Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv od Michal Altair Valášek - Autor byl historicky vždycky v pozadí. Vždycky to...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2011 14:27

  Michal Altair Valášek

  Autor byl historicky vždycky v pozadí. Vždycky to byli vydavatelé, kdo ovlivňovali, co půjde do tisku, jak se to bude propagovat, co bude reálně existovat...

  Stejně jako u hudby, elektronická distribuce to možná změní (se všemi pozitivy i negativy, které to přinese), ale to je téma na samostatný článek.

 • 28. 3. 2011 15:54

  thr

  Je to jak kdy - taky se kolem tohoto občas pohybuji a viděl jsem všechny tři varianty - jak případ, kdy byl přínos editora opravdu zásadní a knihu hodně zvedl, tak i opačný, kdy editor dodaný vydavatelem udělal víc škody než užitku, přes to si za to pobrali víc peněz, než měl šanci dostat autor. Naštěstí většinou asi platí třetí, tak nějak normální případ, tedy autor je sice rozhodující, ale podpora lidí od vydavatele tomu přidá ještě tak třeba 20% navíc...

 • 28. 3. 2011 12:58

  JD (neregistrovaný) ---.kaznejov.cz

  Clanek zrejme nechtene poukazal na zajimavy fakt. Zminuje spotrebitele, zminuje distributora, zminuje vydavatele, ale ani slovo o autorech.

  A to je problem v cele nahote. Autor je az posledni v rade. Spotrebitel si cestu k dilu najde, klidne i "nelegalni". A distributor/vy­davatel bojuje pouze za sebe, podobne je kolem hudby.

 • 28. 3. 2011 15:45

  Ondra (neregistrovaný) ---.25.broadband15.iol.cz

  Jednou jsem měl možnost sledovat z povzdálí práci odpovědného redaktora (tj. pracovníka vydavatelství) s autorem při tvorbě knihy. A musím říct, že po tom, co jsem viděl, mi tvrzení, že vydavatel bojuje jen za sebe, přijde doslova jako sprosťárna.
  Odpovědný redaktor byl v tomto případě naprosto zásadním článkem k tomu, aby z toho románu vůbec kdy bylo něco jiného než nesouvislý blábol psaný špatnou češtinou. Fakticky fungoval jako druhý autor, byť zmíněný bez ovací jen drobným písmem v tiráži. Proto si troufám tvrdit, že úspěch té knihy byl dílem vydavatele přinejmenším ve stejné míře jako samotného autora. Nehledě na to, že vydavatel nesl i významnou část rizik a nákladů, které z toho vydání plynuly.
  Takže označovat autora za bitého chudáka, zatímco vydavatel je automaticky ten zlý, který na tom jen vydělává, je podle mě hodně mimo mísu. Věřím tomu, že v mnoha případech si vydavatel skutečně zaslouží každou korunu, kterou z toho vydání získá.