Hlavní navigace

Počítačů se prodává nejméně za několik let, hlásí Gartner

Marek Janouš

Nejvíce se prodej propadl v oblasti EMEA. Více se užívá tabletů a smartphonů a růst prodeje počítačů už si nelze slibovat ani od trhů rozvojových.

Prodejcům PC se obecně daří nejhůře od roku 2009. Své si drží Lenovo, které v Evropě dokonce posílilo, zatímco rekordně se za uplynulé čtvrtletí propadlo dosud stále vedoucí HP. To svou první příčku už asi brzy předá právě Lenovu.

Apple drží výrazný tržní podíl a posiluje mezi PC především v USA. V Evropě nebo světově není v první pětce.

Čísla zahrnují zařízení, která tradičně chápeme jako PC, včetně malých, vysoce přenosných notebooků, třeba i s obrazovkou dotykovou; zahrnuty nejsou tablety s operačním systémem „mobilním“. Právě ty, a také telefony, stačí lidem stále více. PC proto slouží déle, nebo už nejsou obměňována vůbec.

Obměna počítačů v podnicích sice nezpomaluje, ale na celkových prodejích se podílí jen polovinou.

Prodej PC se nejvíce propadl v oblasti EMEA, tedy především v Evropě, a ani trhy rozvojové, kde je počítačů dosud málo, už neskýtají pro PC novou naději. I tam noví kupující stále častěji sahají raději po něčem mobilním.

Gartner upozorňuje na pokračující velice slabý prodej přenosných počítačů s Windows 8 a s dotykovou obrazovkou. Oproti tabletům připadají lidem stále příliš drahé.

Marcom

Jako zákazníci se však prý můžeme v druhé polovině roku těšit na další zlevnění ultrapřenosných počítačů, a to díky nástupu procesorů Intel „Haswell“.

Zdroj: Gartner

Našli jste v článku chybu?
12. 4. 2013 8:23
A.S. Pergill (neregistrovaný)

I hry mají svá omezení a navíc mnoho potenciálních zákazníků zjišťuje, že flashové hry na webu jsou inteligentnější a lépe hratelné než mnohá "filmorealistická" střílečka.. Své udělaly i Win 8 (jak tu bylo uvedeno výše - systém totálně nemožný, nedodělek s chybějícími ovladači ke spoustě HW atd. - v nejlepších tradicích svého výrobce). Také už není možné uměle snižovat výkon počítače operačním systémem (kdy nový OS tytéž činnosti provádí s řádově vyšší režií výkonu a paměti), a tím nutit uživate…

11. 4. 2013 18:00
x (neregistrovaný)

Znam nekolik rodin, ktere dle vlastniho vyjadreni "maji sotva na najem a jidlo" s prijmem na dvojnasobku prumeru ...

Na jidlo chodi k Mc ... protoze na obed prece nemaj (nejlevnejsi hambac nekde kolem 80Kc + cola ... +- 150Kc)... denne 3 krabky cigar ... (300+Kc) ...

Toz ja milionar si radsi zajdu za kilo na obed (vcetne piti a polivky), cigara vynecham a zbude mi i na ten uber HW ... ;D