Hlavní navigace

Facebook chce rozumět lidské řeči. Kupuje si proto startup

Jan Beránek

Prvním letošním nákupem Facebooku je firma Wit.ai. Sociální síť se tak pravděpodobně připojí ke Googlu, Microsoftu a Applu, kteří experimentují s osobními asistenty v mobilech.

Komunikace strojů s lidmi je velkým tématem celého technologického světa. Kromě Siri a konkurenčních asistentů a asistentek od Googlu nebo Microsoftu se teď chystá něco ve Facebooku. Mobily totiž hrají čím dál větší roli v jeho inzertních příjmech

Wit.ai je mladá firma, která loni v říjnu získala první třímilionovou investici vedenou významným fondem Andreessen Horowitz. Startup se snaží vytvořit řečovou platformu na bázi opensource. Teď už ale pod vlajkou Facebooku. 

Startup poskytuje API umožňující různým aplikacím využívat rozpoznávání řeči a používat tak v nich hlasové ovládání. Facebook by technologii mohl použít třeba k hlasovému ovládání svých aplikací.

Podmínky obchodu nebyly zveřejněny, ale s novou akvizicí získává sociální síť kolem šesti tisíc vývojářů, kteří se na otevřené platformě zatím podíleli. Mark Zuckerberg chce podle informací serveru ZDnet opensource model zachovat. 

Content 2017 - tip Footshop

Přesto koncept Wit.ai není úplně zadarmo. Zpoplatněno je používání podle počtu dotazů za den a v případě komerčního využití. Cenově začínají na devíti dolarech za 250 dotazů denně až po 1499 dolarů za 25 tisíc dotazů.  

Našli jste v článku chybu?
7. 1. 2015 11:23
Luk (neregistrovaný)

O hlasové ovládání nejde. Facebook to chce spíš využít na analýzu hovorů (u svého "telefonování zdarma") a hlasů z okolního prostředí u mobilní aplikace (jako už dnes analyzuje hudbu). Pak podle toho bude přizpůsobovat reklamu a nejspíš se i podělí o získávané informace s americkými tajnými službami.