Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv od Pat - V podstatě kolem a kolem je celý článek...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2011 15:35

  Pat (neregistrovaný) 94.241.82.---

  V podstatě kolem a kolem je celý článek o tom že na Palmknihách trvá registrace dva dny. Jestli tohle je ten hlavní problém okolo českých e-knih tak už nevím co říct.
  Nejste pane autor tak trošku nervóza? :-) to chce pohodu, klídek, křesílko, skleničku oblíbené tekutiny a ono se to vsákne :-) 

  Tipuju že většina čtenářů bude o cosi klidnější nátury a ty dva dny než přijde poštou kód přečkají aniž by při tom ohryzávali nohy od stolu. Ta registrace je jak už bylo řečeno jednorázová, a to se dá podle mě zkousnout. Ostatně na Aukru je to s registrací skrze poštu to samé a jak vidno ničemu to zas až tak nevadí. Teda alespoň já jsem rozhodně netrávil dny čekǎní na obálku (ať už z Aukra nebo Palmknih) nervózním pobíháním a myšlenkami na rituální sebevraždu. Takže mi to přijde tak trošku přehané. Nehledě na to že další nákupy knih už jsou jednoduché a dle mého srovnatelné třeba i s tím AppStore (platím přes mBanku). Není to až tak jednoduché jako u Applu, ale zas tak dramatický rozdíl to není. Fakt mi to přijde přehnané, nemůžu si pomoci. Slovy klasika "Mnoho povyku pro nic" :-)

  Osobně můžu říct že Palmknihy používám a jsem s nimi docela spokojen. Nejsou ideální, ale z toho co je u nás k dispozici je to snad nejlepší řešení. Knihy přečtu kdykoli na čemkoli a když by bylo nejhůř dá se to převést poměrně jednoduše do jiného potřebného formátu bez nutnosti řešit a shánět "odvšivovače" na DRM.  Až na tu nabídku, tu by mohli mít větší, já už tam nemám celkem co koupit, ale snad se to zlepší časem. 

  Ostatně, můžete mi nabídnout jinou alternativu? Abych měl knihu obecně použitelnou tj. bez DRM? (myslím knihu legálně koupenou) Ne že by mi dělalo problém obsah knihy dostat z čehokoli s DRM, ale zdržuje to, a jsem toho názoru, že když za knihu platím nemusím se zabývat dolováním obsahu z jakési obskurní čtečky s ještě obskurnějším DRM. Proč bych měl po zaplacení ješté trávit odpoledne převáděním obsahu knihy do něčeho slušnějšího a použitelnějšího? To radši ty dva dny jednorázového čekání, protože ve výsledku je to úspora času.

  Teda tak bych to asi viděl já. Nic ve zlém pane autor.. :-)
   

 • 28. 3. 2011 16:08

  thr

  Zas to tak nezlehčujte. V první řadě se hodně lidí podivilo nad tím, že Patrik Zandl dal do prodeje knihu zcela záměrně bez DRM, ovšem výsledkem byl i přes to dost šílený postup autorizace - tohle je opravdu věc Palmknih, která se moc nepovedla. Dále byly pak i v diskuzi docela konkrétně popsány některé nesporné chyby systému Palmknih - typicky ty problematické stavy objednávky při nezdařené autorizaci atd, která se musí řešit s podporou - zase kix, za jehož ověření by měl provozovatel spíš poděkovat a zamakat na nápravě.
  Osobně za velmi vážnou chybu beru i to znevýhodňování Paypalu - tady sice důvody chápu, ale myslím si, že zvolené řešení je to nejhorší možné, bylo by lépe to rozpustit mezi různé typy plateb.

  Osobně si Palmknih sice docela vážím, J. Vlčka ostatně znám z dřívějška osobně (kdysi jsme dělali u stejné firmy), ale i přes tento pozitivní postoj si myslím, že si v těch zmíněných bodech kritiku docela zasluhují. Doufám ale, že se postupně povede leccos vylepšit a bude jim postupně přibývat zákazníků, zasluhují si to.

  Další debatované věci už byly spíš obecné a Palmknih se přímo netýkaly, snad jsou čtenáři dost inteligentní na to, aby to tak chápali a Palmknihy kritizovali jen za to, co patří opravdu k nim...

 • 29. 3. 2011 8:20

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Osobne bych dotycnou knizku hledal na googlu a pri trose stesti dostanu hned na prvni strance link na jeji stazeni. A ano, je to dokonale legalni. A samozrejme, dokonale zadarmo a autor z toho neuvidi dokonale nic.

  V nejhorsim pripade se musim nekde registrovat, coz je akce na 2 minuty (nez dorazi mail) a vetsinou tim ziskam pristup nejen k milionum e-booku, ale i k muzice, filmum, ...

