Hlavní navigace

Google rozšířil hledání o chytré kontextové rozpoznání vaší polohy

Autor: Google
Daniel Dočekal

Jak se jmenuje ta řeka? Jak vysoká je ta věž? Zavolej do toho nákupního centra. Google přináší hledání v kontextu toho, kde se právě nacházíte.

Google Now (o inteligenci se snažící nadstavba vyhledávání a mobilního telefonu) má novinku. Umí hledat informace a vykonávat aktivity podle toho, kde se nacházíte. A hlavně na základě toho, co se nachází ve vašem okolí.

Pokud tedy budete stát vedle Eiffelovy věže a zeptáte se „jak vysoká je ta věž“, měl by vám software prozradit, že jde právě o Eiffelovku a přidat její výšku. Dokonce by mělo stačit se zeptat jenom „jak je to vysoké?“ a vyhledávání by mělo pochopit, že se ptáte právě na Eiffelovku.

Praktickou ukázku z předvedení novinky má Search Engine Land v Google’s Amazing Location-Aware Search Finds Answers About Nearby Places. Google podle serveru novinku zavedl v tichosti před několika týdny, aniž ji oficiálně oznámil.

Fungovat by měl i povel typu „zatelefonuj do …“ (nákupního, konferenčního centra nebo jiné identifikovatelné firmy). Můžete se zkusit ptát třeba i na otevírací dobu. Nebo položit řadu dalších dotazů. Hodit by se mohl třeba dotaz „co je to za řeku“, byť očekávat, že mi Google prozradí, že stojím vedle pražské Rokytky, asi nebude zcela realistické.

Marcom

Pokud budete chtít novinku zkoušet, tak špatná zpráva je, že v Česku nejspíš zatím aktivní nebude. Navíc je nejasné, kterým uživatelům vlastně Google tuto funkčnost zpřístupnil. 

Vše bude fungovat samozřejmě pouze jen v případě, že Googlu umožňujete získávat informace o vaší poloze. Pokud máte tuto službu přístupnou, bude fungovat v integrovaném hledání v Androidu (i přes hlasové „OK Google“), v Google aplikaci na iOSu a měla by být funkční v Chrome. 

Našli jste v článku chybu?
16. 6. 2015 11:13
Lol Phirae (neregistrovaný)

Viz dementní přesměrování z www.google.com; pochopitelně že když jsem v Japonsku, tak chci Google v japonštině, že.

15. 6. 2015 16:17
tom (neregistrovaný)

predpokladam, ze defaultne to bude davat odopvedi vzhledem k me poloze, jasne proc by tam davali pod vyhledavani zaskrtavaci policko pro upravu vysledku pouzit mou polohu to by nebylo cool a tak tu mame dalsi debilizaci....