Hlavní navigace

Google končí s experimentem: nebude v Chromu skrývat URL

16. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google zcela vážně uvažoval nad tím, že v prohlížeči Chrome přestane ukazovat URL. Naštěstí změnil názor. Teď ještě aby totéž udělal Apple.

V beta verzi browseru Chrome jste se v poslední době mohli setkat se skrýváním URL. Místo kompletní adresy stránky se zobrazovala pouze doména, na které se nacházíte. Přístup ke kompletní URL byl možný pouze po kliknutí.

Minulý týden si naštěstí Google tuto poměrně nešťastnou a nebezpečnou změnu rozmyslel a doufejme, že se podobný nápad nijak brzy nevrátí. 

Testování na omezené části uživatelů beta verze se totiž setkalo s negativní reakcí, což je více než pochopitelné. Kompletní viditelná adresa je dost často potřeba, aby bylo jasné, kde se vůbec nacházíte – byť samozřejmě pro běžného uživatele je řada adres pouze změtí nesrozumitelných znaků, čísel a symbolů.

Google se zrušením zobrazení celé URL pokoušel získat prostor pro prominentní zobrazení vyhledávacího políčka, které tak mohlo začít fungovat podstatně lépe, třeba i s ohledem na možnosti doplňování dalších hledaných slov. Z tohoto pohledu byla snaha pochopitelná.

Bohužel absence kompletní URL je také případným bezpečnostním rizikem, byť zde Google argumentuje tím, že s pomocí této změny by uživateli ukazoval, na kterém webu opravdu je. Různorodé phishingové útoky totiž využívají toho, že vytvoří URL, která „vypadá“, jako když se nacházíte na určitém webu, ale pravda to není. Otázkou je, co Google brání, aby v URL už teď výrazně odlišil doménu od zbytku. A tím umožnil stejně jasně vidět totéž.

Skrývání URL je bohužel běžné v Safari na iOS7 od Apple a velmi často můžete narazit na nepraktičnost tohoto řešení. Nejčastěji když vám není jasné, proč se vám určitý web zobrazuje v jiném jazyce a na první pohled nevidíte, že místo na /cs/ jste se ocitli na /en/ variantě. Bohužel Apple se do skrývání URL zahleděl natolik, že na WWDC představili Safari pro Mac, kde je URL také skrytá. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.