Hlavní navigace

Facebook zavádí virtuální závěť. Řeší, co s účty zemřelých uživatelů

12. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jak vyřešit osudy internetových účtů po smrti jejich majitelů je otázka, která čím dál tím víc rezonuje nejen sociálními sítěmi. Facebook novinku připravoval rok.

Nová položka v menu umožní uživatelům určit vykonavatele závěti, respektive člověka, který má právo ovládat jejich profil v případě tragické události. Podle serveru Washington Post by se v nastavení zabezpečení měla postupně objevit nabídka, která otevře nové možnosti. Podobnou funkci už nabízí i Google nebo Yahoo.

Facebook ale na tuto možnost nebyl moc stavěný, koneckonců vznikal jako web pro univerzitní studenty. Firma tak reaguje pomaleji než konkurence. Už dříve ale sociální síť poskytovala možnost zmrazení profilu uživatele, pokud jí pozůstalí doložili jeho úmrtí. Jeho fotky a obsah však zůstávaly přístupné. To by se teď mělo změnit. 

Po roce příprav Facebook přišel s komplexnějším řešením. Ode dneška by měli mít američtí uživatelé k dispozici tři základní možnosti – nedělat nic a nechat vše při starém jenom zmrazením účtu, požádat Facebook o smazání účtu nebo označit přítele, který by měl účet spravovat. 

MKT nástroje 2 tip

Zároveň se změní Timeline, na které přibude nápis Vzpomínáme. Ten by měl návštěvníky upozornit, že uživatel už není mezi živými. Zároveň bude možné vykonavateli virtuální závěti svěřit práva, a to včetně přidávání příspěvků. Uživatelé mohou také specifikovat přístupy do archivu fotografií a jejich případné kompletní stažení. 

To se ale nebude týkat zpráv, protože podle produktové manažerky Facebooku Vanessy Callison-Burch není možné zpětně zajistit souhlas všech osob, se kterými se zemřelý bavil.  

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.