Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Exekutoři rozjíždí eGovernment od anonym - Exekutorské úřady existují už několik let a mají...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 4. 2010 10:24

  anonym (neregistrovaný) ---.in.softeu.cz
  Exekutorské úřady existují už několik let a mají stále řadu nevyřízených exekucí, které byly zahájeny před nasazením datových schránek. Dokumenty těchto starších exekucí, jako např. usnesení o nařízení exekuce, existují v papírové podobě.

  Exekutor jako OVM musí zasílat do datových schránek obchodním společnostem a jiným OVM. Zároveň se u nevyřízených exekucí musí neustále dotazovat na možný majetek povinných, tj. maximálně jednou za půl roku obeslat vybrané úřady a společnosti žádostí o součinnost. K takové žádosti přikládá již zmíněné usnesení soudu o nařízení exekuce, resp. opravná usnesení soudu, aby prokázal své pověření v rámci konkrétní exekuce. Tisícovka exekucí tak velmi snadno vygeneruje potřebu tisíce konverzí z listinné podoby do podoby elektronické jen pro potřeby těchto součinností.

  Zároveň soudní exekutor dokládá soudu doručení usnesení o nařízení exekuce, resp. jiných dokumentů, účastníkům exekuce při žádosti o vyznačení doložky právní moci. Přes metodický pokyn Ministerstva spravedlnosti, aby se soudy spokojily s prostým skenem doručenky zásilky (neb originál musí být uchován ve spisu), vyžadují soudy doručenky autorizovaně zkonvertované. A ejhle, na jednu exekuci přibývá několik dalších autorizovaných konverzí.

  Dle mého názoru exekutoři využívají zmíněných služeb eGovernmentu, neb zákon, resp. státní instituce, takové využití vyžaduje nebo preferuje. Samozřejmě existuje úspora na poštovném, která je ale částečně vyvážena zvýšenými náklady na mzdy či přizpůsobení informačních technologií.
 • 7. 4. 2010 20:11

  MB (neregistrovaný) ---.more.cz
  vyžadují soudy doručenky autorizovaně zkonvertované - blbost soudů v tomto případě nezná mezí.

  A kde seženou "autorizovanou" doručenku ze systému ISDS? Pochopitelně i tu vyžadují. Ehm, Česká pošta takovou službu neposkytuje. Z logiky věci by stačilo u soudu dát výpis doručenky ze spisové služby a jednoznačné ID zprávy v ISDS. A jen v případě pochybností požádat Českou poštu.
 • 11. 4. 2010 22:22

  petr_p (neregistrovaný) 2002:93fb:17--:----:----:----:----:----
  Doručenku netřeba konvertovat. Protože se jedná o krátký dokument, stačí ji v rozumné abecedě (Base64) vytisknout na papír. Doručenka samotná je digitálně podepsaná. Takže když bude soud potřebovat, může si ji přepsat do počítače a ověřit.
 • 12. 4. 2010 19:50

  MB (neregistrovaný) ---.more.cz
  Nějak tomu nerozumím -
  rozumná abeceda??
  digitálně podepsaná doručenka??
  A soud si nic přepisovat nebude, proč by?
 • 13. 4. 2010 8:16

  petr_p (neregistrovaný) 2002:93fb:17--:----:----:----:----:----

  Třebaže česká legislativa hovoří o elektronickém podpisu, takový podpis je ve skutečnosti digitální. Není problém jedničky a nuly převést do tisknutelné (a úsporné) abecedy a na papír vytisknout. Opačný proces zcela překvapivě také funguje. (Kdo nechce psát nebo používat OCR, je možné údaje zakódovat do čárových kódů a čtečkou přečíst. Například takhle se zpracovávají papírové žádosti o vytvoření datové schránky.) Text se z papíru zapíše do textového souboru, převede zpět do binárního a digitální podpis se elektronickými prostředky (= počítačem) ověří.

  Doručenku z ISDS je možné získat digitálně podepsanou ministerstvem vnitra (soapová služba GetSignedDeliveryInfo). Dělal jsem si pokus a nekomprimovaná doručenka v PKCS#7 zakódovaná do formátu PEM (prakticky Base64) se při běžné velikosti textu vleze na jeden list A4, při menším písmu ve dvou sloupcích i na jednu stranu.

  Vtip je v tom, že žádná konverze se zde nekoná, vše je stále číslicové a strojově zpracovatelné. Přirovnat by to šlo k případu, kdy namísto doručenky na disketě (nebo jaké médium je dnes v módě) by se doručila na děrném štítku.