Hlavní navigace

Google posiluje bezpečnost, k účtu se můžete hlásit pomocí USB klíče

Autor: Google
David Slížek

Pro ty, kterým nestačí dvoufázové ověření pomocí mobilního telefonu, přidává Google podporu hardwarového bezpečnostního klíče.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dvoufázové ověření by měl u svého účtu na Googlu (a i jinde, kde je k dispozici) používat každý – dramaticky totiž snižuje možnost, že vám někdo účet ukradne. 

I při zadávání ověřovacího kódu z mobilního telefonu (ať už jej získáte přes SMS, hlasový hovor nebo mobilní aplikaci) ale existuje jistá (i když malá) možnost, že vaše přihlašovací údaje útočníci získají prostřednictvím phishingového útoku (prostě vám podvrhnou napodobeninu přihlašovací stránky a vy tak kód nezadáte Googlu, ale nevědomky jej prozradíte hackerům).

Obáváte-li se podobných útoků, nabízí Google nové řešení: ověření prostřednictvím hardwarového klíče, který vložíte do USB portu. V takovém případě nemusíte nikam zadávat žádný kód (klíč na USB je šifrovaný) a „rhybáři“ vám nemají co ukrást. Další výhodou USB klíče je to, že funguje i bez připojení k internetu. 


Autor: Google

Novinka má ovšem několik omezení. Kromě toho, že je samozřejmě možné jen na zařízení s USB portem (jinde musíte použít dvoufázové ověření přes mobil), jde hlavně o to, že ověření USB klíčem funguje jen v prohlížeči Google Chrome (podporovány jsou přitom operační systémy Chrome OS, Windows, Mac OS a Linux). 

A za druhé: musíte si pořídit speciální USB klíč kompatibilní se standardem Universal 2nd Factor (U2F) definovaným FIDO Alliance.

Google na svém webu odkazuje zájemce na stránky Amazonu, kde se v současné době dají koupit dva modely – jeden za 6 USD a druhý za 18 USD.