Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Gigabitové připojení od Vodafonu: rychlosti a zkušenosti s novým routerem od anonym - Děkuji autorovi za oba články, je očividné, že...

 • 3. 9. 2020 18:10

  bez přezdívky

  Děkuji autorovi za oba články, je očividné, že tématice rozumí a pohybuje se v oboru. Přínosné je i srovnání se starým compalem, mám ho doma.

  Myslím si, že většina uživatelů, která by využila rychlost 1000/50, jsou "power users". A ty odradí limitace současné černé krabičky (nemožnost zapnout režim "DMZ", port forwarding jen pro IPv4 a to ještě jen TCP/UDP, nefunguje prefix delegation, nemožnost zapnout bridge mode).

  Nemůžu si nerýpnout na nemožnost poskytnutí dual stacku v síti CZE Vodafone.

  V článku se několikrát srovnává s německým Vodafone (který zde taky pohltil exUPC/Unity Media). Zde mohu přispět, protože od nich mám net už 7 let.
  Začínal jsem s Cisco Docsis EPC3208 v pronájmu a veřenou IPv4. Po nucené výměně za Compal (starému zařízení odešlo napájení) to automaticky znamenalo DS-lite k mé nelibosti. Diskuse se supportem a poznámce, že jsem měl public IPv4 předtím, moc nepomohla, odpověď byloa: za public IPv4 je nutné si zaplatit. Nicméně CGNAT se ukázalo jako dost nestabilní (výpadky pingu), asi to měli přetížené. Po zavolání na support a vysvětlení problému bez diskuzí přepli na dual-stack, očividně o problému věděli a asi jsem nebyl sám, kdo si stěžoval. Takže nyní dual stack (včetně funkčního prefix deletagation na Compalu).
  Mohu potvrdit, že jitter a ping u Compalu nic moc ve srovnání se starým Ciscem.

  Dovolím si jen poznámku, že můj současný tarif je 60/3 za 25€ měsíčně (fix na 2 roky). Mohu srovnat i s českým exUPC (Brno), protože pobývám i v ČR a platil jsem si 100/10 za cca 410Kč měsíčně (a to i s public IPv4, ale zato bez IPv6). Jeden by řekl jedna nadnárodní firma, stejný mustr, ale očividně jsou rozdíly. Za mě v ČR za méně peněz více muziky co se rychlosti týče. Navíc 25€ za 60/3 je ještě dobrá cena, znám lidi, kteří platí 40€ za podobné parametry a nemají jinou možnost.

  Co se týče samotného 1000/10 připojení, které Vodafone nabízí, lze srovnat s německým Vodafone

  https://zuhauseplus.vodafone.de/internet-telefon/kabel/

  Cenově to vychází v DEU trochu dráž. Povšimněte si ale, že DEU Vodafone nabízí i FritzBox k gigovému tarifu, což CZE Vodafone ne, na což autor narážel v textu. V DEU samozřejmě lze připojit i vlastní zařízení, podporuje-li DOCSIS standard. Stačí jim jen MTA MAC modemu (osobně ověřeno na tech. supportu).

  Ještě si dovolím poslední poznámku k UPC free, které CZE Vodafone ruší po převzetí UPC. V DEU byla možnost hotspotu zachována, pouze se přejmenoval SSID, takže zákazníci tuto možnost mohou dále využívat. Taky to o něčem vypovídá.