Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv od Pat - No oni možná nakladatelé nejsou "páni jako kdysi"...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2011 19:06

  Pat (neregistrovaný) 94.241.82.---

  No oni možná nakladatelé nejsou "páni jako kdysi" ale mají k těm knihám práva. A to je ten problém. Jsou prostě pořád v situaci kdy si můžou říkat "když to nevydáme my (za podmínek jaké my chceme) tak to nevydá nikdo" i kdyby se ta kniha už neměla objevit vůbec. Buď po našem, nebo vůbec.. A to je ten problém. Nejspíš ani ten autor nemůže naložit se svým dílem jak chce, záleží jakou má uzavřenou smlouvu s vydavatelem.

 • 28. 3. 2011 22:19

  bez přezdívky

  No, autor může vždy (tedy, pokud už nemá svazující smlouvu s vydavatelem) publikovat své díla např. na zmíněném http://www.smashwords.com/ . Na to jsou podobné servery ideální. Díky nim nejsou nakladatelé až takovými pány a díky podobným aktivitám je šance, že se trh s eknihami ve větší míře přece jen časem rozhýbe.

  Nic to ale nemění na tom, že autoři budou určitě chtít mít svůj obsah aspoň symbolicky chráněn (takže se mnoho děl na podobné DRM-free servery prostě nedostane). Takže se osobně domnívám, že sociální DRM, zvolené PalmKnihami je super kompromis. Naprosto nijak to neomezuje ve čtení na jakémkoli zařízení a přitom to nenásilně přenáší zodpovědnost na kupujícího - mě se to líbí a jsem za takové nápady rád - ačkoli to znamená nutnost registrace dopisem ;)

 • 28. 3. 2011 17:13

  bez přezdívky

  Jako si kupuju knihu v knihkupectví-vyberu-zaplatim tak chci kupovat e-booky.. vyberu -zaplatim.
  DRM me jako zákazníka nezajímá,slozita registrace a platba taky ne.
  Vydavatelé a knihkupci zaspíte -zkrachujete. Taková je doba.

  Jiní.. kdyz...vy nechcete ..me vsechno budou strkat az pod nos protoze budou vedet ze jen tak e-book nebo knihu koupím. Uz nejste ty páni pred jejihz knihkupectvím jsme stáli fronty a vy jste se mohli povysene tvarit. Doba pro knizni bude stale tvrdsi. Kdo to nepochopi,pre­valcuje ho jiny pruznejsi. (omlouvam se blbne mi klavesnice klavesnice)