Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Hearthstone, NBA i Apple. Západní firmy si kvůli čínským investicím samy nasazují náhubky od anonym - Je to tak: "Koho chleba jíš, toho píseň...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2019 8:07

  bez přezdívky

  Je to tak: "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!" a o číně to platí dvojnásob.
  Není to žádný demokratický kapitalismus a jako taková o trochu více (než západní svět) omezuje svobodu projevu. Nicméně ani západ na tom není až tak dobře, jak bychom si možná přáli (a jak se snaží prezentovat), ono se ukazuje, že pokud se to trochu neřídí, lidé se nechvají, tak jak by bylo vhodné :)

  Tedy můžeme se nad tím pozastavit, ale tlaky nějakým způsobem řídit to, co se objeví v médiích (od různých zájmových skupin) tu vždy budou a budou spíše zesilovat, protože to má významný vliv na mínění lidí a mínění mas je důležité k jejich řízení.

 • 16. 10. 2019 0:06

  Ravise

  > 9 z 10ti mladych nakupuje primo v Cine, pritom jsou to casto ti, co pak vyvesuji Tibetske vlajky. Nejde o to, ze i zapadni veci jsou z cinskych komponentu, ale podporovat takto naprimo cinu? No jasne, je to levnejsi.

  Kolenovrt? Když nemáš peněz na rozhazování, nezbývá ti než optimalizovat náklady...

  A bohužel nejde jenom o komponenty, i když nakupuješ "kravinky" tady, je prodejce často v roli překupníka, co si nakoupil celý kontejner na tom stejném aliexpresu, kde já beru jeden kus.

  Sluneční brýle, pouzdra na mobily, baterie, sluchátka, tohle všechno koupíš z Číny ať chceš nebo ne (sehnat lokální výrobek bude hraničit s nemožným) a hrát si na "tuzemského nákupčího" mi přijde přinejmenším stejně pokrytecké jako si z té číny nechat poslat tibetskou vlajku...

 • 15. 10. 2019 8:51

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  Myslim, ze mira svobody projevu je tu pomerne velka. Samozrejme neni absolutni a vsechno ma sve limity. Zrejme by to clovek praci nemel dobe, kdyby zacal rikat, jaky je majitel kreten a de*il, ale na druhou stranu za to nebude prestehovat na druhou stranu republiky a nepujde kopat do dolu apod.
  A to, ze plati "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!" to je pravda, tak to svym zpusobem i ma byt. Protoze je hodne divne, kdyby byl nekdo nekym placeny a zaroven ten co pro nej dela do nej nejak silne šil. To uplne nedava logiku ze :)

  A vubec nejhorsi na tom vsem je to, ze si tu Cinu tady buduje zapad, tedy i my. 9 z 10ti mladych nakupuje primo v Cine, pritom jsou to casto ti, co pak vyvesuji Tibetske vlajky. Nejde o to, ze i zapadni veci jsou z cinskych komponentu, ale podporovat takto naprimo cinu? No jasne, je to levnejsi.

  Nicmene i tak, zapad tam vyrabi kde co a pumpuje tam tim padem prachy a Cina diky tomu roste. A cine nedela problem diky tomu, jaky ma system dotovat svuj byznys, aby nicila ten zapadni a az se to dostane do urcite faze, nebude cesty zpet a bude to. Tudiz zatimco USA se snazi byt velmoci skrze vojenskou silu coz je sice "pekne" ale Evropu si tim nikdy nepodridi, Cina na to jde chytreji skrze ekonomikju, ktera neni tolik videt a tezi z toho, ze i velky zastance Tibetu je kolenovrt...

  lolky "Váš názor byl vyhodnocen jak spam (v textu byla použita zakázaná slova de*il) a nebude přijat. Pokud se domníváte, že zadáváte regulérní názor, pošlete nám ho prosím e-mailem do redakce na adresu redakce (zavináč) lupa (tečka) cz"

 • 17. 10. 2019 14:06

  bez přezdívky

  Já bych jen rád upozornil, že v případě Číny se už dávno nehraje o Tibet. Z nějakého důvodu je stále populární o Tibetu mluvit, vyvěšovat jejich vlajku atd. Jenže ono se už pár let hraje o jiné území. Jde o Tchaj-wan. Čína chce, aby se dostal pod její vliv. Chce technologie Tchaj-wanských firem (například TSMC). Má připravenou armádu, může tam prakticky kdykoliv vtrhnout a je velmi pravděpodobné, že po krátké válce ČLR vyhraje. Jenže zatím je to pro Čínu obrovské riziko, protože pár států stále uznává Tchaj-wan coby samostatný svrchovaný stát a mnohem více (včetně USA) alespoň za autonomní území, se kterým mají oficiální, byť nepolitické styky.

  Čína investuje nemalé úsilí do toho, aby se tohle změnilo. A daří se jim, stačí se podívat na prohlášení našich politiků. Ti jejich pohled na "územní celistvost Číny" obvykle podporují. Až bude podpora úplná, tak si Čína silou podmaní celý Tchaj-wan, demokraté a separatisté budou uvězněni (za vlastizradu) a veškeré firmy znárodněné. Význam Tchaj-wanu každým rokem roste, ostatně třebas současná "revoluce" AMD stojí a padá s TSMC. S tím ale roste i zájem ČLR tam převzít moc. Další motivací jsou embarga vůči Číně - Tchaj-wan má některé technologie, ke kterým mají teď Čínské firmy ztížený přístup. No a když i pan prezident Zeman tvrdí, že Thaj-wan je územím ČLR, tak proč si pro ně nedojít silou?

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cesko-uznava-celistvost-ciny-tibet-zeman.A141027_120243_zahranicni_bse