapacita na hdd stoji min nez 1 Kc.

  Vydavatele maji posledni sanci - ze nabidnou sluzbu, kterou nekdo (ctenari) vyhodnoti jako zaplatitelnou. Tudiz sluzbu, ktera jim poskytne neco vic nez to, ze si stahnou knizku - tu si muzou stahnout kdekoli.

 • 28. 3. 2011 18:38

  Petr Lazecky (neregistrovaný) ---.23.broadband5.iol.cz

  Naprosto s Vama souhlasim. Jak rika p. Murphy: "Kdyz vsichni kolem tebe bezi a ty stojis, zjevne si nepochopil problem".

  Podobne diskuse mi prijdou jako plac expertu nad rozlitym mlekem. Maji tu zazracnou ctecku ale vsichni kolem nich to nechapou, jak je prave ta jejich ctecka bozi, a tak pro ni nechcou pro ni tvorit obsah. A pro jistotu je tech ctecek tolik typu, ze se v tom nevyzna ani to p..se a kazdy bych chtel obsah na tu svou.

  Dle meho nazrou, jen vydavatel silenec se v CR za soucasneho stavu pusti do vydavani el.knih. Dle meho nazoru k tomu neexistuje k tomu zadny trzni duvod. Kopirovani knih v obskurnim ceskem jazyce je problem jen velmi male oblasti, je to velmi pracna zalezitost (oproti kopirovani z pocitace na pocitac) a riskovat jiste prijmy z tistenych knih mi prijde opravdu silene.

  Vydavani casopisu, a tim setrit naklady, by mozna mohlo fungovat ale to by se zase na tech prtavych Kindlech ty casopisy a noviny musely dat cist, takze dokonale zazdeny problem...

 • 28. 3. 2011 18:54

  Ondra (neregistrovaný) ---.blutmagie.de

  Jinak řečeno:
  Buď ty knihy budou nakladatelství vydávat v tištěné podobě sice s malým prodejem, ale rozumným ziskem od kusu, a budou zkrátka počítat s tím, že dříve nebo později je někdo s jistou námahou převede do ebooku a nelegálně nasdílí.
  Nebo je budou vydávat v elektronické podobě, což jim zajistí stejně mizerné prodeje, malý zisk za kus, zato to půjde mnohem snáze a hned ukrást, a k tomu budou ještě přidávat nějaký bonus v plané naději, že tím nalákají pár kupců navíc.
  Být vydavatel, tak nepotřebuju kalkulačku, abych pochopil, že ta druhá varianta je něco jako zkratka á la Sněženky a machři a že jediným způsobem, jak něco vydělat, je vydávat dále tištěné knihy a věřit tomu, že ještě nějakou dobu potrvá, než je lidi přestanou kupovat. A až to přestane platit, tak holt poslední zhasne...

 • 28. 3. 2011 18:55

  Michal Altair Valášek

  To IMHO není cesta... Nějaká forma prostředníků/a­gregátorů je potřeba, a to jak z pohledu autora, tak z pohledu čtenáře.

  Autor potřebuje někoho, kdo knihu připraví k vydání. Tj. minimálně provede stylistickou a pravopisnou korekturu, když už ne redakční posouzení jako takové, typograficky to upraví, převede do podoby komfortního eBooku s kapitolami a podobně. Dále pak někoho, kdo zařídí alespoň nějakou formu propagace a prodeje, težko si to bude každý dělat sám.

  Čtenář zase potřebuje někoho, kdo mu umožní vybírat si z více knih, vhodným způsobem distribuovat na vybrané zařízení, také zpracovávat platby a podobně.

  Je otázkou, jak ten mezičlánek bude vypadat. Podle mého soudu je málo pravděpodobné, že tam bude dost prostoru pro dva subjekty (vydavatel + distributor), ale nějaký hybrid mezi nimi zůstane.

 • 28. 3. 2011 22:29

  bez přezdívky

  Naprosto souhlasím! Nevím, jestli by se tomu člověk měl smát nebo nad tím plakat, ale myslím, že jste to vystihl přesně!

 • 29. 3. 2011 0:00

  tx (neregistrovaný) 88.103.41.---

  Noviny a casopisy se na tech prtavych Kindlech stou velmi dobre.
  Osobne si myslim, ze toto + to, co dnes vychazi ve forme paperbacku, je presne ten druh literatury, ktera se na cteni na elektronicke ctecce hodi.
  Narocnejsi literaturu bude chtit mit kazdy vasnivy ctenar jiste doma v papirove podobe. Naproti tomu "spotrebni" literaturu si na ctecce vychutna naprosto stejne, ne-li lepe, jako v papirove podobe.