  Az mi autor do sve knizky prihodi link "tuhle mi muzete neco prispet", tak mu tam trebas neco poslu - pokud to bude oneclick akce.

 • 29. 3. 2011 8:33

  bez přezdívky

  Uznávám, že takto by se mi líbilo taky - je to v podstatě optimální model pro zákazníka. Jen nevím, jak by byli reálně autoři honorováni. A myšlenka, že by jejich honorář byl náhodný se mi nelíbí - oni, stejně jako já, chtěji za svou práci bezpochyby také dostat zaplaceno konkrétní peníz...

 • 29. 3. 2011 11:12

  krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---

  ...Je následkem tohoto kliku legální obsah?
  Pro klikajícího ze zákona ano.

 • 29. 3. 2011 12:16

  MT (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ad "download pro osobní potřebu je v dokonalém souladu s českým právem":

  A co ustanovení § 29, odst. 1 autorského zákona? To mi jako dokonalý soulad nepřijde...

 • 29. 3. 2011 14:46

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Asi by ste si ten zakon mel precist cely. Predevsim hned nasledujici paragraf odstavec prvni. Tedy presne tu vyjimku, kterou §29 predpoklada.

 • 29. 3. 2011 14:51

  MT (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ano, tím je splněna jedna ze tří podmínek. Měl jsem na mysli zejména ty zbylé dvě podmínky.

 • 29. 3. 2011 15:50

  Michal Altair Valášek

  Ono platí, že lex specialis derogat legi generali, neboli specifická úprava má přednost před obecnou. Neboli, pokud § 29 (1) určuje obecnou zásadu a § 30 (1) určuje konkrétní podmínky, má přednost § 30 (1).

  Neboli pokud zákon něco výslovně povoluje, nelze to pokládat za "narušení běžného výkonu práv autorských" nebo "neospravedlni­telnou újmu oprávněným zájmům autora".

 • 29. 3. 2011 16:43

  MT (neregistrovaný) ---.vsmie.cz

  Děkuji za odpověď.

  Přiznám se, že takový výklad vidím poprvé. Zdroje, které jsem dosud studoval, měly za to, že § 29 (1) určuje tři obecné podmínky platné pro všechny výjimky, tedy pro celý díl 4. Další paragrafy pak že jen upřesňují, o které výjimky jde (a přidávají popř. další podmínky pro danou situaci), nemají však sílu eliminovat tuto obecnou zásadu (tedy poslední dvě ze tří podmínek).

  Máte nějaký odborný pramen, který by Vámi uvedený výklad potvrzoval?

 • 28. 3. 2011 17:54

  bez přezdívky

  Prosím, KDE je požadovaný obsah "jeden klik daleko"?
  A je ten "jeden klik" bez problémů průchozí pro úplně normálního uživatele - lamu / BFU / ne-IT-odborníka?
  A v neposlední řadě - je následkem toho "kliku", legální obsah?

  K vašemu jinému příspěvku: ne, nejsem NIJAK vázán na PalmKnihy, krom toho, že jsem jejich zákazník.

 • 29. 3. 2011 14:42

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Musite to brat tak, ze je tu nejake prostredi a za nejakou praci se plati tak a za jinou onak. Kdyz vemete housle, postavite se na most a k noham si hodite klobouk, tak jeden den mozna vydelate tisice, druhy trebas nic. Pokud si ale kolem sebe udelate neprostupnou barieru, tak nedostanete nic na 100%.

  Kniha, audio nahravka, video ... to vse jsou naprosto bezcene produkty, maji hodnotu presne 0. Ovsem cast lidi, trebas proto ze maji autora radi, nebo proto ze chteji pokracovani ... posle penize.

  Je to podnikani jako kazde jine, nejdriv musite mit produkt a to vyzaduje nejakou pocatecni investici. V tomhle pripade cas. A nikdo vam nijak nezaruci, ze ten produkt prodate. A vubec nema smysl mluvit o kradezich ... spousta firem vynaklada miliardy na to, aby se informace o jejich produktu dostaly k zakaznikum. Berte to tak, ze vase knizka sirena zdarma po netu = usetrene miliony za propagaci.

  Pokud bude dobra, a bude existovat jednoduchy zpusob jak vam neco poslat, jiste se najde dost prispevatelu.

  Ostatne, podivejte se trebas do oblasti vyvoje her. Existuje zde spousta pripadu, ze to funguje. Nekdo zacne casto jako onemanshow delat nejakou hricku spis pro zabavu a pri stesti ma uspech tak velky, ze nejen ze se muze vyvojem te hricky zivit, ale dokonce muze najmout dalsi lidi a da se rict, ze i zbohatnout. A to je platba proste veci dobrovolnosti, existuji ruzne modely, v nekterych je produkt siren zdarma s platbou dobrovolne, jinde se plati, ale stale tu mame warez ... (a presto autor vpohode vydelava).

