Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Internet Explorer 7: Žádnou revoluci nečekejme od Adam Hauner - http://www.microsoft-watch.com/article2/0,1995,1776290,00.asp Sources say that IE 7.0 – which is...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 22. 3. 2005 8:00

  Adam Hauner (neregistrovaný)
  http://www.microsoft-watch.com/article2/0,1995,1776290,00.asp

  Sources say that IE 7.0 – which is code-named "Rincon," they hear – will be a tabbed browser.

  IE 7.0 will feature international domain name (IDN) support; transparent Portable Network Graphics (PNG) support, which will allow for the display of overlayed images in the browser; and new functionality that will simplify printing from inside IE 7.0, partner sources said. The new browser also will likely include a built-in news aggregator.

  (Coincidentally, or perhaps not, MSN just began testing a new Microsoft-developed RSS aggregator.)

  Among the myriad security enhancements Microsoft is expecting to include in IE 7.0, according to partner sources:

  # reduced privilege mode becomes the default;
  # no cross-domain scripting and/or scripting access;
  # improved Secure Sockets Layer (SSL) user interface;
  # possible integration between IE 7.0 and Microsoft's Windows anti-spyware service, which currently is in beta.

  Partner sources say Microsoft is wavering on the extent to which it plans to support CSS2 with IE 7.0. Developers have been clamoring for Microsoft to update its CSS support to support the latest W3C standards for years. But Microsoft is leaning toward adding some additional CSS2 support to IE 7.0, but not embracing the standard in its entirety, partners say.
 • 22. 3. 2005 9:59

  Petr Staníček (neregistrovaný)
  Ano, Adame, tohle jsem taky četl - a taky podobný článek, kde bylo stejně důvěryhodně psáno, že "tabbed browsing" v IE7 s vysokou pravděpodobností nebude. Při přípravě tohohle článku jsem přečetl několik desítek (no - určitě víc než dvacet a asi míň než padesát) článků, rozborů a jiných věšteb a ty informace jsou skutečně velmi protichůdné. Nezbude než si počkat a nechat se překvapit.
 • 22. 3. 2005 14:16

  Mem (neregistrovaný)
  Tohle spis dokazuje, ze to je fake ;-)
  PNG transparency je natolik znamy problem, ze ho stalo za to zminit pro zvyseni "duveryhodnosti", pritom MS by neco takoveho urcite nedelal ;-)