Hlavní navigace

Firefox 37 už na YouTube nepotřebuje Flash a má nový systém zpětné vazby

1. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Firefox 37 vedle systému zpětné vazby Heartbeat přináší řadu technických novinek například z oblasti SSL/TLS šifrování či technologií WebGL a WebRTC.

Mozilla vydala o týden dříve Firefox 37. Přináší nový systém uživatelské zpětné vazby jménem Heartbeat a upravené reportování problémů s SSL šifrováním. Mozilla stále pokračuje v evoluci podpory SSL/TLS šifrování a certifikátů, takže Firefox 37 zahrnuje další vydatnou porci dílčích úprav (viz poznámky k vydání).

Konečně došlo na několikrát odloženou podporu webové technologie Media Source Extensions (MSE). Kromě jiného to znamená, že populární server YouTube nyní už také ve Firefoxu přehrává videa pomocí nového výchozího přehrávače založeného na webových technologiích namísto proprietární technologie Flash.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

YouTube už také ve Firefoxu 37 využívá přehrávač videa založený na webových technologiích jako výchozí. Ne ale vždy a všude.

Platí to ale jen pro Windows Vista a vyšší, kde prohlížeč využívá existující systémovou implementaci licenčně zatíženého kodeku H.264. Časem by však pokrytí dalších platforem, respektive zejména linuxových distribucí, měla zajistit spolupráce s firmou Cisco a její iniciativa OpenH264.

Partnerství s ruskou internetovou jedničkou Yandex se rozšířilo na další trh. Nyní také v turecké jazykové mutaci prohlížeče Yandex zastává pozici výchozího vyhledávače, ze které po letech vystrnadil Google. Další novinka se týká hledávání přes Bing, kdy prohlížeč nově automaticky využívá zabezpečený protokol (HTTPS).


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Při vyhledání přes Bing z uživatelského rozhraní Firefoxu je automaticky použito šifrované spojení s vyhledávačem (HTTPS)

Mozilla hlásí údajně výrazné zvýšení výkonu při využití WebGL ve Windows XP a vyšších. Jde o webovou technologii pro hardwarově akcelerovanou 3D grafiku, která si zatím nachází reálné uplatnění hlavně u mapových služeb, ale potenciál využití WebGL je mnohem větší, protože jde o webovou implementaci OpenGL.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

S WebGL & spol. si moderní prohlížeče „troufají“ třeba i na poměrně atraktivní herní tituly, ale stále ještě experimentálně.

Vylepšení se dočkala podpora webové technologie WebRTC pro internetové volání a videohovory. Přišla nová implementace SDP/JSEP, ale hlavně mobilní Firefox 37 pro Android teď pro internetové videohovory umí využít vedle otevřeného kodeku VP8 také licenčně zatížený kodek H.264 právě díky výše zmíněné iniciativě OpenH264.

ebf - tip do článku - debata

Webové vývojáře by mohla zajímat novinka zvaná Valence (Firefox Tools Adapter), která dovede otevřít debugging v panelu prohlížeče Google Chrome. Aktuálně ještě podporuje mobilní Google Chrome pro Android a Apple Safari pro iOS. Za zmínku stojí i nový Security Panel mezi nástroji pro vývojáře a podpora display:contents z CSS 3.

Firefox 37 přináší též třináct bezpečnostních záplat, z nichž čtyři jsou hodnoceny jako kritické. Navíc jako kumulativní aktualizace obsahuje opravy závažných nedostatků odhalených na konferenci Pwn2Own, které byly průběžně řešeny servisními aktualizacemi. Další novinky a změny tradičně shrnují poznámky k vydání.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).