  Samozrejme ze nikdo negarantuje, ze za dalsi vytvor nekdo bude platit, nebo ze se takto autor uzivi navzdy.

  Nebo muzeme jit do trochu "serioznejsich" vot - trebas tc, podle vyjadreni samotneho autora je odhad, ze 80% instalaci je neplacenych (a vpodstate i nelegalnich, protoze nerespektuji 30dnu na otestovani), ale autorovi to nevadi, protoze tech zbylych 20% ho vpohode uzivi. A kdyby ne, tak jednoduse pujde delat neco jineho.

 • 29. 3. 2011 19:09

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  To je obecne pravidlo platici ve vsech zakonech + v tomto ohledu existuje i nejaky ten rozsudek NS + zadny zakon vam neuklada a ani nemuze (technicky je to zhola nemozne) overovat zdroj nejake informace/dat. V nejhorsim moznem pripade tedy konate v dobre vire, ze ten, kdo dilo zverejnil, tak cini se souhlasem autora.

  Ostatne http://download.nohavica.cz:8080/praha2006/audio/prazska_palena_2006.torrent a ted mi reknete, jak si mam overit, ze je to koser, ze vsichni drzitele prav souhlasi. Aha, ono to nejde.

 • 28. 3. 2011 18:10

  Michal Altair Valášek

  "Prosím, KDE je požadovaný obsah "jeden klik daleko"?"
  Zde: https://www.smashwords.com/books/view/49134; odkaz na službu byl v komentářích u článku, kde autor oznamoval vydání knihy, já jsem tam později doplnil konkrétní odkaz, aby níže uvedený normální uživatel nemusel použít ani vyhledávání.

  "A je ten "jeden klik" bez problémů průchozí pro úplně normálního uživatele - lamu / BFU / ne-IT-odborníka?"
  Ano.

  "A v neposlední řadě - je následkem toho "kliku", legální obsah?"
  Ano.

  V tomto konkrétním případě je následkem dokoce i platba autorovi, ale následkem skoro každého "kliku" je legální obsah, download pro osobní potřebu je v dokonalém souladu s českým právem.

 • 28. 3. 2011 22:05

  bez přezdívky

  Ok, uznávám, že je zde tato kniha k dostání.
  Nějak asi (zřejmě ve své slabé rozlišovací schopnosti) ale nechápu, v čem je tento "eshop" tak revoluční a zásadně lepší, než PalmKnihy:

  1) Registrace je nutná, takže otázku "jednoho kliku" můžeme pustit z hlavy - je potřeba se také zaregistrovat. Ano, jde to výrazně rychleji, díky tomu, že není nzbytné čekat na dopis. Ale už jsem říkal, že jsem bez problémů vydržel počkat 2 dny na dokončení registrace příchodem dopisu od PalmKnih? ;)

  2) Počet platebních metod je zúžen na 2: PayPal a kreditka. To v praxi prostě znamená kreditka. PalmKnihy mi nabízí trochu širší možnosti.

  3) Možná vám to přijde jako zbytečné hledisko, ale všiml jste si, že jsou stránky anglicky? I v dnešní době to pro leckoho znamená poněkud problém. Dokonce takový, že - jak bezpochyby víte - vznikla iniciativa, která vytváří SW pro české menu do Kindle. A - světe div se - lidi kvůli tomu Kindle dokonce "crackují". Jinými slovy - použitelnost tohoto webu z tohoto hlediska ve srovnání s PalmKnihami klesá dále.

  4) Tento eshop nepoužívá žádné DRM a pracuje na modelu autor - čtenář, kde sami slouží v podstatě jen jako "vývěska". Spousta autorů se s takovým fungováním bezpochyby nespokojí a také tam spousta knih díky tomu nikdy nebude. Již diskutované "sociální DRM", zvolené PalmKnihami je dle mého názoru - jak už jsem zmiňoval - výborný kompromis, který férovému čtenáři nemá důvod vadit a pro autory je určitě aspoň trochu vstřícným krokem pro udržení jistého "status-quo" ohledně ochrany jejich práv.

  Takže, co je vlastně na tomto eshopu tak úžasného, že jej dáváte za příklad PalmKnihám? Stále jen ty první 2 dny k registraci, protože jste napoprvé velmi netrpělivý...? ;)

 • 28. 3. 2011 17:47

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Tak mi reknete JEDINY duvod, PROC bych mel cekat na nejakou imbecilni registraci, kdyz totez (pozadovany obsah) je jeden klik daleko? Co tak uzasneho mi zrovna tenhle server nabidne, abych mel absolvovat podobny vopruz?

  Jo, hlavne ze Aukro prudi stejne, a mnoztvi a frekvence podvodniku je stale stejna.

  BTW: Nevim jak na jabku, ale na kindlu si knizku koupite jednim klikem primo ze ctecky a hned muzete cist.