Není to ale tak žhavé. Gemalto v dnešní tiskové zprávě přiznalo sofistikovanější bezpečnostní incidenty v letech 2010 a 2011 a připouští, že ve dvou případech mohlo jít o akce tajných služeb. „Jako bezpečnostní firma jsme na hackerské útoky zvyklí a dokážeme si s nimi poradit, tyto byly ale sofistikovanější,“ tvrdí zpráva firmy (PDF v angličtině).
"Bereme informace velmi vážně a investujeme veškeré potřebné zdroje proto, abychom vypátrali, jaké škody průnik udělal,“ reagovala firma na první informace o možném průniku. Její akcie také v pátek spadly o deset procent.
V červnu 2010 zjistilo bezpečnostní oddělení společnosti pokusy o sledování sítě francouzské pobočky. Útočník by mohl zaznamenat veškerou komunikaci uvnitř i vně firmy. Hned po odhalení jsme sledování zarazili, tvrdí Gemalto.
O měsíc později se rozjela malwarová e-mailová kampaň a zároveň firma zaznamenala několik pokusů o průnik do počítačů, na nichž pracovali lidé, kteří byli v kontaktu se zákazníky. „Tou dobou jsme nemohli útočníky identifikovat, ale teď si myslíme, že by to mohlo souviset s operací NSA a GCHQ,“ tvrdí Gemalto v oficiálním vyjádření.
Podle firmy se ale hackeři ve službách tajných služeb nedostali k tomu nejcennějšímu. „Zasáhli jen okrajové části naší sítě a tam si opravdu bezpečnostní klíče k SIM kartám ani další zákaznická data neukládáme. Naše síťová struktura je něco mezi cibulí a pomerančem, má hodně vrstev a zároveň i části, které umí data izolovat,“ dodává zpráva.
Z analýzy dokumentů, které zveřejnil server Intercept, také v Gemaltu vyplynulo, že nemuselo jít jen o ně. Plno detailů totiž na největšího producenta SIM karet neukazuje. „Nikdy jsme neprodávali čipy třetině zmíněných operátorů, nemáme žádná centra v Japonsku ani v Itálii, jak tvrdí Snowdenovy dokumenty,“ vysvětlují zástupci firmy.