 • 29. 3. 2011 10:47

  krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---

  Jsem čtenář a problémy opravdu nemám. Čtečku nmám a nepoužívám, NB mi bohatě stačí. E-literaturu čtu od doby, co mám doma internet (duben 2004) a ještě nikdy se mi nestalo, že by na mě někdo chtěl nějakou registraci, nebo peníze. Chtít prodávat cokoli, navíc s ochranami, v době, kdy je totéž možno bez problémů sehnat zdarma, nechráněné a bez nutnosti vlastnit další kus železa mi přijde poněkud schizoidní, ale kdo chce kam... Až za nepříliš dlouhou dobu budu číst další článek o tom, jak placené servery, prodávající E-knihy vesele krachují, nebudu se tomu divit. Osobně bych klidně zaplatil autorovi, ale pouze autorovi a nikomu jinému, dvoucifernou částku za surový rukopis, pokud by to bylo spojeno s možností přečíst si několik ukázek a platit anonymě, ale jakýkoli jiný model akceptovat nehodlám, už jen proto, že ho akceptovat nepotřebuji. Zatím jsem na netu vždy našel to, co jsem potřeboval.

 • 29. 3. 2011 10:57

  krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---

  Mimo jsi ty. A já tě ujišťuji, že mnohem raději zaplatím stovku přímo autorovi za surový rukopis, než 120 Kč za něco, co prošlo nějakou ,,redakční úpravou"! Nemluvě o tom, že spousta dobrých věcí nevyjde jen proto, že vydavatelé v nějaké křišťálové kouli zjistí, že práce s úpravou rukopisu by se jim nevyplatila. Takže až někdy něco napíšu, rozhodně s tím za žádným vydavatelem nepůjdu. A je jen otázka času, kdy začnou vznikat E-vydavatelství, které převezmou text v PDF, dají na net ukázky a pomocí jednoduchého platebního modelu (karty, bankovní převod, DMS) umožní přímý prodej díla za zlomek ceny klasického a dnes už beznadějně zastaralého distribučního modelu. Redakční práce, pokud je autor gramotný, není nutná. Pokud gramotný není a nedokáže napsat stránku, aniž by v ní nadělal víc, než několik nepodstatných chyb, bylo by asi lepší, kdyby spisování nechal.

 • 28. 3. 2011 11:43

  David (neregistrovaný) ---.clever.cz

  Platba kartou přes PayU je celkem dobrodružný proces.
  Čekal jsem že na zabezpečené stránce pouze zadám údaje ke své kartě a bude hotovo.
  Chyba lávky.
  Platba se realizuje přes MoneyBookers (proč k tomu PayU potřebuje prostředníka ?) a kvůli tomu, že jsem se kdysi v pravěku se svou mailovou adresou na MoneyBookers zaregistroval (a úspěšně tento fakt zapomněl), formulář po mě chtěl heslo k mému účtu (bez jediného slova vysvětlení).
  Po několika dnech mě napadlo zkusit na MoneyBookers nahlásit ztracené heslo a vida, účet jsem tam měl. Takže deaktivovat můj email, aby nebyl spojen s tímto účtem (opravdu nechci mít v onom zapomenutém MB účtu svoje číslo karty a link na zrušení účtu jsem při vší snaze nenašel).
  Znovu se pokouším zaplatit kartou (za jinou knihu, tu původní už mě systém znovu koupit nenechá, je pro mne zřejmě navždy ztracena) a vida, už je tu dlouho očekávaný formulář na zadání detailů k platební kartě. Vše poctivě vyplním a vzápětí skončím s obličejem v dlaních - systém hlásí chybu, že email je již zaregistrován (jenže email trvale smazat z MB účtu prostě nejde, pouze deaktivovat) a v další části formuláře po mně chce nové heslo k účtu - právě k tomuto emailu. Cokoliv zadám je odmítnuto s výše uvedenou chybou.
  Celý proces je realizován strohým formulářem bez jediného slova vysvětlení nebo nápovědy.
  Z toho pochopím, že bez účtu na MB a přidání čísla karty tamtéž se prostě neobejdu. Neměl jsem se to však dozvědět předem z informací od prodejce ?

 • 28. 3. 2011 11:46

  pes (neregistrovaný) 212.20.73.---

  Mně ten kód dorazil asi do dvou pracovních dnů.
  Pokud jde o osvícenost tuzemských vydavatelů a nakladatelů, vypadá to, že si budeme muset ještě chvíli počkat, než pochopí, že e-kniha se sice líp krade než kniha papírová, ale na druhou stranu se dá prodávat v podstatě neomezeně dlouho. Na rozdíl od papírových, které knihkupci vyřazují maximálně po roce, dvou (ze zastrčených regálů kdesi v koutě, kam se přesunou ze sekce novinek)... Což v důsledku znamená, že na ní můžou vydělat mnohem víc peněz. Navíc s menšími vstupními investicemi.

 • 28. 3. 2011 14:29

  bez přezdívky

  Kdybyste zde byl registrovaný, s radostí bych Vám klepnul na "+" pod článkem, protože s autorem tohoto článku naprosto nesouhlasím a naopak přístup Vašeho eshopu plně chápu a podporuji!
  Přenesení poplatku PayPal na čtenáře je sice diskutabilní a možná by stálo za úvahu tento poplatek rozprostřít mezi všechny prodávané knihy, takže by "nebyl vidět" a podobným "autorům" by ubyl hloupý argument. Osobně ale preferuji Vaši cestu - vím, za co platím a mohu se rozhodnout - možností platby je u Vás dost.

