Hlavní navigace

Google Talk pro Windows sice končí, ale jeho otevřená síť zatím nikoliv

Autor: Google
Jiří Macich ml.

Je veřejným tajemstvím, že by Google rád převedl uživatele do uzavřené sítě služby Hangouts, ale zatím nechá běžet svou starší otevřenou síť na bázi protokolu XMPP.

Google upřesnil, že již dříve oznámené chystané odstavení komunikačního klienta Google Talk pro Windows neznamená konec podpory otevřeného protokolu XMPP. Nadále hodlá svou komunikační síť nechat oficiálně otevřenou pro alternativní klientské aplikace a kompatibilní se službami třetích stran na bázi stejného protokolu.

Google Talk pro Windows vyšel před necelými deseti lety. Od té doby se prakticky nezměnil. Jeho rozvoj skončil už dávno. Nikdy nebyla doplněna podpora videohovorů. V posledních týdnech dostávali uživatelé zprávy, že Google Talk pro Windows přestane fungovat k 16. únoru tohoto roku. Zatím však stále běží.

Oficiální klient končí, otevřená síť nikoliv

Zdálo se, že americký internetový kolos bude chtít definitivně převést uživatele do uzavřené sítě nástupnické služby Hangouts. Ostatně uživatelům místo klienta Google Talk pro Windows doporučuje Hangouts pro Chrome. Na mobilních zařízeních předal původní Google Talk  pomyslný štafetový kolík aplikaci Hangouts už dříve.

Marcom

Podle novějších a přesnějších informací ale nyní končí jen samotný klient Google Talk pro Windows. Datum jeho odstavení bylo posunuto na 23. února 2015. Google ovšem uživatele ujišťuje, že nadále zachová podporu klientů a služeb třetích stran. Gmail navíc stále umožní používat původní chat místo Hangouts. Ale jak dlouho?

Odpověď zná maximálně samotný Google, ale zatím to vypadá, že špatné zprávy bude uživatelům původní komunikační služby pečlivě dávkovat. Hangouts mají jasnou prioritu. Jen těžko si lze představit, že by Google vedle Hangouts s uzavřenou sítí dlouhodobě provozoval prakticky konkurenční službu s otevřenou sítí.

Našli jste v článku chybu?
18. 2. 2015 9:50

Tak veřejně jsou to dvě sítě. Starý a otevřený Google Talk (jako služba https://developers.google.com/talk/). A nový uzavřený Hangouts.

Hangouts je de facto směsice původních samostatných služeb, mezi které je i onen Google Talk (textová komunikace). Tudíž se dá předpokládat, že Hangouts obsahuje jako základ protokol XMPP. Jen je doplněn o další komponenty (obraz, zvuk apod), které si už chce nechat pro sebe - proto uzavřená síť.

Laicky se dá říci, že Hangouts a Talk jsou jedno a to samé - tud…

18. 2. 2015 9:09
bob (neregistrovaný)

Nějak se v tom nevyznám. V mobilu jsem měl Talk teď tam mám Hangouts ale přitom zprávy chodí stále stejně. Teda i ta síť pod tím musí být stále stejná ne? Zprávy píšu z jabber-miranda-klienta, z web rozhraní gmailu a z Hangoutu na mobilu. A vše funguje.

Tak o jakých dvou sítích článek píše když je zjevně jen jedna? Nebo jsou dvě a jsou (zatím) nějak fikaně propojené?