Hlavní navigace

Budoucí verze Firefoxu využijí projektů Mozilla Labs

3. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jak známo, Mozilla Corporation se ještě letos chystá nabídnout nový Mozilla Firefox 3.6, který by vedle integrace experimentálního projektu Personas měl nabídnout i významné posílení výkonu, drobné úpravy uživatelského rozhraní, vylepšeného Správce stahování a podporu některých nových funkcí z Windows 7. Zatím je k dispozici alfaverze, ale už teď v září by měla vyjít také betaverze. Podle dostupných informací je nakonec plánována pouze jedna. Finální verze by pak měla v případně hladkého…

Jak známo, Mozilla Corporation se ještě letos chystá nabídnout nový Mozilla Firefox 3.6, který by vedle integrace experimentálního projektu Personas měl nabídnout i významné posílení výkonu, drobné úpravy uživatelského rozhraní, vylepšeného Správce stahování a podporu některých nových funkcí z Windows 7. Zatím je k dispozici alfaverze, ale už teď v září by měla vyjít také betaverze. Podle dostupných informací je nakonec plánována pouze jedna. Finální verze by pak měla v případně hladkého průběhu vývoje a testování vyjít už začátkem listopadu. Mozilla Corporation už ale plánuje i další vývoj současné tržní dvojky mezi webovými prohlížeči.

MM socky3

Aktuální plán vývoje hovoří také o verzi 3.7 a verzi 4.0. Verze 3.7, se kterou se předběžně počítá v první polovině příštího roku, má nabídnout třeba běh plug-inů v samostatných procesech (tedy posílení stability), další vylepšení enginu TraceMonkey pro zpracování JavaScriptu, optimalizované načítání stránek, online synchronizaci záložek, podporu pro pohodlnější spouštění webových aplikací z desktopového prostředí (Prism?) a také něco, co je zatím nazýváno task oriented browsing. V tuto chvíli můžeme jmen spekulovat, jestli jde o dříve přislíbenou integraci funkcionality projektu Ubiquity.

Verze 4.0, která je hodně předběžně plánována na druhou polovinu příštího roku, má pak nabídnout synchronizaci uživatelských dat v plné parádě (Weave), nikoliv jen záložky. Dalším tahákem je JetPack, tedy nové API pro rozšiřování funkcí Firefoxu za použití doplňků psaných v běžných webových jazycích. V plánu je také oddělení procesu renderování prostředí prohlížeče od prohlížení webových stránek nebo nové uživatelské rozhraní pro všechny podporované platformy.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.