  Držím Vám pěsti a doufám, že obchod s e-knihami bude (obecně) růst ke spokojenosti čtenářů, spisovatelů a v rozumné míře i zprostředkovatelů.

 • 29. 3. 2011 11:05

  krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---

  Díky bohu za ty ,,sračky"! Současné ceny papírových knih jsou natolik demotivující, že pokud někdy navštívím nějaké knihkupectví, tak jen proto, abych zjistil, co by stálo za vyhledání na netu.

 • 28. 3. 2011 12:43

  thr

  Je to tak, dokonce už jsem narazil na případ, kdy jsem skoro rozjímal nad tím, zda striktní uplatňování autorských práv nemůže někdy zavánět až cenzurou a omezováním přístupu k informacím. Sháněl jsem nějaké knihy, o kterých jsem věděl na 100%, že vyšly, byly pro určitý obor studia naprosto zásadní, ale vzhledem k tomu, že se to týkalo poměrně mála lidí, bylo nové vydání naprosto mimo realitu.
  A co teď s touhle situací - knihu dejme tomu najdeme někde v knihovně, dala by snadno naskenovat, ale použít sken třeba k výuce je ve své podstatě trestný čin... Přitom leckdy není s požadavkem na práva koho kontaktovat - autor třeba mrtvý, ale ještě zdaleka ne dost dlouho na expiraci práv, shánět dědice nereálné...
  Rozvoj ebooks by mohl tento problém aspoň trochu omezit - sice nevyřeší situace s vyloženě starými díly, ale například problém děl rozebraných před pár lety by to řešilo velmi elegantně. Dokonce si myslím, že kdyby byli vydavatelé co k čemu, tak by právě od tohoto mohli začít - nekonkurovali by tím papírovým knihám, pro autory by to byl bonusový příjem z něčeho, kde už to brali za uzavřenou záležitost, tak by se asi také tolik nebránili...

 • 28. 3. 2011 12:54

  Michal Altair Valášek

  Pokud se týče těch volných knih, tak to je kapitola sama pro sebe. Sháněl jsem "volnou" knihu, o které jsem stoprocentně věděl, že na Palmknihách byla. Ale nebyl jsem schopen ji přes vyhledávání najít. Nijak. Fulltextem, podle autora... Proklel jsem vás do sedmého kolene, vyhledal si to Googlem a stáhl odněkud jinud.

  Teprve na základě vašeho komentáře jsem důkladně prošmejdil váš web a zjistil, že původní obsah byl exkomunikován na free.palmknihy.cz a je úplně oddělený od hlavního webu.

  Pokud se týče DRM a plateb - to je přesně probíráno v tom článku: ano, je to problém. Ale váš, ne můj, jako čtenáře.

 • 28. 3. 2011 13:02

  Ondra (neregistrovaný) ---.25.broadband15.iol.cz

  Docela mě fascinuje, jak si pořád někdo myslí, že vydavatelé nejsou schopni si spočítat, co jim elektronické knihy mohou přinést. Nepochybuji o tom, že si to spočítali lépe než většina těch, co se to tady a v jiných diskusích zřejmě snaží vyčíst z křišťálové koule. A myslím, že míra jejich ochoty do toho jít vychází právě z toho, co jim z těch výpočtů vyšlo.

 • 29. 3. 2011 11:44

  bez přezdívky

  Když se tak dívám na Vaši češtinu, tak mám pocit, že byste tu redakční úpravu celkem potřeboval :-)

 • 28. 3. 2011 14:57

  Slávek Černý (neregistrovaný) ---.11.broadband15.iol.cz

  Dobrý den,

  na tom webu byste fakt měli zapracovat, ale jinak chválím. Určitě jeden z nejlepších webů a někudy tudy půjde cesta. Pokud zrušíte tu otravnou registraci, určitě to bude ku prospěchu věci.

  Co se mi líbí, je možnost nastavit kindle email, kam mi knížka přijde automaticky po koupi. To už si celkem dovedu představit, že to používají i mí rodiče. Možná by to chtělo stejnou možnost zavést i u knih zdarma.

  Platba mi osobně nevadí: možností je dost a kartou mi šlo bez problémů. Paypal chápu: raději nižší ceny a možnost připlatit si za komfort.

  A taky ty knihy zdarma tak nějak více integrovat. máte asi nejrozsáhlejší knihovnu, tak by to mohlo přitáhnout zákazníky k placenému obsahu. Dostat se z free knih znovu na placené je celkem kumšt. Musel jsem to udělat odmáznutím adresy. A taky mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, že ty knížky najdu až jako 4. položku v menu "Literatura".

  Tož to je tak vše a držím palce.

 • 28. 3. 2011 10:54

  xdrm (neregistrovaný) ---.t-mobile.cz

  jen to ne, certifikát je mnohem nepříjemnější, a málo kdo ho má.

  Má to fungovat jednoduše, bez registrace zaplatím PayPal(kartou) a stáhnu hned knihu. Přežil bych i ten 10kč poplatek za platbu kartou.