Hlavní navigace

Intel dostal od Evropské komise rekordní pokutu

13. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise dle očekávání dnes udělila americké společnosti Intel rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro za porušování pravidel hospodářské soutěže. Známý výrobce procesorů měl od roku 2002 poskytovat výrobcům počítačů slevy, když omezovali odběr od konkurenčního AMD. Intel poškodil miliony evropských spotřebitelů, když několik let svévolně konal, aby udržel své konkurenty mimo trh s počítačovými čipy, uvedla eurokomisařka Neelie Kroes. Intel je pokutou silně pobouřen a hodlá celý spor…

Evropská komise dle očekávání dnes udělila americké společnosti Intel rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro za porušování pravidel hospodářské soutěže. Známý výrobce procesorů měl od roku 2002 poskytovat výrobcům počítačů slevy, když omezovali odběr od konkurenčního AMD. Intel poškodil miliony evropských spotřebitelů, když několik let svévolně konal, aby udržel své konkurenty mimo trh s počítačovými čipy, uvedla eurokomisařka Neelie Kroes. Intel je pokutou silně pobouřen a hodlá celý spor dostat před soud.

ebf - tip do článku - debata

Poněkud nemístně si na jeho účet zažertovala komisařka Neelie Kroes, když se na tiskové konferenci nechala slyšet, že Intel by měl změnit svůj slogan ze sponzor budoucnosti na sponzor evropských daňových poplatníků. Pokuta totiž poputuje do pokladny Evropské unie a sníží se tak odvody jednotlivých členských zemí. Kritici podobných monstrózních procesů zejména s americkými firmami však dlouhodobě říkají, že si EU našla alternativní zdroj příjmů.

Myslíme si, že toto rozhodnutí je špatné a přehlíží realitu trhu s čipy, který je vysoce konkurenční a je charakterizován neustálými inovacemi a vývojem lepších produktů za nižší ceny. Poškození spotřebitelů bylo nulové. Intel se odvolá, uvedl Paul Otellini, šéf Intelu. Organizace BEUC, jež sdružuje spotřebitelské organizace z celé EU, nicméně chce kromě pokuty od Intelu i blíže nespecifikované odškodné pro spotřebitele. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).