Hlavní navigace

Hospodářské výsledky CME pod lupou: sráží ji silný dolar, český trh je ale opět na výsluní

8. 5. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

UVNITŘ KOMENTÁŘE ANALYTIKŮ – První čtvrtletí roku 2015 nedopadlo pro CME, především kvůli silném dolaru, příliš dobře. Výjimkou nebyl ani český trh, i když se mu podařilo porazit Rumunsko.

Firmě CME, vlastníkovi tuzemské televize Nova, se nepodařilo udržet “na rostoucí vlně” roku 2014 a v prvním kvartále roku 2015 si meziročně pohoršila jak v tržbách, tak v provozních výsledcích. Za poklesem nicméně stojí silný kurz dolaru. Pokud by se kurz nezměnil, příjmy CME by rostly. Tržby CME sice klesaly i za Českou republiku, v absolutní výši však překonaly rumunské a staly se tak po letech opět dominantními.

K TÉMATU: Nově v prvním kvartálu meziročně narostl zisk, tržby se ale snížily

Hlavní problém společnosti CME každopádně zůstává neměnný. Jedná se o velké zadlužení, které bude muset firma do roku 2017 rozlousknout. Možnosti má podle analytiků jen dvě. Buď dluh refinancuje za stávajících podmínek a půjde s vysokým zadlužením dál, nebo jej konvertuje do akcií. Tím by však došlo k dalšímu masivnímu naředění současných minoritních akcionářů.

CME klesly příjmy a zvýšila se ztráta

Společnost CME si v prvním čtvrtletí letošního roku oproti stejnému období roku 2014, co se ekonomické stránky týká, pohoršila. Výnosy CME činily 126,1 milionu amerických dolarů (3,1 miliardy českých korun), což je pokles o 10,4 %. V prvním kvartále loňského roku totiž CME dosáhla příjmů ve výši 140,7 milionu dolarů (3,4 miliardy korun). Zastavil se tak pozitivní trend z roku 2014, kdy tržby každé čtvrtletí meziročně rostly.

Firmě se sice zlepšil ukazatel OIBDA, tedy provozní výsledek před odpisy a amortizací, provozní ztráta po amortizaci a odpisech se však zvýšila. Zatímco loni činila za první tři měsíce 14,7 milionu dolarů (358,8 milionu korun), letos vzrostla o 17 % na 17,2 milionu dolarů (420 milionů korun). Ještě větší nárůst byl u ztráty po zdanění, kdy firma vykázala oproti loňským 41 milionům amerických dolarů (1 miliardě korun) ztrátu o 71 % vyšší, tedy ve výši 70,2 milionu dolarů (1,7 miliardy korun).

Majitele Novy sráží silný dolar

Hlavním důvodem zhoršení hospodářských výsledků firmy je posílení kurzu dolaru. Nebýt apreciace dolaru, zvýšily by se tržby podle CME o 9 %. Že měl silný dolar klíčový vliv, potvrzují i analytici. Měnové kurzy byly skutečně zásadním faktorem. U tržeb byl ještě jeden další negativní vliv, a to vyřazení některých rumunských aktiv. I tak by ale podle mého názoru tržby meziročně vzrostly, nebýt oslabení evropských měn vůči dolaru, uvedl pro server DigiZone.cz Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

Vzhledem ke slabosti eura a koruny vůči dolaru se výsledky CME zřejmě nezlepší ani v dalších měsících letošního roku. Ryska očekává celoroční pokles tržeb o asi 9 % na 620 milionů dolarů. Z hlediska zisku před odpisy dojde ke zlepšení, jelikož firmě se podařilo ušetřit na provozních a programových nákladech a také už neplatí odstupné za odchod zaměstnanců. Tam čekám zlepšení z 95 na 115 mil. USD. Firma ale zůstane v čisté ztrátě letos i v dalších letech (hlavně kvůli vysokým úrokům z dluhu), domnívá se Ryska, který očekávanou ztrátu vyčísluje na 103 milionů amerických dolarů. 

Český trh se stal opětovně dominantní

Co se týká výsledků za český trh, ty odpovídají hospodaření celé firmy. Výnosy CME v České republice v prvním letošním čtvrtletí poklesly stejně jako celkové tržby o 10,4 %. Zatímco vloni dosáhla CME na tržby ve výši 39 milionů dolarů (952 milionů korun), letos tržby činily 35 milionů dolarů (854 milionů korun). Tržby za ČR sice klesly, tuzemské tržby se však již opět staly dominantními z hlediska celé CME. V minulých letech totiž tržby z Rumunska ty české překonávaly. České tržby se vrátily na výsluní především kvůli dvěma faktorům. Jednalo se o znovuzískávání tržního podílu v ČR a již zmíněné vyřazení některých rumunských aktiv a jejich prodej. Očekávám, že ČR si toto prvenství pro CME udrží i nadále. Jenom bych dodal, že nesrovnatelná je ziskovost. Česká republika vygenerovala pro CME zisk před odpisy v prvním kvartále 10,1 mil. USD, zatímco Rumunsko jen 3,4 mil. USD, doplnil Pavel Ryska.

KL22 hlasovani

Přestože se CME daří zpátky získat tržní podíl v ČR, ke stavu před rokem 2013, kdy došlo kvůli zvýšení cen reklamy k radikálnímu poklesu příjmů, se ještě nepřiblížila. Většina inzerentů se vrátila, ale objem tržeb z doby před změnou cenové politiky zde ještě není. Je to i tím, že byl podle mého názoru tehdejším krokem CME poškozen i celý trh televizní reklamy, nejen CME sama. Někteří inzerenti se totiž obrátili i na jiné druhy reklamy anebo zjistili, že tolik na reklamu vydávat nemusejí. I dnešní management CME uznává, že „vyléčit“ český televizní trh od propadu roku 2013 je běh na dlouhou trať, vysvětlil Ryska.

Hlavní problém se nemění, vysoký dluh stále zůstává

Z pohledu celkového hospodaření CME i nadále platí, že největším problémem zůstává zadlužení. Pro letošní rok například analytici očekávají, že poměr čistého dluhu firmy k zisku před odpisy bude téměř 9, což je mimořádně vysoké číslo. Zásadní bude rok 2017, kdy bude splatná většina dluhu. CME nebude mít podle odborníků v žádném případě hotovost na jeho umoření. Připadají proto v úvahu dvě varianty. Buď bude dluh refinancován zhruba za stávajících podmínek a firma půjde s vysokým dluhem a vysokými úroky dál, anebo společnost Time Warner, která drží většinu dluhu CME a je zároveň hlavní akcionář CME, se rozhodne konvertovat dluh do akcií. Druhým scénářem by se firma významně oddlužila, došlo by však k dalšímu masivnímu naředění současných minoritních akcionářů.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Podnikatel.cz. Ve svých studiích na VŠE se specializoval na hospodářskou politiku a hospodářské a sociální dějiny. Mezi jeho záliby patří sport, kultura, ekonomika a politika.